Fouskova letní bilance: evropské stříbro, světové brambory a nemocné oko

JSME S VÁMI, TRENÉRE. Nejmladší české basketbalové reprezentantky si na podporu svého nemocného trenéra Richarda Fouska (v modrém tričku) přelepily oko. | foto: Archiv R. Fouska

14 2014
Povedl se mu kousek, který je v českých basketbalových kruzích ojedinělý. Richard Fousek získal s reprezentací dívek do 16 let dva roky po sobě stříbrnou medaili z mistrovství Evropy. Jím vedený výběr hráček do 17 let navíc pobláznil fanoušky na domácím světovém šampionátu. Brněnský a reprezentační trenér tak za sebou má opravdu hektické léto.

Získal jste stříbro na mistrovství Evropy do 16 let letos i před rokem. Která z těch dvou medailí byla víc nečekaná?
Asi tahle druhá. Když jsme před rokem jeli do Varny, tak jsme těsně před tím vyhráli olympiádu mládeže a věděli jsme, že družstvo má určitou sílu. Umístění se dalo očekávat. Letos jsme nevěděli, do čeho jdeme.

Můžete oba stříbrné týmy srovnat?
Obě družstva měla výborný kolektiv. Možná právě to, že letos byly čtyři hráčky v přípravě i s týmem do 17 let a tři si vyzkoušely i loňské mistrovství Evropy, byly schopné přenést duch týmu i do toho letošního. Vyhrávali jsme díky obraně. To svědčí o týmovém a bojovném duchu. Byl to nejsilnější aspekt obou týmů. Ten loňský byl možná trochu divočejší a živelnější.

Fotogalerie

V letošním stříbrném výběru byly i čtyři hráčky, které hrály na domácím mistrovství světa. Jak zvládly dva těžké turnaje v krátké době?
Měli jsme z toho trošku obavu, aby toho na ně nebylo moc. Zvládly to ale nad očekávání dobře.Nedocházelo ke kumulaci únavy, že by v závěru zápasů odpadaly. Když jsme s nimi o tom mluvili,tvrdily, že se cítí dobře. Navíc když se daří, únavu lépe vstřebáváte. Měly kvalitní kondiční přípravu a za dva roky se navíc dokázaly adaptovat. Měly to náročné a my všichni před nimi smekáme.

Jak těžké bylo zkoordinovat přípravu dvou týmů najednou a následně přesedlat z mistrovství světa na mistrovství Evropy?
To léto bylo náročné pro nás i pro holky. Měli jsme v přípravě celkem 28 holek. Když se střídaly oba týmy, znamenalo to až šest tréninků denně. Měl jsem výhodu, že mi basketbalová federace umožnila rozšířit realizační tým o jednoho asistenta. Pracovní morálka holek byla většinou na výborné úrovni a propojení týmů do 17 a do 16 let fungovalo.

Kudy povede cesta, aby hráčky udržely výkonnost i konkurenceschopnost ve starších kategoriích?
Je to těžké. Holky se rozprchnou do svých oddílů. Většina z nich by snad měla dostat šanci nakouknout do ŽBL. Pokud ano, měly by výkonnostně růst. Je to o příležitostech a jejich práci. Záleží na holkách, jak se chytnou, jak jsou ambiciózní a jestli chtějí pracovat. Máme dva silné ročníky a byla by škoda,kdyby došlo k výkonnostnímu poklesu.

Co ty dvě medaile znamenají pro budoucnost českého basketbalu?
Je to výborný výsledek. Udělali jsme dobrou reklamu výchově mládeže u nás, na kterou občas slýcháme kritiku. Nicméně, vždy je co zlepšovat. Ve věku kadetek jsme konkurenceschopní, ale pak to postupně upadá. Nechtěl bych, aby se pozornost soustředila pouze na tyto dva ročníky. Musíme začít pracovat u mladých hráček a daleko větší pozornost věnovat hráčkám ve věku 14 a 15 let ještě před reprezentační kariérou, jako v basketbalově vyspělých zemích Evropy.

