O vlajku amerického státu Mississippi odkazující na časy Konfederace se vedl...

O vlajku amerického státu Mississippi odkazující na časy Konfederace se vedl spor. | foto: AP

Americký sport se odvrací od vlajky, občanské války i generála Lee

  • 44
Jedno a půl století vydržely, ale nyní se Amerika od symbolů občanské války mezi Severem a Jihem definitivně odvrací. A platí to i pro její sportovce. Připomínky Konfederace by měly být co nejrychleji odstraněny a pak zapomenuty, na řadě front už je dokonce dobojováno.

Basketbalisté z University of Oregon a Oregon State University svedli takzvanou Civil War ve 354 případech, hráči amerického fotbalu spolu vybojovali 123 zápasů. Ale teď jim název vzájemného soupeření začal vadit. 

Od pátku se používat nesmí.

Stát Oregon ležící na pobřeží Pacifiku nemá s někdejší občanskou válkou vůbec nic společného, přesto odkaz na staré časy vadí i tam. Je necitlivý. 

„Název Civil War reprezentuje spojení s válkou, která byla bojována za udržení otroctví,“ vysvětluje Ed Ray, prezident Oregon State. „Byla chyba, že jsme nezasáhli už dřív. Děláme to ale teď, společně s dalšími důležitými kroky k rozšíření rovných příležitostí a spravedlnosti pro všechny členy hnutí Black Lives Matter,“ dodal Ray.

Nové pojmenování se hledá.

O míč bojují Tyler Dorsey (v zeleném) z Oregonu a Stephen Thompson Jr. z Oregon State.

Ale ta největší bitva se nevedla o válku, nýbrž o vlajku. 

Konec jedné vlajky

Jižanské - tedy rasistické - symboly jsou problém pro Spojné státy už dlouhé dekády. Před pěti lety se vlajky Konfederace definitivně vzdala Jižní Karolína, nyní se problém dotýká už jen Mississippi. 

A nebude.

Protesty, a že jich bylo, nakonec zabraly. Zákonodárci z Mississippi se po 126 letech přiklánějí ke změně a vzdají se modrého kříže s 13 bílými hvězdami na červeném poli.

Centrála univerzitních soutěží NCAA se už od roku 2001 drží politiky zákazu turnajů ve státech, které se vazeb na Konfederaci dosud nezřekly. Minulý pátek trest rozšířila na další významné akce. 

A všech osm veřejných vysokých škol z Mississippi, jichž se zákaz dotýká, ho podporuje. Na školách státní vlajku už delší dobu nenajdete. „Se současnou vlajkou se stát Mississippi připravuje o miliony dolarů, jež přinášejí turnaje NCAA lokálním ekonomikám,“ připomínají univerzity ve společném stanovisku.

Basketbalista Blake Hinson se na protest proti vlajce před nedávnem rozhodl přestoupit ze školy Ole Miss na Iowa State. „Jsem hrdý, že tu ten symbol připomínající Konfederaci už nebude,“ svěřil se se svými pocity deníku Daytona Beach News-Journal.

Kylin Hill z Mississippi State je hlasitým propagátorem změny vlajky Mississippi.

Mladičkou hvězdu NBA Ja Moranta štve jižanský generál Robert E. Lee. Přesněji jeho socha ve městě Murray, stát Kentucky.

Nadřazenost generála Lee

Morant loni proslavil neznámé městečko Murray, pro tamní školu pomohl vybojovat konferenční titul. Ale jedna věc ho užírala už tehdy - pomník známému vojevůdci, který bojoval za udržení otroctví. Alespoň tak to současní Afroameričané chápou.

„Murray se pro mě stalo druhým domovem, lidi mě přijali mezi sebe. Ale jako mladý černý muž nemohu více zdůraznit, jak znepokojivé a ponižující pro mě bylo, že město stále uctívá konfederačního generála, jenž hájil nadřazenost bílé rasy,“ napsal Morant ve své oficiální žádosti odstranění sochy, od roku 1917 shlížející na občany u soudního paláce. 

Ja Morant v dresu Murray State

S obdobným návrhem přišel i Sherman Neal, asistent trenéra u fotbalového týmu Murray State University. U městské rady uspěli. Zbývá jen zjistit, komu pomník vlastně patří, pak půjde pryč. 

Ve jménu nových jmen

Ke svrhávání soch se přidalo i přejmenovávání. Petice sportovců z University of Texas žádá nové názvy pro několik budov v kampusu, novou školní hymnu a nasměrování části příjmu univerzitního sportovního klubu ve prospěch organizací podporujících hnutí Black Lives Matter.

Univerzita by se měla vzdát zhruba milionu dolarů, což činí pouze půl procenta rozpočtu na její sportovní složku. Trny v oku jsou píseň The Eyes of Texas ze začátku 20. století či jména politiků spojených se segregačními zákony, kterým škola dodnes vzdává hold. Některou z budov navrhují pojmenovat po Juliusovi Whittierovi, prvním černém hráči amerického fotbalu na texaské univerzitě.

Možná se Texasané inspirovali na Indiana University, která si obdobným způsobem připomíná svého prvního afroamerického basketbalistu Billa Garretta. Ten nahradí soudce Oru L. Wildermutha, který bojoval proti přijímání černých studentů na školu; o své jméno na mapě kampusu přišel už před dvěma lety.

Lamar Jackson v dresu University of Louisville na fotbalovém stadionu Florida State University, pojmenovaném po Doaku Campbellovi.

Wildermutha by mohl následovat Doak S. Campbell, po kterém je na Florida State University pojmenován fotbalový stadion pro 79 000 diváků. Architektonický skvost - tak velkou cihlovou budovu jinde nemají - totiž nese jméno horlivého segregacionisty. Fotbalisté by byli radši, kdyby stadion připomínal bývalého trenéra Bobbyho Bowdena.

Rivalská University of Florida mezitím vyhlásila stopku fanouškovskému pokřiku „Gator bait“. Má totiž rasistickou konotaci, vychází z novinového článku ze 20. let, podle něhož byly „místní barevné děti používány jako návnada při lovu aligátorů“.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž