Já a změna? Musel by to být trhák, tvrdí Budínský po 14 válečných letech

Děčínský trenér Pavel Budínský koučuje svůj tým během finále s Nymburkem. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

7 2017
Čtrnáctou sezonu na lavičce děčínských Válečníků odstartoval Pavel Budínský, strůjce doby stříbrné. Trojnásobní vicemistři z posledních tří sezon Národní basketbalové ligy v letošní premiéře udolali posílené Svitavy 83:81 a jejich kouč věří, že nejlepší období klubu jen tak neskončí.

„Jakákoliv účast ve hře o medaile by pro nás byla skvělá. Ale další finále, to by byl obrovský úspěch,“ zasnil se Budínský.

Třikrát za sebou ligové stříbro, může tahle éra pokračovat? Nebo se Děčín dokonce může posunout ještě výš?
Pokud bude Nymburk Nymburkem, což lze zatím těžko odhadovat, tak to samozřejmě bude složité. Pořád je to čtrnáctinásobný šampion, což je samo o sobě dost průkazná informace pro všechny, s kým mají tu čest. Je potřeba to brát tak, že Nymburk určitě nebude mít chuť slevit ze svých vavřínových pozic, ale jestli se to někdy zlomí a někdo přetlačí Nymburk ve finále? Třeba se toho dočkáme. Každopádně letos se finále bude hrát už zase na dva vítězné zápasy, takže z tohoto pohledu to bude těžší než loni.

A jaká je vaše šance na finálovou obhajobu?
Je jasné, že konkurence bude chtít urvat naši pozici. Velké ambice mají Pardubice, Svitavy hodně posílily a budou také útočit na nejvyšší příčky. Takže jakákoliv naše účast ve hře o medaile by byla super. A hrát znovu finále, to by byl obrovský úspěch.

Děčínská lavička (zleva Jakub Krakovič, Šimon Ježek a Tomáš Pomikálek) a trenér...

Děčínská lavička (zleva Jakub Krakovič, Šimon Ježek a Tomáš Pomikálek) a trenér Pavel Budínský se radují z trojky během finále proti Nymburku.

Děčínský trenér Pavel Budínský rdí Lukáši Bažantovi.

Děčínský trenér Pavel Budínský rdí Lukáši Bažantovi.

Děčín vstupuje do éry po Tomáši Vyoralovi, váš klíčový rozehrávač odešel po čtyřech letech v Děčíně do týmu mistrovského Nymburka. Jak se s jeho odchodem vyrovnáte?
Bude to jiná sezona, Tomáš tu za čtyři roky zanechal hlubokou stopu a byla to výrazná osobnost, rozdílový hráč. Ale to jsme už tady zažili víckrát, takže věřím, že tu mezeru zacelíme a jeho roli rozmělníme mezi další hráče. Nebo že ji výrazně převezme někdo jiný. Obavy z toho nemám, ve sportu si musíte věřit a smyslem naší práce je vytvářet a objevovat další hráče, kteří ho mohou nahradit. Odejde jeden, přijde jiný, to je sport.

Děčín posílili Lukáš Feštr, Filip Halada a Pavel Grunt, co od nich očekáváte?
Všichni přicházejí z respektovaných klubů. Filip hrál v Komárně, které získalo slovenský titul a vyhrálo Alpský pohár, ví tedy, jaké to je hrát o medaile, což je na něm vidět. Oba borci z USK, Lukáš Feštr i Pavel Grunt, měli přísného trenéra a jejich klub loni prožil také hodně povedenou sezonu, takže očekávám, že budou platnými hráči.

Děčínský trenér Pavel Budínský signalizuje během finále s Nymburkem.

Děčínský trenér Pavel Budínský signalizuje během finále s Nymburkem.

