Nervozita na tribuně hale OAKA při semifinále Ligy mistrů s mezi AEK Atény a...

Nervozita na tribuně hale OAKA při semifinále Ligy mistrů s mezi AEK Atény a Murcií. | foto: FIBA

AS Monaco je ve finále Ligy mistrů, AEK prý doma pomohli rozhodčí

• 0
Velké jméno i velký favorit. AS Monaco zvládlo tíhu okamžiku a v neděli se utká o titul v basketbalové Lize mistrů. Postup si zajistilo semifinálovým vítězstvím 87:65 nad německým Ludwigsburgem. Druhým finalistou je hostitelský tým závěrečného turnaje AEK Atény, který se španělskou Murcií udržel po kontroverzní koncovce výhru 77:75.

Hráči Monaka, kteří v Lize mistrů zastupují nejvyšší francouzskou soutěž, letos napravili své loňské zaváhání. Tehdy v semifinále neuspěli s tureckým Banvitem Bandirma a nakonec se museli spokojit s bronzem.

Monaco se mohlo také v semifinále spolehnout na svou vyhlášenou defenzivu. Ale až od druhého poločasu, který ovládlo 51:27.

V úvodu to vypadalo spíš na další krach, po šesti a půl minutách mělo Monako na kontě jen pět bodů.

Od druhé čtvrtky ale červenobílý celek vládl. Ještě před poločasem srovnal a ve druhé půli se mohl věnovat zvyšování svého odstupu.

Elmedin Kikanovič pomohl Monaku k vítězství 19 body (trefil všech sedm střel) a sedmi doskoky, Chris Evans zapsal 17 bodů, 15 z nich si schoval do druhé půle. Gerald Robinson má ve statistikách 16 bodů a Serhij Gladyr se dostal na 12 bodů.

Kerron Johnson byl nejlepším střelcem německého celku s 12 body, Adika Peter-McNeilly přidal 11 bodů a Elgin Cook s Thomasem Walkupem po 10 bodech. Ludwigsburg krom jiného srazilo 16 napáchaných ztrát.

V Aténách si před druhým semifinále připomněli evropské triumfy hostitelského AEK z let 1968 a 2000. Přesně před padesáti lety řecký celek přehrál v legendárním finále Poháru vítězů pohárů českou Slavii VŠ Praha.

04.května 2018 v 15:41, příspěvek archivován: 04.května 2018 v 20:48

Cílem Final Four v hale OAKA je vylepšit divácký rekord Ligy mistrů. Zatím vládne aténských 11 000 diváků na letošní čtvrtfinále proti Štrasburku.

Atmosféra v hale OAKA před semifinále AEK - Murcia:

04.května 2018 v 20:25, příspěvek archivován: 04.května 2018 v 20:47

Přání finálové účasti domácího celku se nakonec splnilo, ale Murcia mu cestu neusnadnila. V zápase zlikvidovala 15bodový rozdíl ve skóre a v posledních sekundách útočila na vyrovnání.

Podle mínění mnohých byl při finálním útoku faulován hostující Sadiel Rojas, ale rozhodčí zůstali v klidu, a tak AEK mohlo slavit postup. A i strkanici mezi oběma celky, na níž došlo po závěrečné siréně, se povedlo uklidnit.

Na straně AEK zářili hráči, kteří výrazně pomáhali už v úvodním kole play off proti Nymburku: Manny Harris už v první čtvrtině nastřílel 12 ze svých 20 bodů, Kevin Punter vysázel 16 bodů a kapitán Dušan Šakota přidal 15 bodů včetně pěti v klíčových chvílích závěrečné čtvrtiny. Murcia však zastavila Mika Greena na sedmi bodech.

Brazilský kapitán Vítor Benite zapsal 14 ze svých 19 bodů v poslední čtvrtině. Clevin Hannah zvládl 17 bodů a Ovie Soko 12 bodů plus osm doskoků. Sadiel Rojas měl na kontě osm bodů a 12 doskoků.