Vítejte v srdci Harlemu. Tady se Abdul-Jabbar, Bryant i James dotkli nebe

TOHLE JE NEW YORK. Letní Rucker Park, ideální příležitost zahrát si street. | foto: Profimedia.cz

21 2017
New York (Od našeho spolupracovníka) - Rucker Park je nejznámější pouliční basketbalové hřiště na světě. Přímo v srdci newyorské čtvrti Harlem se zde už desítky let scházejí k utkáním basketbalisté - ti nejlepší na světě i ti něco horší. Řada hvězdných profesionálů v New Yorku vyrostla a právě v Rucker Parku odkoukala četné basketbalové triky.

Už při výstupu z nejbližší stanice metra jasně rozpoznáte atmosféru Harlemu. Ten je teď mnohem bezpečnější než dřív, ale i tak se tu dá po setmění dostat do potíží.

Kurt v Rucker Parku je však jedním z nejlépe udržovaných v celém New Yorku. I z archivních videí je znát, že se tu často mění jeho barva, poctivé lajnování je samozřejmost. Jako jedno z mála hřišť má světelnou tabuli ukazující skóre

Šance na hřiště vstoupit a vystřelit si na koš... Prostě zážitek. Slavná minulost je cítit tu při jakémkoli večerním utkání. I bez slavných se tu vytvoří skvělá atmosféra, tohle hřiště žije. Jen proti jednomu jsou basketbalisté krátcí, amatéři i profesionálové. Když se strhne déšť, areál se okamžitě vyprázdní.

Tradice, která pomáhá

Jak se legenda zrodila? Areál nese jméno učitele z harlemské školy Holcomba Ruckera, který se po návratu z druhé světové války rozhodl pomoct místo komunitě. V roce 1946 uspořádal na hřišti v parku mezi 155. ulicí a bulvárem Fredericka Douglasse první turnaj.

Měl s ním obrovský úspěch, ze startovného zaplatil studium na vysoké škole hned třem stovkám vybraných žáků z Harlemu, navíc se v turnaji zviditelnili hráči, po kterých okamžitě sáhly profesionální týmy.

V té době byli Afroameričané stále diskriminování, na NBA mohli zapomenout. A tak hráli v Rucker Parku. Turnaj se stal tradicí, zúčastnily se ho klasici jako Julius Erving, Wilt Chamberlain, Kareem Abdul-Jabbar a spousta dalších.

PRO AMATÉRY I PROFESIONÁLY. Rucker Park v newyorském Harlemu zažil nejednu...

PRO AMATÉRY I PROFESIONÁLY. Rucker Park v newyorském Harlemu zažil nejednu legendární bitvu.

KLASIKA. O basketbalové hřiště v Rucker Parku je postaráno příkladně.

KLASIKA. O basketbalové hřiště v Rucker Parku je postaráno příkladně.

Tehdejší Harlem byl plný drog a násilí, Rucker Park sloužil jako místo úniku před těžkým živobytím. Drogy způsobily také to, že některé z hvězd Ruckeru nedošly na vysokou školu ani do NBA. Nejznámějším případem je Earl Manigault, který podle historek místních několikrát v parku přehrál i Kareema Abdula-Jabbara a Kareem to později sám uznal. Manigault byl ale závislý na heroinu a místo nástupu do školy musel do léčebny.

Ze svých potíží se však dostal a když zakladatel turnaje Rucker v polovině šedesátých let zemřel na rakovinu plic, převzal po něm organizaci. Pomohl parku odebrat nálepku místa, kde se prodávají drogy, a výtěžky jeho turnajů šly právě na pomoc závislým.

Pověst parku stoupala, až se v devadesátých letech přímo uprostřed Harlemu natáčel film Nad košem (Above the Rim) se slavným rapperem Tupacem Shakurem. O hřišti vznikla také spousta dokumentů.

Scéna zápasu v Rucker Parku z filmu Above the Rim:

O Rucker Parku a tamních zápasech existuje spousta historek, z nichž ne všechny jsou na videu, a tak nemohou být dokázány. Navždy ale zůstanou součástí příběhu o tom nej hřišti na světě.

Nejtvrdší Wiltův smeč

Wilt Chamberlain, jediný muž, který nastřílel sto bodů v zápase NBA a v sezoně měl průměr padesát bodů na utkání, několik let dominoval turnajům v Ruckeru.