Začínáte čtrnáctou sezonu na lavičce Válečníků. Pořád je to dobré „manželství“?
S manželkou budeme slavit dvacetileté výročí, a když jsem ji poznal na vysoké škole, tak by mě nenapadlo, že budeme takhle dlouho spolu. Po takové době víte, že se máte o koho opřít, a vážíte si hodnot, které vám ten člověk nabízí. A to je podle mě stejné i v této branži. Neříkám, že bych se třeba bránil nějaké větší výzvě i s ohledem na to, že už mám zkušenosti s mezinárodním basketem, ale muselo by to být něco tak silně zajímavého, co by vás donutilo změnit to, čeho si vážíte nejvíc. Musel by to být opravdu trhák.

Takže zatím žádné plány na kariérní změnu?
Neříkám, že jsem tady na věky věků, ale když jste v klubu, který vyznává silnou společenskou kulturu, týmovou chemii a můžete se tu o lidi opřít, tak je to podle mě to, co spousta lidí hledá jak v osobním, tak v pracovním životě a někdy to třeba ani nenajdou. Já mám stabilní manželství, zdravé děti a zdravou pracovní morálku ve zdravém klubu, čehož si strašně považuji a dávám to všem najevo. Ale to neznamená, že by někde nemohlo existovat něco podobného nebo i lepšího. Třeba i jo, ale zatím mě nic takového neoslovilo, takže o tom ani nepřemýšlím.

31. 8. - 15. 9. (Čína)

Mistrovství světa basketbalistů zamíří v roce 2019 poprvé v historii do Číny, hostit ho bude osm měst. Turnaj odstartuje 31. srpna a vyvrcholí finálovým soubojem 15. září v pekingské Cadillac Areně. Na šampionát se podívá také česká reprezentace, po 37 letech naváže na start Čechoslováků v Kolumbii.

Ronen Ginzburg, Tomáš Satoranský, Jan Veselý, Šimon Puršl, Vojtěch Hruban, Viktor Půlpán, Kevin Durant, Kyrie Irving, Khris Middleton, Mathias Lessort, Pierre Oriola

Nejčtenější

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci...

Kam s Neymarem? Nejdražší fotbalista světa trčí ve zlaté kleci

Neymar z Paris Saint-Germain s nespokojenou grimasou ve tváři.

I vlastní otec mu před dvěma lety radil: Nedělej to! Neopouštěj Barcelonu, neodcházej do Paříže!...

Pád v závěru, poté hromadný finiš. Těsný sprint na Tour ovládl Ewan

Caleb Ewan se raduje z vítězství v 11. etapě Tour de France.

V příštích dnech už budou cyklisté zdolávat vrcholky Pyrenejí. Jedenáctá etapa Tour de France tak...

Triky s jídlem i s postelemi. Kreuziger vypráví, jak se mění zákulisí Tour

CHVÍLE KLIDU. Roman Kreuziger odpočívá na hotelu, kde se usadila jeho stáj...

Rivieres (Od našeho zpravodaje) Závodí na své deváté Tour, v pátém různém týmu. V barvách stájí Liquigas, Astana, Saxo-Tinkoff,...

Proč jsi vzdal? Nechci s vámi mluvit. Jak mistr světa záhadně zmizel z Tour

Australský cyklista Rohan Dennis v týmovém autobusu.

Bagneres-de-Bigorre (Od našeho zpravodaje) Ani Julian Alaphilippe, ani Geraint Thomas nebo Thibaut Pinot nebyli největšími hrdiny první...

Další z rubriky

Vyhlášená střelkyně máchala na ulici pistolí. Přijde o třetinu sezony

Riquna Williamsová z Los Angeles Sparks se raduje.

Riquna Williamsová přijde o téměř třetinu sezony WNBA. Americká rozehrávačka týmu Los Angeles...

Z Las Vegas do Nymburka. České šampiony posílil pivot Hankins

Zach Hankins v dresu Philadelphia 76ers během NBA Summer League

VIDEO Nymburské basketbalisty posílí americký pivot Zach Hankins, kterého v týmu českého mistra čeká...

Karolína Kurková přinesla štěstí. Praha bude hostit EuroBasket 2021

Českou kandidaturu na pořádání EuroBasketu 2021 reprezentovali nejen Pavel...

VIDEO Česká republika bude v roce 2021 hostit jednu ze základních skupin mistrovství Evropy...

Najdete na iDNES.cz