Jak se vtěsnat do výtahu s Gasoly. Úkol pro pivota české budoucnosti

Španělský reprezentant Juancho Hernangómez zasmečoval do českého koše. Vlevo Kamil Švrdlík, vpravo Jakub Šiřina. A v pozadí v červeném tričku zraněný Šimon Puršl. | foto: FIBA

13 2017
Nejšťastnější i nejsmutnější. Reprezentant i nereprezentant. Šimon Puršl rozpolcený. Stal se členem českého výběru pro EuroBasket, jenže se po uzavření nominace zranil. V Kluži se přesto objevil, aby spoluhráče-nespoluhráče podpořil a posbíral zkušenosti do dalších let.

Dvacetiletý pivot prožil hodně zvláštní léto. Měl být tahounem české dvacítky na červencovém mistrovství Evropy. Ale nebyl, zranil se. Pak se léčil, a když se vyléčil, sáhlo po něm reprezentační áčko.

Puršl si odbyl neoficiální debut v tréninkovém utkání proti Finsku i ten oficiální v generálce na EuroBasket proti Lotyšsku. Dostal se do finální dvanáctky na úkor Adama Pecháčka, jenže pár hodin poté se na posledním pražském tréninku zranil.

Pecháček dodatečnou nominaci odmítl, a tak se naskytla šance zaplnit dvanácté místo Puršlem. Ten věděl, že si zahrát nemůže, po možnosti trávit čas ve skvělé basketbalové společnosti ale vděčně skočil.

Fotogalerie

„Bylo to všechno hodně rychlé,“ vzpomíná pražský rodák a popisuje svůj přerod ze zraněného fanouška odkázaného na televizi na člena lavičky v klužské hale Polivalenta: „Od zranění jsem byl pořád v kontaktu s manažerem týmu a řešilo se, jestli pojede Adam. Když mi řekli, že mohu zažít atmosféru a přiučit se, tak jsem chtěl přijet.“

Se ztrátou naděje zahrát si na elitním turnaji se přitom nesmiřoval nijak snadno. „Pořád jsem doufal, že ruka bude v pohodě, ale když to začalo natýkat, musel jsem k doktorovi a zjistili, že to mám dost špatně zlomené. Hodně to mrzelo, ale je to součást sportu a nemohu s tím nic dělat.“

Dalším paradoxem je, že Puršla o EuroBasket připravilo to, co ho na něj dostalo. Bojovnost. „Balon byl na zemi, šli jsme po něm tři hráči a ani nevím, co se stalo. Asi mi to někdo přišlápl a trochu zkroutil. Křuplo mi tam,“ popsal mrzutý moment.

Už v Kluži však makal na svém návratu. „Mohl jsem běhat a posilovat nohy, jen tu ruku jsem zatím musel nechat v klidu. Mohu cokoli, co nezatěžuje tu ruku,“ popisuje letní posila Svitav. „Když mě ujistili, že v Kluži budu moci pracovat s kondičákem, abych byl ve formě, a zároveň být s týmem a zažít atmosféru, tak nebylo co řešit.“

Nejhorší momenty v Rumunsku ho potkaly během rozhodujícího - prohraného - souboje. „S Maďarskem jsem to prožíval nejhůř. Ale co se dá dělat. Rád bych pomohl, nemohl jsem.“

S hvězdami se pak Puršl potkával nejen v hale, ale i v hotelu. „Když se snažíte vtěsnat do výtahu s bratry Gasolovými a Hernangómezovými, tak je to zážitek,“ glosuje s nadsázkou.

V Kluži tenhle problém řešil doslova, v příštích měsících a letech ho bude mít obrazně. Jak se k velikánům z NBA alespoň přiblížit a svádět s nimi co nejvyrovnanější partie...

Český basketbalista Tomáš Satoranský se svými spoluhráči polyká zklamání po...

SMUTNÍ ČEŠI. Tomáš Satoranský se svými spoluhráči polyká zklamání po utkání proti Černé Hoře. Vpravo Šimon Puršl.