Legenda praví, že jednou tu zasmečoval tak tvrdě, až se míč odrazil od země a přeskočil téměř pětimetrový plot za košem. Obroučka se klepala ještě dalších několik útoků.

Dr. J pod tlakem

Hvězdný Julius Erving ve své době patřil k nejhůře bránitelným hráčům celé NBA i konkurenční ABA a jeho skokanské schopnosti jsou pověstné. Na počátku sedmdesátých let se mu postavila hvězda Ruckeru Joe Hammond, který během poločasu nasázel proti jeho obraně padesát bodů.

Momenty z utkání Juliuse Ervinga v Rucker Parku

Erving se naštval a odpověděl 51 body v druhé půli, to vše samozřejmě za doprovodu četného hecování. I tak ale Hammond zvládl nastřílet celkem 74 bodů, dosud platný rekord parku.

Nejtěžší Jabbarův zápas

Možná nejlepší podkošový hráč všech dob Kareem Abdul-Jabbar se několikrát nechal slyšet, že své nejtěžší zápasy hrál ne na palubovkách NBA, ale právě v Ruckeru. Jeho největším soupeřem byla prý streetballová legenda Earl Monroe, který si i díky doporučení od Kareema později zahrál v NBA a proslavil se i tam.

Skip 2 My Lou

Asi nejslavnějším ryzím streetbalistou poslední doby je Rafer Alston, přezdívaný Skip 2 My Lou. Skvělé kousky z Rucker Parku, které tam předváděl skoro jedenáct let, ho proslavily natolik, že se stal součástí proslaveného And1 Mixtape, ale také si zahrál v NBA.

Rafer Alston na hřišti v Harlemu:

Alstonova kariéra na palubovkách vůbec nebyla k zahození. Během deseti let v NBA zvládl 6 799 bodů.

Starbury Marbury

Dalším z borců, kteří basketbalově vyrostli v Ruckeru, je Stephon Marbury. Rodák z Coney Islandu býval prý jako mladík v parku denně, když se pak dostal do týmu Knicks, patřil k nejoblíbenějším hráčům mezi fanoušky.

Jeho hvězda v NBA ale rychle pohasla - stejně jako jeho značka oblečení Starbury. Velkolepou kariéru lemovanou sochou či muzeem udělal v Číně a coby čerstvý čtyřicátník sní o tom, že se do NBA ještě jednou vrátí.

Hvězda padá dolů

Možná nejzábavnějším hráčem Ruckeru byl však Steve Francis. Malý rozehrávač udivoval svými atletickými schopnostmi a neskutečnými změnami směru, kterými pokládal obránce na zem.

Skvělá sezona na univerzitě v Marylandu mu přinesla druhou příčku v draftu, kariéru v NBA mu však částečně zhatily zranění. Zkusil štěstí v Číně, na rozdíl od Marburyho ovšem vyhořel. A naposledy o něm bylo slyšet loni, když se přiznal k vloupání. Někdejší basketbalový milionář má potíže s alkoholem a možná i s drogami.

Tři prsteny

V Ruckeru se v době své největší slávy objevil také Kobe Bryant. V roce 2002 si tu vysloužil přezdívku Three Rings (Tři prsteny).

Hvězdy NBA v Rucker Parku:

Během svého jediného vystoupení v parku stihl za poločas dosáhnout na triple-double 15 bodů, deset doskoků a deset asistencí a několikrát drtivě zasmečovat, než začalo pršet a zbytek zápasu byl zrušen.

Blackout v New Yorku

Své schopnosti ukázal v parku i nejlepší hráč současnosti LeBron James, který přijal hned po svém draftování v roce 2003 pozvání od rappera Jay-Z do jeho týmu. Tam se sešel s hráči NBA Sebastianem Telfairem, Lamarem Odomem a Jamalem Crawfordem a došel až do finále turnaje. Na velkou bitvu však kvůli velkému výpadku proudu v New Yorku nedošlo.

Výluka zviditelnila Duranta

Alespoň k něčemu byla dobrá výluka v basketbalové NBA v roce 2011. Hráči nemohli být v kontaktu se svými týmy, a proto vyhledávali basketbalové vyžití jinde. Tak se do Rucker Parku dostal Kevin Durant a ukázal svou chuť do basketbalu neskutečným střeleckým výkonem a celkovými 66 body. Po jeho těžkých trojkách a smečích několikrát vyběhlo natěšené publikum na hřiště. Dodnes je to druhý nejlepší střelecký výkon areálu.

