Jordi Bertomeu

Jordi Bertomeu | foto: Profimedia.cz

Šéf Euroligy tepe FIBA a míří k soudu. Slibuje si miliardové příjmy

  • 0
Změny budou, to je jisté. Ale jak spor o budoucí podobu evropské basketbalové scény dopadne? Jistota se mění v nejistotu. O sportu s mezinárodní federací promluvil veřejně Jordi Bertomeu, první muž Euroligy.

Jak šel spor?

FIBA vs. Euroliga

Ve velkém rozhovoru pro španělský Europa Press pouští Bertomeu do svého pohledu na aktuální dění.

V jeho slovech se odráží především to, že na úterním zasedání mezi vedením Euroligy a zástupci FIBA nedošlo ke shodě a že přední evropské kluby za Euroligou stojí. Ze „sekundárního“ Eurocupu se dosud odhlásil pouze italský vicemistr Reggio Emilia.

Projekt FIBA, která od nového ročníku startuje svou Ligu mistrů, zatím nachází oporu u menších klubů a národních svazů - jako jsou (při veškeré úctě k jejich dosavadním úspěchům) Nymburk a Česká basketbalová federace.

Bertomeu poměrně přesně pojmenovává viditelný fakt: „FIBA basketbalové dění neurčuje, určuje ho NBA.“ Bohatá zámořská profiliga je nepochybně finančním hybatelem celosvětové scény, generuje jasně největší zájem fanoušků i finanční zdroje.

Teď se ale hraje o Evropu. Budoucí podoba zdejší basketbalové scény nabízí spoustu představitelných variant.

Scénu může ovládnout mezinárodní FIBA a její Liga mistrů nastoupí cestu té fotbalové, kterou řídí evropská federace UEFA.

Euroliga se může proměnit v „evropskou NBA“, kluby jako Real Madrid, CSKA Moskva, FC Barcelona, Fenerbahce Istanbul či Bayern Mnichov vystoupí ze struktur FIBA.

Anebo se do Evropy rozšíří NBA a vytvoří zde svou vlastní divizi.

Či něco kompromisního mezi těmito třemi možnostmi.

Jisté je, že Bertomeuovi by se nejvíce líbila varianta svobodné Euroligy, jako realista tuší, že musí FIBA někde ustoupit. Avšak nehodlá ustupovat moc.

„Naše spory se vyřeší u soudu. Tam skončíme velmi brzy,“ odhaduje. „Chtěl jsem tomu zabránit, to je první věc, co lidem z FIBA říkám. Ale už se tomu zabránit nedá.“ Už před časem podal pořadatel Euroligy stížnost na jednání FIBA u Evropské komise. Obdobné podání letělo později od FIBA na Euroligu.

Jedním ze zásadních problémů mezí Euroligou a FIBA tvoří nově zaváděné reprezentační pauzy v průběhu sezony. Přerušení soutěže a riziko zranění hvězd během reprezápasů samozřejmě velkoklubům nevoní.

„Přestávky pro národní týmy jsou špatně. Například pro Španělsko to znamená, že musí hrát bez Paua Gasola či Rickyho Rubia. Francouzi bez deseti hráčů z NBA, Srbsko bez čtrnácti,“ zmiňuje Bertomeu. (Mimochodem, v tom se plete, letos do NBA zasáhlo dvanáct Francouzů, ale jen tři Srbové.)

No a druhým klíčovým problémem je rozdělování peněz. FIBA je chce, Euroliga taky. Dělit se o ně naopak nechce nikdo.

Bertomeu tvrdí, že jeho soutěž našlápla k nové podobě. „Naše nová vize se opírá o čtyři pilíře: kvalitu, stabilitu, centrální řízení a zhodnocení vkladů spolumajitelů.“ Tedy největších klubů.

A aby své myšlenky podtrhl, Bertomeu chrastí měšcem. Tvrdí, že byznysplán počítá s 800 miliony až jednou miliardou eur vygenerovaných během příštích deseti let.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
13. - 23. 2. 2020 (Anterselva)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)