Dluhy, arbitráž, ztráta nejvyšší ligy. Basketbalový Prostějov má trable

Petr Dokoupil (uprostřed) z Prostějova útočí přes Jiřího Šoulu (vpravo) z Jindřichova Hradce. Jejich souboj sleduje Vojtěch Novák. | foto: Orli Prostějov / Radek Váňa

11 2017
Budoucnost vrcholového basketbalu v Prostějově je v ohrožení, sezona skončila pro místní Orly dluhy vůči hráčům i trenérům. V NBL možná hanácký klub nahradí Hradec Králové.

Venku pere slunce, příjemné počasí přímo vyzývá k rozmarnému, bezstarostnému lenošení. Krásné léto, chvíle pro odpočinek a „dobití baterek“.

Jenže šest prostějovských basketbalistů, včetně Petra Dokoupila, má k psychické pohodě hodně daleko. Dosud jim od Orlů nedošly nasmlouvané částky, marně na ně čekají od prosince, případně od února.

Stále jim na bankovních účtech chybí čtyři, pět měsíčních gáží. V některých případech jde o statisíce korun.

“Je to hodně nepříjemná situace. Mám půlročního syna, ty peníze nám pochopitelně chybí. Museli jsme s manželkou sáhnout do našich úspor. Doufám, že konečně nějaké peníze přijdou,” přiznává Dokoupil, jeden z prostějovských „srdcařů“.

Bolest od mateřského klubu

Do klubu, kde vyrůstal, se vrátil předloni z Opavy a doufal, že si bude domácí štaci užívat. “Bolí to o to víc, že jde o můj mateřský klub. Navíc jsme tu letos zachránili NBL a pak musíme řešit takové nepříjemnosti,” povzdechl si Dokoupil. Přál by si, aby se vše co nejrychleji vyřešilo a vrcholový basketbal v Prostějově pokračoval.

Osobně u toho už nebude, nechtěl udržovat svou rodinu v nejistotě a raději si domluvil nové angažmá v Kolíně. Jiní zatím vyčkávají.

Fotogalerie

Neschopnost Orlů splácet své závazky jim nadělala velké trable, někteří museli podle Dokoupila sáhnout i k půjčkám.

Peníze od hanáckého klubu chce šestice basketbalistů získat pomocí arbitráže, k té se odhodlala na základě porady s nedávno vzniklou hráčskou asociací vedenou reprezentantem Pavlem Pumprlou.

“Právě pro takové případy jsme tady. Vznikli jsme kvůli tomu, abychom hájili práva hráčů, ” říká Pumprla.

A dodává, že se nejspíše objeví další kauzy stejného ražení. “Jedna věc je přání, druhá očekávání. Přál bych si, aby se podobné případy neopakovaly, jenže v basketbalovém prostředí je špatná platební morálka běžná, a tak očekáváme, že něco takového budeme muset řešit znovu.”

Pumprla odhaduje, že arbitráž dopadne úspěšně. “Máme dostatek dokumentů a argumentů. Vše hovoří pro nás,” je přesvědčený po poradě s právničkou.

Otázkou ovšem zůstává, zda Orli rozhodnutí arbitráže uposlechnou a dlužné sumy skutečně odešlou na nezvykle pohublé bankovní účty čekajících hráčů a trenérů. Pokud by se tak nestalo, museli bz se postižení obrátit na civilní soud a vymáhat finanční prostředky touto cestou.

Bude řešením Olomoucko?

Podle Dokoupila zřejmě u Orlů není kde brát. Klub zkrátka nemá peníze, což vysvětluje sporem s jedním ze svých sponzorů. Právě nedodržený sponzoring údajně stojí za zrodem celé kauzy dlužných gáží.

“S tím sponzorem to může být pravda a také nemusí. Nepřijde mi korektní, že nám opakovaně slíbili peníze a neposlali je,” myslí si sedmadvacetiletý basketbalista.

Vedení prostějovského klubu se k celé situaci v tuto chvíli odmítlo vyjádřit. Stejný postoj pak momentálně zastává také Michal Pekárek, který stojí za nově vznikajícím subjektem Olomoucko (jde o dosud nepotvrzený název). Právě ten by rád vrcholový basketbal na Hané zachránil.

O co jde? Předpokládá se, že Orlům bude kvůli stále nesplaceným dluhům odebrána licence pro hraní NBL a posléze nabídnuta Hradci Králové. Olomoucko přitom sází na to, že Královští sokoli o licenci stát nebudou a setrvají v první lize.

V takovém případě, jak pro iDNES.cz popisuje Pumprla, by mohl licenci koupit jakýkoliv zájemce a tím by se otevřel prostor pro Pekárkův subjekt, v němž se má angažovat i výrazná prostějovská persona Miroslav Černošek a také lidé z vedení Orlů.