V současnosti už většina hráčů NBA tráví léto v okolí Los Angeles, proto se i basketbalové bitvy hvězd částečně přesunuly na Západní pobřeží, přesto se v Ruckeru při dobrém počasí hraje každý večer. Sejdou se náhodné skupiny hráčů, kteří by se minimálně v české lize určitě neztratili. Zápolí se o uznání nebo i o peníze.

Vedle hřiště čeká spolu s fanoušky i zástup potenciálních náhradníků, vyhlížejí svou příležitost. Z takové hry se neodchází, může se vám však stát, že vás vyhodí spoluhráči, pokud neproměníte několik střel za sebou nebo neubráníte. Rozhodně se však neodchází z únavy, na to je místo v Ruckeru moc velká čest.

Jako v Ruckeru

Potvrzuje to i výpověď LeBrona Jamese a Kevina Duranta. Ti si v lednu 2014 udělali ze závěru utkání Jamesova Miami proti Durantově Oklahoma City přestřelku jeden na jednoho.

James a Durant si v roce 2014 dali zabrat:

Vyměňovali si těžké střely a navzájem se bránili. Když byli pak po utkání dotázáni na jejich střet, odpověď obou hvězd byla téměř identická. „Bylo to jako v Rucker Parku.“

A to je ta nejlepší pozvánka do Harlemu.

Autor:

31. 8. - 15. 9. (Čína)

Mistrovství světa basketbalistů zamíří v roce 2019 poprvé v historii do Číny, hostit ho bude osm měst. Turnaj odstartuje 31. srpna a vyvrcholí finálovým soubojem 15. září v pekingské Cadillac Areně. Na šampionát se podívá také česká reprezentace, po 37 letech naváže na start Čechoslováků v Kolumbii.

Ronen Ginzburg, Tomáš Satoranský, Jan Veselý, Šimon Puršl, Vojtěch Hruban, Viktor Půlpán, Kevin Durant, Kyrie Irving, Khris Middleton, Mathias Lessort, Pierre Oriola

Nejčtenější

Kam s Neymarem? Nejdražší fotbalista světa trčí ve zlaté kleci

Neymar z Paris Saint-Germain s nespokojenou grimasou ve tváři.

I vlastní otec mu před dvěma lety radil: Nedělej to! Neopouštěj Barcelonu, neodcházej do Paříže!...

Mistr bez Deliho a Ngadea. Jak může Slavia reagovat na odchod dvou věží?

Slávisté Simon Deli (vlevo), Ibrahim Traoré (uprostřed) a Michael Ngadeu...

Slávisté řeší velký problém. Zřejmě věřili, že odejde pouze jeden ze žádané stoperské dvojice Simon...

Bolavý rozchod. Chlouba fotbalové Slavie je fuč, náhrada se hledá těžko

Michael Ngadeu ze Slavie se raduje z mistrovského titulu.

Představte si, že máte den před svatbou. Obřad zařízený, hostina objednaná, společná budoucnost...

Mandjeck chce rozvázat smlouvu se Spartou, na klub si stěžuje u FIFA

Sparťanští náhradníci: Jonathan Biabiany (zleva), Georges Mandjeck a Tal Ben...

Kamerunský reprezentant Georges Mandjeck si u Mezinárodní fotbalové federace FIFA stěžuje na...

Hanba, Slovensku jsme pro smích. A Slovan hned odvolal trenéra

Radost fotbalistů Sutjesky Nikšič v průběhu kvalifikace o Ligu mistrů proti...

Když brankář Vladan Giljen vyrazil tvrdou ránu Andraže Šporara, na stadionu Sutjesky Nikšič začala...

Další z rubriky

Z Las Vegas do Nymburka. České šampiony posílil pivot Hankins

Zach Hankins v dresu Philadelphia 76ers během NBA Summer League

VIDEO Nymburské basketbalisty posílí americký pivot Zach Hankins, kterého v týmu českého mistra čeká...

V přípravě ano, do Číny ne. Simmons se vzdal startu na šampionátu

Ben Simmons z Philadelphie při smeči.

Australští basketbalisté se na mistrovství světa v Číně budou muset obejít bez hvězdného...

Leonard uzavřel s Clippers tříletou smlouvu na 103 milionů dolarů

Kawhi Leonard (vpravo) z Toronta se tlačí kolem DeMarcuse Cousinse z Golden...

Nejužitečnější hráč finále NBA Kawhi Leonard podepsal po odchodu z mistrovského Toronta do Los...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz