Pardubice posílí rozehrávač Ames

Pardubice - Náhradu za Davida Špičku zatím pardubičtí basketbalisté nesehnali, ale novou posilu ulovili. V lednu oblékne jejich dres americký rozehrávač Rashaan Ames. "Podepsali jsme s ním smlouvu do konce sezony," uvedl pardubický manažer David Musil. "Ještě ale musíme vyřídit přestupové formality. Do pondělního utkání s Brnem se to určitě nestihne."

Sedmadvacetiletý a 184 centimetrů vysoký Američan působil na univerzitě Shaw. Do Čech přicestoval v létě spolu se svým kamarádem Mauricem Whitfieldem, oporou Nymburku a české reprezentace.

"Bydlí v Poděbradech a trénuje spolu s Whitfieldem," podotkl pardubický trenér Stanislav Petr. "Přichází k nám na Whitfieldovo doporučení," dodal Musil.

Na východ Čech mohl Ames zamířit už na začátku sezony. "V létě nám ho nabízeli, tehdy jsme ale sháněli jiné hráče," uvedl Petr.

Místo v Pardubicích tak našel Ames angažmá v Nitře. Do týmu úřadujícího slovenského mistra přišel v listopadu a odehrál za něj pět utkání, v nich měl střelecký průměr téměř devět bodů na utkání.

Nyní mění působiště a jde do Pardubic. S týmem Synthesie začal trénovat po vánočních svátcích. "Je to klasický rozehrávač, který má dobrou techniku i přehled. Vypadal slušně i střelecky. Je to komplexní hráč. V tréninku se jevil dobře, i když je zatím otázkou, jak na tom bude fyzicky," řekl Petr. "Určitě to bude dobrá konkurence pro Otu Marka."

Naopak náhrada za Špičku, který odešel do Sadské poté, co s ním klub rozvázal smlouvu, se zatím nenašla.

Na doporučení pardubické opory Denise Mujagiče měl přijít na zkoušku jeho krajan z Chorvatska, ale z této možnosti sešlo. Na východ Čech zřejmě nepřijde ani mexický pivot Victor Ávila.

V Pardubicích působil ve druhé polovině minulé sezony. Klub s ním byl předběžně domluven, že po skončení domácí ligové soutěže by mohl na začátku nového roku znovu obléknout dres Synthesie.

"Spíše ale nepřijde. Máme Trnku a sháníme především čtyřku," řekl Musil. "Měsíc zkusíme hrát v současném složení. Pokud to nepůjde, musíme někoho na post čtyři najít v zahraničí," dodal Petr.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
13. - 23. 2. 2020 (Anterselva)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)