Zní to jako dobrý plán, jenže má dvě trhliny - jednu etickou, druhou faktickou. Olomoucko totiž podle informací, které se dostaly k Pumprlovi a také k postiženým hráčům, nehodlá převzít dluhy po Orlech, kteří by byli zrušeni.

Hradec o NBL zájem má

Prostějovští basketbalisté i trenéři by pak nedostali ani korunu a neměli by navíc své pohledávky kde vymáhat. ”Přijde mi to jako nemorální činnost. Pokud by něco takového prošlo, pak by to začali dělat všichni. Zadlužili by klub, zrušili ho a založili nový,” čílí se Dokoupil.

Onou faktickou trhlinou je fakt, že Královští sokoli o NBL stojí. Pokud jim bude licence nabídnuta, NBL se přestěhuje do Hradce Králové.

”Chceme tam hrát, tým na to máme, ve srovnání se spodní šestkou z NBL jsme určitě konkurenceschopní. Mám informace, že vedení klubu o licenci stojí,” říká Lubomír Peterka, trenér hradeckého klubu.

Samuel Faifr (vlevo) z Hradce Králové v souboji s Petrem Dokoupilem z...
Jan Tomanec (vpravo) z Brna střílí na koš Prostějova, bránit se ho snaží Petr...
Malcolm Brookse (v žlutém) z Jindřichova Hradce vymýšlí, jak na Petra Dokoupila...
Bdělý rozhodčí Petr Znamínko sleduje souboj Malcolma Brookse (v žlutém) z...

Královští sokoli si podmiňují případné přijetí licence tím, že se vše musí dořešit co nejdříve. “Nemůžeme čekat až září,” tvrdí Peterka a vysvětluje, že by se pro nejvyšší tuzemskou basketbalovou soutěž musel lehce obměnit současný kádr prvoligového mistra.

“Vím o několika českých hráčích, kteří by si u nás rádi NBL zahráli. Rád bych sehnal také posily ze zahraničí. ”Prostějov se Hradci Králové ubránil v nedávné baráži o NBL sportovní cestou, vrcholový basketbal ovšem nakonec dost možná posunou pod Bílou věž finanční potíže Orlů.

Pro prostějovský basketbal by tak bylo letošní léto mimořádně hořké.

Nejčtenější

Konec baráže. Hokejový svaz zavádí přímý postup i sestup z extraligy

Momentka z extraligového utkání mezi Hradcem Králové (v bílém) a Pardubicemi

Hokejová extraliga se od příští sezony mění. Výkonný výbor svazu rozhodl, že se o postupu a sestupu...

Sparta šťastně vyhrála. Chomutov uspěl v Plzni, Zlín zaskočil Liberec

Milan Gulaš (vlevo) z Plzně rozehrává puk v duelu s Chomutovem.

Hokejová Tipsport extraliga se po 44. kole zase o kousek zdramatizovala. Tak například Sparta...

Krutý Krupp. Rozčílený kouč Sparty poslal hráče trénovat v noci po zápase

Trenér Sparty Uwe Krupp se rozčiluje v utkání s Plzní.

Velmi neobvyklý trest si museli odpykat hokejisté Sparty po středeční porážce v Pardubicích. Trenér...

První slovenská světová šampionka. Vlhová slaví triumf v obřím slalomu

SVĚTOVÁ ŠAMPIONKA. Petra Vlhová vyhrála obří slalom na mistrovství světa v Aare.

Slovensko oslavuje svojí první světovou šampionkou ve sjezdovém lyžování. Petra Vlhová vyhrála obří...

Vítková nejlepší Češkou, sprint v Soldier Hollow ovládla Röiselandová

NEJLEPŠÍ ČEŠKA. Česká biatlonistka Veronika Vítková doběhla v Soldier Hollow...

Přesná a rychlá střelba, to byl pro Veroniku Vítkovou klíč k 19. místu. Česká biatlonistka v...

Další z rubriky

New York slaví po 18 prohrách. Davis postrašil šéfy, Westbrook koncertoval

Russell Westbrook (vlevo) z Oklahoma City a Julius Randle z New Orleans, dva...

VIDEO New York Knicks prohráli v NBA osmnáct zápasů za sebou a vytvořili klubový rekord, ale v tom...

Udrželi jsme koncentraci a zvládli to, oddechl si pardubický Pavlovič

Chorvatský křídelník Pardubic Ozren Pavlovič se probíjí pod opavský koš ve...

Přišel v průběhu mizerného období, kdy se pardubické Bekse nedařilo. A tak si Ozren Pavlovič,...

Nemáme se za co stydět, nedá se nic vyčítat, míní trutnovský kouč

Pamela Therese-Effangová (vlevo) z Hradce Králové bráněná Terezou Královou z...

Z jejich předcházejících úspěchů, kterými byly výhry nad Nymburkem a v Praze na Slavii, šel před...

Najdete na iDNES.cz