Jak celkově hodnotíte obě letošní vrcholné akce?
Čtvrté místo na MS je vynikající, ale mrzí nás, že to nevyšlo na medaili. Pořád to v nás je a trochu to bolí. Medaile z ME byla naprosto neočekávaná. O to větší překvapení to pro nás bylo. Tím, že obě družstva trénovala spolu, učila se od sebe a měla podobný duch. Zpětně to hodnotím jako fantastické léto. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se okolo toho motali a kteří nám poskytli podporu. Bez nich bychom ničeho z toho nedosáhli.

Jakou odměnu si dáte za letošní léto?
Měl jsem odjíždět na dovolenou. Jsem ale doma a marodím s okem. Po pár letech jsem měl možnost vyjet k moři. Nakonec se ale odměním tím, že budu doma marodit.

Autor:

31. 8. - 15. 9.

Mistrovství světa basketbalistů zamíří v roce 2019 poprvé v historii do Číny, hostit ho bude osm měst. Turnaj odstartuje 31. srpna a vyvrcholí finálovým soubojem 15. září v pekingské Cadillac Areně. Na šampionát se podívá také česká reprezentace, po 37 letech naváže na start Čechoslováků v Kolumbii.

Ronen Ginzburg, Tomáš Satoranský, Jan Veselý, Šimon Puršl, Vojtěch Hruban, Viktor Půlpán, Kevin Durant, Kyrie Irving, Khris Middleton, Mathias Lessort, Pierre Oriola

Nejčtenější

Růžička je stále bez práce a říká: Není to o penězích, víc má třeba Krupp

Zarmoucený chomutovský trenér Vladimír Růžička.

Červenec se pomalu chýlí ke konci a známý hokejový trenér Vladimír Růžička je stále bez práce....

Sagan myslí na lidi, při stoupání na Tourmalet se podepsal fanouškovi

Peter Sagan ve čtrnácté etapě Tour.

VIDEO Zatímco peloton a především spurtéři v sobotní etapě Tour při stoupání na Tourmalet trpěli,...

Pan nenápadný. Nemá manažera, nerad mluví. A útočí na pódium Tour

Emanuel Buchmann během časovky na Tour.

V roce 2017 o něm Ralph Denk - šéf německé Bory - na startu Tour řekl: „Kdybych z něj teď udělal...

Vyrovnanost výkonů je zbraň. S tou svojí Kreuziger vede statistiky

Český cyklista Roman Kreuziger po 15. etapě Tour de France, vedle něj je šéf...

Foix (Od našeho zpravodaje) Doug Ryder, šéf týmu Dimension Data, čekal v neděli u týmového autobusu na Romana Kreuzigera a...

Šéfe, beru si volno. Na ligu. Nevšední příběh debutu projektanta Váni

Martin Hašek ze Sparty (vpravo) a Jiří Váňa z Jablonce se přetlačují v souboji...

VIDEO Když vešel do moderní kabiny na Letné a na lavičce uviděl nažehlený zelený dres s dvanáctkou a svým...

Další z rubriky

Z elitní školy do Česka. Crandall je novou přísadou medailového receptu

Geno Crandall (0) z Gonzagy vypíchl míč Jamareemu Bouyeaovi (1) ze San...

Získat kvalitního cizince na perimetr - to bylo jedno z předsevzetí manažera svitavských...

České basketbalové reprezentace poznají soupeře v evropské kvalifikaci

České basketbalistky v zápase s Lotyšskem.

České basketbalové reprezentace se v pondělí dozví jména soupeřů pro kvalifikaci o postup na...

Hardenovo tvrdé ne a kupa výmluv. Američanům se rozpadá nominace

James Harden si užívá promoturné po Tchaj-wanu.

O vrcholné sportovní akci letošního roku - světovém šampionátu basketbalistů - se měsíc před...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz