Setkání s Jordanem? Čekal jsem víc, nezastírá basketbalový talent

Adam Pecháček (vlevo) ze Sokola pražského v utkání s jihlavskou Vysočinou. | foto: Sokol pražský

28 2011
Slavnějšího hostitele si nedokázal ani představit. Šestnáctiletý basketbalista Adam Pecháček vyrazil do Spojených států, kde se setkal s legendárním Michaelem Jordanem. Talent Sokola pražského se zúčastnil prestižního kempu Jordan Brand Classic, na kterém se setkávají nejlepší patnácti- a šestnáctiletí basketbalisté světa.

Pecháček si vybojoval vstupenku mezi ně začátkem března na kvalifikačním kempu v Londýně. Do amerického Charlotte pak odcestoval 13. dubna s devatenácti dalšími hráči. První desítku tvořili Evropané, druhou zástupci ostatních kontinentů.

Nešlo jen o basketbal. Organizátoři vzali mladé hráče do zábavního parku nebo na bowling. "Byli jsme i v nejslavnějším baru v Charlotte," vypráví Pecháček. "Také nám otevřeli Bank of America Stadium, kde hrají americký fotbal tamní Panthers. Byl obrovský. A rozehrávač Charlotte Bobcats z NBA nám pak v hale předal pamětní diplomy."

Zatím chybí ve výčtu aktivit jedna zásadní věc: basketbal. Do programu patřily dva tréninky zaměřené na nácviky herních akcí a závěrečný zápas, pro který byli hráči rozdělení do dvou týmů. Pecháček přispěl k vítězství svého celku šesti body. "Žádný skvělý výkon jsem nepodal, ale propadák to taky nebyl," dodává český basketbalista.

Utkání sledoval také Michael Jordan. Setkání s ním mělo být vrcholem celé akce. Jenže místo toho přišlo zklamání. "Čekal jsem víc. Dlouho jsme na tu návštěvu čekali. On pak přišel, měl krátký proslov, padly tři otázky, udělaly se dvě společné fotky a tím to skončilo," líčí mládežnický reprezentant.

Sami hráči nesměli legendu amerického basketbalu fotit, pro otázky také nedostali moc prostoru. A jestli jim dal Jordan nějakou radu? "Individuálně vůbec. Jen nám v té úvodní řeči řekl, jak se vypracoval na vrchol, jaká to byla dřina, a abychom také pracovali na tréninku," dodává Pecháček.

"Byl to skvělý výlet, Ameriku jsem si zamiloval. Jen to setkání s Jordanem mě trochu zklamalo," dodává. Ze Spojených států si přivezl i motivaci pro další práci. Že by jednou zamířil do NBA? "To je nepředstavitelná věc, která by mě mohla čekat nejdřív za několik let. O tom nepřemýšlím," vypráví.

Teď je hlavním cílem Itálie. Začátkem září se Pecháček přesune ze Sokola pražského do Boloně. Předtím však musí ukončit první ročník gymnázia, aby příští rok začal studovat na italské pětileté střední škole zaměřené na design. Víc než tréninku se proto věnuje italštině. "To je priorita. Basketbalu budu mít dost o prázdninách." A pravděpodobně i v dalších letech.

Autor:

31. 8. - 15. 9. (Čína)

Mistrovství světa basketbalistů zamíří v roce 2019 poprvé v historii do Číny, hostit ho bude osm měst. Turnaj odstartuje 31. srpna a vyvrcholí finálovým soubojem 15. září v pekingské Cadillac Areně. Na šampionát se podívá také česká reprezentace, po 37 letech naváže na start Čechoslováků v Kolumbii.

Ronen Ginzburg, Tomáš Satoranský, Jan Veselý, Šimon Puršl, Vojtěch Hruban, Viktor Půlpán, Kevin Durant, Kyrie Irving, Khris Middleton, Mathias Lessort, Pierre Oriola

Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

VIDEO Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2....

Liberec - Plzeň 1:2, góly až po půli, výhru zařídili Pernica s Kopicem

Taras Kačaraba (nahoře) z Liberce brání Michaela Krmenčíka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku. V páteční předehrávce 2. kola...

Viděl žlutou, usmál se a... Tragicky zesnulému Fehérovi by bylo čtyřicet

TRAGÉDIE NA TRÁVNÍKU. Lékaři se snaží pomoci Miklósi Fehérovi,...

Z roku 2004 ještě ani neuběhl první měsíc, když se v maďarském Györu sešly davy fanoušků. Bohužel...

Proč jsi vzdal? Nechci s vámi mluvit. Jak mistr světa záhadně zmizel z Tour

Australský cyklista Rohan Dennis v týmovém autobusu.

Bagneres-de-Bigorre (Od našeho zpravodaje) Ani Julian Alaphilippe, ani Geraint Thomas nebo Thibaut Pinot nebyli největšími hrdiny první...

Sedmkrát dvojité espresso? Proč ne. O cyklistické posedlosti kávou

Peter Sagan ze stáje Bora-Hansgrohe si s jedním šálkem nevystačí.

VIDEO Toulouse (Od našeho zpravodaje) Nad Toulouse se ve čtvrtek obloha zatáhla. Důvod dát si před 12. etapou Tour ještě jednu kávu....

Další z rubriky

V přípravě ano, do Číny ne. Simmons se vzdal startu na šampionátu

Ben Simmons z Philadelphie při smeči.

Australští basketbalisté se na mistrovství světa v Číně budou muset obejít bez hvězdného...

Satoranský je vzor. Přijel a poradil, vzpomíná nadějný teenager Dáňa

Tátu už přerostl. Ve svých rodičích má Matěj Dáňa maximální podporu. Jeho otec...

Už za necelý měsíc bude český výběr hráčů do 16 let bojovat na basketbalovém mistrovství Evropy. Do...

Děčín udržel amerického pivota Carlsona i pro příští sezonu

Klint Carlson z Děčína smečuje do svitavského koše.

Americký pivot Klint Carlson zůstává v Děčíně. Český vicemistr se s čtyřiadvacetiletým...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz