Dávaly si vlastní koše, nechtěly vyhrát. Jejich kluby v první lize končí

Marcela Krämerová vedla v sabotovaném utkání BA Sparta, dva měsíce nesmí na lavičku. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

8 2017
Taktizování před play-off se Junioru Kralupy a pražské BA Sparta hrubě nevyplatilo. Oba kluby z první basketbalové ligy žen odmítaly v posledním utkání základní části vyhrát a jejich hráčky sabotovaly závěr utkání vlastními koši. Teď směřují k vyloučení z druhé nejvyšší soutěže.

„Disciplinární komise vyloučila obě družstva ze soutěže pro letošní ročník, dále zastavila výkony funkce oběma trenérům na dobu dvou měsíců nepodmíněně a hráčky, které se účastnily neetického jednání, potrestala zákazem činnosti na jedno utkání nepodmíněně,“ popsal tresty Michal Konečný, generální sekretář České basketbalové federace.

V následujícím ročníku by tedy oba oddíly měly zamířit do druhé ligy. Potrestáni by měli být kralupský kouč Lukáš Rob a Marcela Krämerová. Někdejší slovenská reprezentantka, která si zahrála i na olympiádě v Sydney, dnes kromě BA Sparta vede i celek nejvyšší soutěže BA Karlovy Vary.

„Týká se nás to sice okrajově, ale prostřednictvím trenérky a jedné hráčky, jež by měla být rovněž sankcionována. K rozhodnutí z naší strany dojde až po závěrečném verdiktu disciplinární komise,“ řekl Roman Maleček, manažer BA Karlovy Vary. „Uvidíme, zda budeme mít do zápasů na konci sezony trenérku k dispozici či ne. Jinak smluvně Marcela Krämerová bude pokračovat v přípravě dál. Pro nás je to rozhodně nepříjemnost, která na nás nevrhá dobré světlo,“ doplnil Maleček.

Podmiňovací způsob je ještě na místě. Celá kauza nekončí. „Podle jednání předpokládám, že se všechny dotčené strany odvolají. Pokud se tak stane, přijde na řadu jednání u našeho odvolacího orgánu,“ popsal Konečný další postup.

Na hřišti zápas skončil výsledkem 63:62 pro domácí Kralupy. Jenže prvotní radost z výsledku měly Pražanky. V poslední minutě totiž padlo po jedné vlastní trefě na každé straně, hráčky úmyslně míjely trestné hody a frašku dovršily tím, že bránily soupeřův koš.

„V závěru utkání došlo u obou celků k chování, které je v rozporu s etickými pravidly basketbalu a fair play. Ve vystupování obou celků bylo prokazatelně několik faktorů, které ukazovaly na to, že ani jeden z nich nechce utkání z různých důvodů vyhrát,“ píše se v prohlášení ČBF.

Dva typické momenty ze závěru utkání Kralupy - BA Sparta

Šlo přitom o zdánlivou maličkost - výhodu domácího prostředí v nastávajícím play-off. Konečná tabulka jim určila čtvrté a páté místo se shodným bodovým ziskem, ale skóre ze vzájemných utkání znamená lepší pozici pro sparťanky.

Středočeský klub chtěl prý svou taktikou dostat duel do prodloužení a v něm zaútočit na potřebný devítibodový rozdíl ve skóre. BA Sparta mu v tom ale zabránila a těsnou porážku uhájila.

„Je to všechno zkreslené. Naším cílem nebylo utkání prohrát, ale dovést ho do prodloužení, kde jsme stále měli naději vyhrát o devět bodů, které by nás posunuly na čtvrtou pozici před play-off,“ řekl iDNES.cz trenér kralupského týmu Lukáš Rob.

Zároveň doplnil, že časový harmonogram posledního kola základní části první ligy byl velmi nešťastný. „Celé to kolo bylo rozházené do víkendu, už v sobotu v poledne mohly kluby kalkulovat před svými zápasy. Kdyby všechna utkání začala ve stejný čas, nemusela se z toho stát taková fraška,“ doplnil Rob s tím, že hráčky měly jasné instrukce. „Hráčky hrály tak, aby šly do prodloužení, ne aby prohrály,“ zopakoval.

Čtvrtfinálová série začne v Praze. A hrát se skutečně od 11. března bude - tedy pokud kluby svých možností využijí a proti verdiktu první instance se odvolají.

Pokud bude verdikt potvrzen, oba celky v příštím ročníku nastoupí do druhé ligy. Zároveň se jejich čtvrtfinálová série skrečuje a tým, který by na ně narazil v semifinále, bude mít volný los a postoupí přímo do finále a zároveň do baráže o postup do nejvyšší soutěže.

„Pro Českou basketbalovou federaci je to nešťastná událost. Je to typické porušení našich stanov, kdy k dosažení výsledku nebylo použito jednání fair play. Je potřeba tyto věci rázně pozastavit, aby se již v budoucnu neopakovaly,“ vysvětlil Konečný, proč byly zvoleny exemplární tresty.

Autoři: ,

Nejčtenější

Jsi nejslabší, máš padáka. Proč se ruší hokejová baráž

Pardubický trenér Ladislav Lubina udílí svěřencům pokyny během utkání s Hradcem...

Jste na Titaniku, který jistojistě ztroskotá. Skončíte v ledovém oceánu, ubývají vám síly, mrznete....

Přál jí i prezident. Kdo je Vlhová? Slovenská kráska s motorem v krvi

Petra Vlhová na trati obřího slalomu na mistrovství světa v Aare.

Aare Česko-Slovensku zaslíbené. I tak by se malé švédské městečko uprostřed ničeho mohlo po...

Výborná česká stíhačka. Vítková je devátá, Davidová se zlepšila o 20 míst

Česká biatlonistka Veronika Vítková na trati stíhacího závodu v Soldier Hollow

Velkou porci české radosti nabídl stíhací závod biatlonistek v Soldier Hollow. Všechny tři Češky si...

POHLED: Přímý pád z extraligy schválen. Dar (nejen) pro Jágra

Jaromír Jágr na kladenské střídačce

Své 47. narozeniny slaví dnes, ale už ve čtvrtek Jaromír Jágr od 11 mužů, kteří coby členové...

Lakomec? Golfista vydělal 1,3 milionu dolarů, caddiemu dal čtyři promile

Americký golfista Matt Kuchar (vpravo) se svým caddiem s přezdívkou El Tucan...

Má tisíc a jeden důvod k úsměvu. Na hřištích válí. Je světovou dvaadvacítkou. Po čtyřech letech...

Další z rubriky

Nymburk otočil zápas na Žabinách, Hradec si poradil s Ostravou

Chloe Wellsová (34) z Nymburka je bráněna Karolínou Malečkovou ze Žabin Brno.

Napínavou podívanou přinesl duel 19. kola ligy basketbalistek mezi brněnskými Žabinami a Nymburkem....

Král smečařů přeletěl Shaqa. Curryovi poraženi a vítězná trojka z půlky

Hamidou Diallo z Oklahoma City přeskočil Shaquilla O'Neala a ještě se po své...

VIDEO Další basketbalový superman odhalil svou identitu, jmenuje se Hamidou Diallo. Nováček z Oklahoma...

Děčínský asistent Houška: Nejde zažívat jen skvělé časy. Porveme se s tím

Radek Pumprla (vlevo) z Brna střílí přes Lamba Autreyho z Děčína.

Dvanáct dnů, které otřásly s hrdými basketbalovými Válečníky. Není obvyklé, aby Děčín během tak...

Najdete na iDNES.cz