Jisté je, že chuť trénovat Šimon Puršl neztratil. „Oproti mládežnickým reprezentacím jsem viděl zblízka ten posun ve fyzičnosti. Pomáhá mi, že jsem viděl, na čem potřebuji pracovat, abych se na tuto úroveň dostal,“ tvrdí odhodlaně.

Do českého výběru prý neměl problém zapadnout. „Připojil jsem se pozdě. Byl jsem s klukama jen dva týdny. Ale přijali mě mezi sebe skvěle a byl jsem členem party,“ cení si benjamínek ve výběru.

A před kvalifikací na mistrovství světa 2019 může směle vyhlížet další pozvánku. „Lidé z reprezentace mi říkali, že jsou rádi za můj přístup a že mi to pomůže do budoucna. Ale já takhle nepřemýšlel. Já se jen hrozně těšil na Evropu, a když mi řekli, že i přes zranění mohu jet, tak jsem hned chtěl být s týmem. A nepřemýšlel jsem o tom, co to bude znamenat pro budoucnost,“ nechce Puršl kalkulovat.

Raději se hodlá soustředit sám na sebe a svůj návrat ze Zaragozy do Česka. „Ve Španělsku jsem byl trochu zaseklý, jak jsem nedostával šanci. Takže se vracím, abych se zas posunul a hrál, což je v tomto věku důležité. Pak uvidíme, co se stane,“ hodlá se Puršl předvést.

Autor:

Program ME basketbalistek 2019 v Lotyšsku a Srbsku

O kontinentální medaile i šanci na postup na olympijské hry v Tokiu 2020 se hraje na evropském šampionátu basketbalistek, který od 27. června do 7. července hostí Srbsko a Lotyšsko.

Štefan SvitekKateřina Elhotová, Romana HejdováVeronika Voráčková, Renáta Březinová, Karolína Elhotová, Klára Vojtíková

Nejčtenější

Kamerunky, ostuda fotbalu. Sudí chtěla, aby vyhrály Angličanky, stěžují si

Kamerunská fotbalistka Ajara Nchoutová (vlevo) se rozčiluje, reprezentační...

Neurvalé chování, hrubé fauly a ještě stížnosti. Kamerunské fotbalistky jsou po osmifinálovém...

Superdrahý chlapec. Kdo je a kým může být mladá naděje Félix

Joao Félix

Zapamatujte si jméno Joao Félix. Z teenagera s rovnátky má být třetí nejdražší fotbalista světa.

Velká snaha i nedostatky. Jílek poprvé vedl Spartu, Radakovič se zranil

Nový trenér fotbalistů Sparty Václav Jílek na tiskové konferenci na Letné.

Neustále svým svěřencům naznačoval, kam mají nahrávat. Ponoukal je k náběhům, po ztrátě balonu...

Odvážný Hirtův útok. Byl dostižen, ale dokončil Kolem Švýcarska pátý

Kolumbijský cyklista Egan Bernal s trofejí pro vítěze závodu Kolem Švýcarska.

Pokusil se zaútočit na stupně vítězů, ale dostihli jej. I tak však patří Janu Hirtovi v konečném...

Gudas se o výměně dozvěděl na svatbě. Musel jsem se opít, přiznal

Radko Gudas na tréninku české hokejové reprezentace.

Před minulý víkend měl být pro Radka Gudase poklidný. V Praze se ženil jeho hokejový kamarád Jiří...

Další z rubriky

Welsch a Bartoň se rozloučí s hráčskou kariérou v pardubické aréně

Luboš Bartoň (vlevo) a Jiří Welsch se potkávali během celé basketbalové...

Jeden z nich to z Holic dotáhl až do NBA a v nejlepší lize světa si zahrál za Golden State, Boston,...

České basketbalistky v předposlední přípravě před ME zdolaly Slovensko

Česká basketbalistka Renáta Březinová na šestce v zápase s Lotyšskem

České basketbalistky v předposledním přípravném utkání před mistrovstvím Evropy porazily 78:58...

Basketbalisté Hradce Králové doplňují osu srbským střelcem

Srbský basketbalista Djordje Tresač (vpravo), nová posila hradeckých...

Basketbalisté Hradce Králové získali pro druhou sezonu mezi domácí elitou výraznou posilu. Poté, co...

Najdete na iDNES.cz