Prožila si čtvrtstoletí s basketbalem. Teď s jeho pomocí poráží i rakovinu

Pavla Janečková na tréninku Slovanu Bohnice. | foto: Petr Koten, iDNES.cz

31 2009
"Basket mi nevzal nic. Pomáhá mi žít." Silná slova od kohokoli jiného. Ale od Pavly Janečkové mají svou váhu. Žena, trenérka z pražských Bohnic říká taky: "Jestli tady budu rok, nebo deset, to neřeším. Je mi to jedno."

Už třináct let ji pronásleduje rakovina. Ona však hází nemoc, která zlomila stovky a tisíce jiných, za hlavu. A dál žije basketbalem a svou rodinou. Mezi ta dvě slova, basketbal a rodina, by mohla dát i rovnítko.

Jako by už tak nebyla paní Janečková ve sportovním světě vzácností. Ženou, která vede partu mužů. "Já vlastně za tu dobu, co trénuju, poznala jen jedinou další, Milenu Jindrovou," připomene někdejší hvězdu československého basketbalu, která před časem trénovala Sokol pražský.

"Já sama to ale jako zvláštnost neberu," zaburácí svým mohutným hlasem. Jinak to ani neumí. Postavy je sice malé, ale ani na chvilku nezapochybujete, že si mezi dvoumetrovými chlapy dovede zjednat respekt.

"Holky bych já asi trénovat neuměla, ty by mi můj styl trénování neodpustily. Pošlu kluky někam, ale druhej den o tom nevím. Jsem už taková splachovací," potvrdí prvotní dojem rázné ženy. "My Janečkové nejsme právě flegmatici. Když se klukům ubližuje, vstane ve mě nějakej bojovník a pak si to od rozhodčích pěkně slíznu."

Pětadvacet let na trenérské židli

Paní Janečková už dosáhla věku, jež se u dámy nesluší prozradit. I když jí by to při její povaze nejspíš nevadilo. Sama se ve svém vyprávění nijak nekrotí, trousí jednu perlu za druhou.

"Něco vám povím, trenéři začínají po šedesátce blbnout. Stane se, že si spletu útočníka s obráncem. Člověk už musí dávat bacha," rozesměje se. Ani legendární brněnský trenér Miki Pospíšil by to neřekl líp, pokud by si něco takového náhodou myslel.

Pavla Janečková, to je basketbalový Slovan Bohnice. Ta rovnice platí dlouhé roky. V klubu začínala s trénováním přesně před pětadvaceti lety. Provedla "své kluky" - ty vlastní i ty nevlastní - všemi mládežnickými kategoriemi až mezi dospělé. A potom z klubu učinila druholigovou stálici. Tuhle soutěž hrají v Bohnicích už desátou sezonu.

Budoucnost ale vidí paní trenérka v temných barvách. Ještě nedávno tu šli od porážky k porážce. "Dneska už jsou takoví, že jim to moc nejde. Ale jsou schopní padat na hubu. A to já ocením, to je moje filozofie srdečního basketu," bezděčně vysloví své krédo.

"Dožiju s těmahle klukama a pak jim na krajském přeboru budu dělat zápis," praví smířeně. To bylo ještě před prosincovou sérií tří výher. Malým předvánočním zázrakem...

Basketbal ale i po letech prožívá s maximálním nasazením. Nedávno byla rozhodčími vykázána z lavičky, k tomu pak nafasovala šestizápasový "flastr". Za protesty. "Něco takového se mi stalo za pětadvacet let jenom třikrát," krčí rameny.

Je znát, že to pro ni doopravdy byl jeden z nejošklivějších zážitků v kariéře. Není na sebe právě pyšná. "Byl to takovej absolutní úlet. Moc mě to mrzí, ale stalo se." Dál zůstane svá. Kvůli komu by se ona měnila?

Pavla Janečková na tréninku Slovanu Bohnice. Vpravo její starší syn Martin

Pavla Janečková na tréninku Slovanu Bohnice. Vpravo její starší syn Martin

Malý svět mezi paneláky

Sportovní hala, nesoucí nesmazatelné známky sídlištního vkusu, snad jen díky dvěma proskleným stěnám působící jakž takž přívětivým dojmem. Poblíž je fotbalové hřiště, tenisové kurty... To je malý svět Pavly Janečkové. Před lety převzala areál jako správkyně, o víkendech jezdí na zápasy se svými hochy. Žádné touhy nemá.

Kdysi tomu bylo jinak. "Můj první tým v roce 1991 vyhrál titul přeborníků republiky v žácích. Pak za mnou přišli z USK, že bychom u nich mohli hrát nejvyšší dorosteneckou soutěž. Dopadlo to dost špatně. Mně nejdřív vyhodili, pak jsem se k nim vrátila. Mnozí z těch kluků toho ale nakonec nechali. To družstvo mě moc mrzí, bylo skvělý," zavzpomíná s hořkostí.

