Karlův most, Pražský hrad, Letná... Basketbalový grál putoval Prahou

Trofej Nikolaje Semaška určená pro vítěze EuroBasketu má fotku s vyhlídkou na Prahu. | foto: ČBF / Václav Mudra

10 2017
Svatý grál, modla a především cíl téměř třítýdenního snažení. To je trofej pro vítěze EuroBasketu, která navštívila i srdce starého kontinentu. Trophy Tour ukazuje nový pohár nesoucí jméno bývalého ruského funkcionáře Nikolaje Semaška ve všech účastnických zemí blížícího se šampionátu.

„Cílem projektu je zvýšení zájmu o EuroBasket 2017 stejně jako propagace nového designu trofeje. Chceme přiblížit trofej maximálnímu počtu i potenciálních fanoušků, kteří potom budou sledovat turnaj v televizi nebo se vydají do místa konání,“ říká Tim Bokelmann z FIBA Europe, který na celou akci v Praze i dalších evropských zemích osobně dohlíží.

Do Česka přicestovala trofej v sobotu při příležitosti konání prestižního turnaje v basketbalu 3x3 World Tour Prague Masters a diváci ji mohli sledovat přímo v centru Prahy. Na Václavském náměstí byla jak při sobotních základních skupinách turnaje, tak při nedělním play-off a dovednostních soutěžích.

„Myslím si, že je to výborná akce už jen v tom, že víc přiblíží basketbal běžnému fanouškovi. Diváci v účastnických zemích se tak dostanou blízko k trofeji, kterou jejich tým může vyhrát, a vtáhne je to víc do turnaje,“ říká k akci dlouholetý český reprezentant a nyní trenér Petr Treml.

Fotogalerie

Trofej si tak mohli zblízka kromě fanoušků prohlédnout i basketbalisté 3x3 včetně českých reprezentantů Ondřeje Dygrýna a Sáry Krumpholcové.

„Jsem moc rád, že se i na turnaji, jako je World Tour 3x3 v Praze, mohla ukázat trofej pro mistry Evropy v pětkovém basketbale, a mohla ji tak vidět spousta lidí. Všichni vědí, jak vypadají nejslavnější fotbalové trofeje nebo Stanley Cup, ale pohár pro vítěze mistrovství Evropy basketbalistů fanoušci nemají tolik šancí vidět, proto jsem rád, že na Václavském náměstí byl, protože to je opravdu krásná trofej,“ řekl s úsměvem účastník posledního evropského šampionátu ve 3x3 Dygrýn.

„Bylo super, že v rámci špičkového světového turnaje 3x3 mohla být vystavena i trofej pro vítěze mužského EuroBasketu, a příchozí tak mohli vidět něco, co se běžně vidět nedá. Mně se trofej moc líbí a je fajn, že takhle i pomáhá zviditelnit trojkový basket, který mám tak ráda. Těší mě, že obě formy hry se snaží spolupracovat a vzájemně si pomáhat,“ cení aktivitu mezinárodní federace mistryně světa ve 3x3 Krumpholcová.

Po dvoudenním pobytu na Václavském náměstí zažila trofej výrazně živější program v pondělí, kdy od východu slunce cestovala po centru města a pózovala pro fotografie s krásným pozadím v podobě Prahy za svítání. Během brzkého rána procestovala Karlův most, Kampu, Pražský hrad a Letnou. Po poledni se objevila i v České televizi, kde byla u rozhovoru s asistentem mužského národního týmu a bývalým hráčem Lubošem Bartoněm. Krátce poté se přesunula na Letiště Václava Havla a odtud do další destinace, kterou je od pátku srbský Bělehrad.

„Trofej můžou fanoušci sice vidět, což je skvělé, ale když ji vaše země nevyhraje, není to úplně ono. Je to ale od FIBA velmi dobrý projekt, který pomůže propagaci basketbalu v Evropě,“ konstatoval Luboš Bartoň.

O trofej, kterou mohli fanoušci zblízka vidět, se od konce srpna budou prát i čeští reprezentanti. Ty čeká základní skupina v rumunské Kluži, kde se utkají postupně s Rumunskem, Španělskem, Maďarskem, Černou Horou a Chorvatskem. Dále postupují nejlepší čtyři celky ze skupiny.

Autor:

31. 8. - 15. 9. (Čína)

Mistrovství světa basketbalistů zamíří v roce 2019 poprvé v historii do Číny, hostit ho bude osm měst. Turnaj odstartuje 31. srpna a vyvrcholí finálovým soubojem 15. září v pekingské Cadillac Areně. Na šampionát se podívá také česká reprezentace, po 37 letech naváže na start Čechoslováků v Kolumbii.

Ronen Ginzburg, Tomáš Satoranský, Jan Veselý, Šimon Puršl, Vojtěch Hruban, Viktor Půlpán, Kevin Durant, Kyrie Irving, Khris Middleton, Mathias Lessort, Pierre Oriola

Nejčtenější

Voráček: Doceňme Krejčího, je jedním z nejlepších Čechů v historii

Vyhlášení ankety Zlatá hokejka pro nejlepšího českého hokejistu uplynulé...

Spolu s Davidem Pastrňákem a Tomášem Hertlem obsadili první tři pozice v anketě Zlatá hokejka, pak...

Tvrdík o jednání s Peltou: Hádali jsme se do krve o každou korunu

Jaroslav Tvrdík (vlevo), předseda představenstva fotbalové Slavie, hovoří na...

VIDEO Nejen v posledních dnech intenzivně pracovali na podobě kádru pro nadcházející ročník. Výraznou...

Vrátil se Kaya, trénuje i Ben Chaim, na cestě je Lischka. Sparta začala

...A DO BOJE!  Vpředu bojuje o míč i střední obránce Semih Kaya, čerstvá posila...

VIDEO Šestatřicet fotbalistů poznává a v nejbližších dnech bude poznávat nový sparťanský trenér Václav...

Jílkův první den: V kabině jsem cítil energii, hráči musí změnit myšlení

Sparťanský sportovní ředitel Tomáš Rosický (vlevo) a trenér Václav Jílek na...

VIDEO Od května je trenérem sparťanských fotbalistů. Mezi ně do kabiny však poprvé mohl přijít až po...

Olympiakos Pireus. První soupeř Plzně na cestě do Ligy mistrů

Plzeňští fotbalisté se radují z vítězství na hřišti CSKA Moskva. Tři body jim...

Olympiakos Pireus, nedávný řecký hegemon, je soupeřem plzeňských fotbalistů ve 2. předkole Ligy...

Další z rubriky

Liga mistrů se poroučí. Nymburk byl malý, šampion se stěhuje do Prahy

Publikum na pražské Královce sleduje zápas Nymburk - Bamberg

V minulé sezoně půl na půl, letos ani to ne. Basketbalový Nymburk už nedostane další výjimku a...

Velký, ale šikovný. Jak živel „Áda“ Pospíšil měnil basketbal

Jiří Áda Pospíšil (vpravo), Gustáv Hraška a Kamil Brabenec coby noví členové...

Do konce utkání zbývalo pár vteřin, brněnští basketbalisté ve své hale prohrávali o jeden bod a...

Že nepřijede LeBron? To mrzí, tvrdí Bohačík. Ale omluvenku mu uznal

LeBron James z LA Lakers se už v květnu chystá na novou sezonu.

České basketbalisty mrzí, že v americké nominaci na mistrovství světa chybí většina největších...

Najdete na iDNES.cz