María Condeová (vlevo) a Valériane Vukosavljevičová z USK Praha brání v zápase...

María Condeová (vlevo) a Valériane Vukosavljevičová z USK Praha brání v zápase s Polkowicemi. | foto: FIBA

Druhá příčka v euroligové skupině patří USK, v Polsku střelecky kraloval

• 4
Basketbalistky ZVVZ USK Praha vyhrály v jedenáctém kole Euroligy v Polkowicích vysoko 92:57 a předstihly polský tým na druhém místě skupiny A. Pražanky oplatily Polkowicím domácí porážku 80:83 z poloviny listopadu. Další zápas je čeká příští týden v úterý od 19:00 doma proti Fenerbahce Istanbul.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 18 body María Condeová. Na dvouciferný počet bodů v týmu vítězek dosáhly také Alyssa Thomasová, Valériane Vukosavljevičová (obě 16) a Temi Fágbénléová (13).

České šampionky měly podařený vstup do utkání. Za necelý šest minuty vedly 14:4 a podílely se tom hlavně tradiční americké opory. Šest bodů stihla Thomasová a čtyři Brionna Jonesová. Polkowice sice stáhly dvakrát ztrátu na pět bodů, ale pražský celek díky trojce Vukosavljevičové a koši Thomasové, která svou bilanci za první čtvrtinu zaokrouhlila na 10 bodů, odskočil opět na dvouciferný rozdíl.

BC Polkowice vs. USK Praha

Utkání v podrobné online reportáži

Osmibodová šňůra vynesla hostujícímu celku vedení 28:15. Trojkou ji přerušila Klaudia Gertchenová. Na rozdíl 13 bodů se dostal tým trenérky Natálie Hejkové ve druhé čtvrtině ještě třikrát. Před poločasem ale Artemis Spanuová snížila na 28:37.

Polkowice se ještě na startu třetí čtvrtiny dokázaly dostat na rozdíl osmi bodů, ale potom hráčky USK naprosto dominovaly. Výsledkem byla šňůra 24:0. Začala ji pěti body Vukosavljevičová, pak dala tři trojky za sebou Condeová. Tu pak raději před dalším pokusem z dálky faulovala Zala Friškovecová, ale španělská reprezentantka proměnila všechny tři trestné hody.

Totální výpadek domácího týmu přerušila až v 29. minutě trojkou Gertchenová. Na začátku závěrečné desetiminutovky odskočil USK na 35 bodů. Domácí hráčky sice snížily na 54:80, série 12:0 však zajistila pražskému celku nejvyšší rozdíl v zápase 38 bodů. O poslední korekci skóre se postarala trojkou Wiktoria Zasadová.

Momenty ze zápasu Polkowice - USK Praha:

Příští týden budou basketbalistky USK bojovat o první místo v tabulce s Fenerbahce, kterému v prosinci podlehly 72:82 po prodloužení a ztrácejí na něj jednu výhru. Naopak mají o jednu více než Polkowice a Valencie, která podlehla na hřišti Bourges 68:70. Výhra francouzského celku sebrala Pražankám jistotu postupu do čtvrtfinále, na který si musejí počkat.

S vystoupením v Polsku byly hráčky USK maximálně spokojené. „Je to vítězství, které jsme potřebovaly. A jaké. Jsem hrdá na tento tým a práce pokračuje,“ napsala na svém twitterovém účtu Vukosavljevičová, která byla s 26 body v efektivitě nejlepší hráčkou vítězek. Vedle 16 vstřelených bodů přidala sedm doskoků a pět asistencí.

Euroliga basketbalistek - 11. kolo

Skupina A:
BC Polkowice - ZVVZ USK Praha 57:92 (15:25, 28:37, 37:67)
Nejvíce bodů:
Spanuová 15, Wheelerová 13, Mavungaová 9 - Condeová 18, Thomasová a Vukosavljevičová po 16, Fágbénléová 13. Fauly: 12:16. Trestné hody: 10/5 - 17/15. Trojky: 8:9. Doskoky: 26:40.

Fenerbahce Istanbul - Virtus Boloňa 95:73
Olympiakos Pireus - Atomerömü Szekszárd 87:68
Tango Bourges - Valencie BC 70:68