Ještě jednou se mohla podívat do "velkého" basketbalu - pokud má v českých podmínkách vůbec smysl tohle slovo použít. "Když začínala Slovanka, tak za mnou přišel pan Toušek, že by on dělal holky a já že bych dělala kluky a že bychom si založili soukromý klub," svěřuje se paní Janečková.

Bohnická patriotka vábení odolala a ze Slovanky je výhradně ženský oddíl. "Mně tu zase tak moc nechybí. Takže jsem pryč ani nechtěla," tvrdí dnes.

Ani rozprávění o své nejtěžší životní kapitole se Pavla Janečková nijak nevyhýbá. "Mluvit o tom mi vůbec nevadí. Já na tu rakovinu nemám čas. Když vám vyjmenuju, co všechno mám, nebudete tomu věřit," poznamená a začíná ukazovat na své tělo. Nevěřím.

"Dneska tomu nevěří už ani doktoři. Vy jste stejně zázračná, tvrdí mi,"  znovu zazní její smích.

Výsledky jsou až druhé

Sportovní pointa jednoho životního příběhu se nenabízí. Žádná osobnost, bez které si (aspoň český) basketbal nejde představit, z malého oddílu na severní výspě Prahy nevzešla.

"Já ale zjistila, že výsledky jsou druhé. Ale ten basketbalový život s klukama je to hlavní. O Vánocích přijdou kluci i s manželkami a dětmi a posedíme. V životě jsou různé zášti. Tady na basketu si ale můžete být všichni rovni. A ono se mi to podařilo. To beru za svůj největší úspěch," vmísí do svého vyprávění Pavla Janečková patos. Ona má na něj právo.

S nadsázkou se tu občas titulují Svobodná republika Bohnice. Mají i vlastní prezidentku. Hodně svéráznou. A taky nezdolnou.

Autor:

31. 8. - 15. 9. (Čína)

Mistrovství světa basketbalistů zamíří v roce 2019 poprvé v historii do Číny, hostit ho bude osm měst. Turnaj odstartuje 31. srpna a vyvrcholí finálovým soubojem 15. září v pekingské Cadillac Areně. Na šampionát se podívá také česká reprezentace, po 37 letech naváže na start Čechoslováků v Kolumbii.

Ronen Ginzburg, Tomáš Satoranský, Jan Veselý, Šimon Puršl, Vojtěch Hruban, Viktor Půlpán, Kevin Durant, Kyrie Irving, Khris Middleton, Mathias Lessort, Pierre Oriola

Nejčtenější

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

VIDEO Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na...

Slavia bez výjimečných. Co mistr ztrácí odchodem Deliho a Ngadea?

Slávističtí fotbalisté Simon Deli a Michael Ngadeu po úvodním čtvrtfinále...

Jen jednou se v minulé sezoně stalo, že fotbalová Slavia neměla na hřišti Simona Deliho ani...

KOMENTÁŘ: Sparta a její mizerný start. Chaos trvá, ani náznak změny

Sparťanský trenér Václav Jílek během zápasu se Slováckem

Ještě v neděli odpoledne jste si na to, že dokráčí k titulu, mohli vsadit v kurzu 4,5:1. Stačilo...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

VIDEO Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a...

Sparťanský hromosvod Zahustel. Proč si na něj fandové zasedli?

Sparťanský obránce Ondřej Zahustel se raduje z gólu v závěru jara 2019 proti...

VIDEO Fanoušci sparťanských fotbalistů zajásali, zabouřili si. Jejich nelíčená radost patřila...

Další z rubriky

Westbrook jde za Hardenem, Houston posílí také o Chandlera

Russell Westbrook z Oklahoma City se obrací na diváky v Portlandu.

Russell Westbrook po 11 letech opouští Oklahoma City. Tunder vyměnili někdejšího nejužitečnějšího...

Leonard uzavřel s Clippers tříletou smlouvu na 103 milionů dolarů

Kawhi Leonard (vpravo) z Toronta se tlačí kolem DeMarcuse Cousinse z Golden...

Nejužitečnější hráč finále NBA Kawhi Leonard podepsal po odchodu z mistrovského Toronta do Los...

Karolína Kurková přinesla štěstí. Praha bude hostit EuroBasket 2021

Českou kandidaturu na pořádání EuroBasketu 2021 reprezentovali nejen Pavel...

VIDEO Česká republika bude v roce 2021 hostit jednu ze základních skupin mistrovství Evropy...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz