V zářivě oranžových dresech Illinoiské univerzity Holešínská čtyři roky udivovala svou přesnou muškou zpoza trojkové čáry (o jednu sezonu přišla kvůli přetrženému zkříženému vazu v koleni). Na konci své vysokoškolské kampaně ale chtěla změnu, tak se zrodil přestup na University of North Carolina ve městě Chapel Hill.
Jak to šlo v novém prostředí?
To samé v bleděmodrém.
Holešínská dál vládla za tříbodovým obloukem a snažila se dokázat, že její schopnosti nejsou vymezeny jen trojkovou čarou.
„Myslím, že jsem ukázala, že nejsem jen střelec a umím zakončit i jinak než z trojky,“ pochvaluje si Češka, která si letos zahrála jak na pozici křídla, tak na rozehře.
Její střelecký um jí dokonce vysloužil pozvánku na soutěž nejlepších vysokoškolských trojkařek.
Nejvíce obdivuje Stephena Curryho, stálo na štítku pod jejím jménem. Prvních pět střel v soutěži také „curryovsky“ propadlo obroučkou. Komentátor jenom hlesl: „Sebevědomá mladá dáma“. Nakonec to Holešínské na postup nestačilo, ale toho litovat nemusí, šlo hlavně o show.
„Bylo skvělé zažít takovou akci a být vybraná mezi osmi hráčkami z celé NCAA (Národní vysokoškolská atletická asociace),“ řekla Holešínská.
Trojkařská soutěž (Holešínská střílí v čase 4:35):
Z týmového hlediska nakonec sezona podle očekávání nedopadla.
North Carolina vypadla v prvním kole konferenčního turnaje ACC a poté nezvládla ani první zápas v turnaji March Madness, který je vyvrcholením univerzitní basketbalové sezony. „V ACC turnaji a March Madness se určitě projevily malé zkušenosti našeho týmu. Pro většinu holek to bylo poprvé, co hrály na tak velkých turnajích. Myslím, že to byl jeden z hlavních důvodů, proč se nám tolik nedařilo,“ konstatovala.
Se svojí poslední sezonou ve vysokoškolském basketu je ale spokojená. „Všechny moje cíle jsem si splnila. Chtěla jsem být oporou týmu, dostat se na March Madness a hlavně si užít poslední rok na univerzitě.“ Litovala jen toho, že covidová situace jí znemožnila lépe poznat Chapel Hill.
Námluvy s WNBA, legenda jako bonus
Patnáctého dubna na draftu do WNBA své jméno neslyšela, mezi šestatřicet vybraných talentů se nevešla.
„Určitě jsem doufala, ale většina hráček se dozví, jestli budou draftované několik dní dopředu. Proto jsem věděla, že to nejspíš nevyjde,“ vysvětlila Holešínská, která byla ve své poslední sezoně s téměř třinácti body na zápas třetí nejlepší střelkyní týmu. Přidávala k tomu ještě průměrně více než dva doskoky a dvě asistence na utkání.
24 bodů a šest trojek Holešínské v utkání s Notre Dame:
Smutnit ale nemusela. Brzy přišla skvělá zpráva. Pozvánka na tréninkový kemp Chicaga Sky a podpis tzv. training camp contractu.
„S agentem jsme se bavili, že bych se mohla dostat na tréninkový kemp. Až do poslední chvíle jsem ale nevěděla, že budu v Chicagu. Jsem ráda, že jsem zpátky, kde jsem v Americe začínala,“ připomněla bývalá hráčka brněnských Žabin začátek své americké pouti na Illinoiské univerzitě, která sídlí ve městě Urbana-Champaign, nedaleko od Chicaga.
V praxi to znamená, že Holešínská teď bude mít tři týdny na to, aby během tréninkového kempu a předsezonních utkání přesvědčila, že si zaslouží místo v dvanáctičlenné sestavě pro sezonu, která začíná 14. května.
Pět míst už je jistě zabraných (hráčky s chráněnou smlouvou), další čtyři pravděpodobně také (hráčky s nechráněnou smlouvou, která může být zrušena). Pokud by platilo, že ani jedné ze čtyřech nechráněných hráček Chicago smlouvu nevypoví, znamenalo by to, že o tři volná místa na soupisce by bojovalo jedenáct dalších basketbalistek, včetně Holešínské.
Na kempu se objeví i nová posila Chicaga – legenda WNBA a dvojnásobná nejužitečnější hráčka ligy Candace Parkerová. Ta se do Chicaga přesunula po třinácti letech v Los Angeles Sparks.
„Nikdy bych si nepředstavila, že s ní budu hrát ve stejném týmu, a těším se, až se od ní budu moci učit,“ zářila vždy usměvavá Češka. „Je to jedna z nejlepších hráček na světě a někdo, koho jsem sledovala v podstatě od té doby, co začala hrát profesionálně,“ dodala.
„Trénovat v nejlepší lize na světě je pro mě obrovská příležitost,“ ví.
Kdyby uspěla, stala by se po jedenácti letech čekání další českou basketbalistkou v nejlepší ženské basketbalové lize na světě (vyjma naturalizované české reprezentační pivotky Kiy Vaughnové, která tam stále hraje).
Ve WNBA si už zahrálo šest českých basketbalistek: první byla Eva Horáková, následovaly Romana Hamzová s Kamilou Vodičkovou, poté Michaela Ferančíková a Zuzana Klimešová. Jako poslední pak v roce 2010 Jana Veselá.
Před třemi lety byla do WNBA draftována Julia Reisingerová, ta si však v zámoří ještě nezahrála.