Dygrýn průkopníkem. Poděbrady mění za Mongolsko, chce mezi světovou elitu

Ondřej Dygrýn (vlevo) z týmu Humpolec během pražského turnaje 3x3 World Tour | foto: ČBF / Jan Mudra

31 2017
V českém basketbalu je můžeme považovat za průkopníky. Jako první volí netradiční cestu v zájmu splnění svého hlavního cíle - kvalifikovat se na turnaj World Tour v basketbalu 3x3. Ondřej Dygrýn jako vedoucí týmu ukázal směr Mongolsko, odsud by se rád dostal ještě o kousek dál. Do Japonska.

Po celém světě se v letošním létě hraje jen sedm turnajů kategorie World Tour. Osmým je celosvětové finále. Jedním ze sedmi turnajů je i ten v Praze na Václavském náměstí (5. a 6. srpna). A samozřejmě také pražský turnaj je v hledáčku týmu Streesportline.eu, ale nyní mají ještě jeden cíl - Utsunomiya Masters v Japonsku.

Kvalifikovat se na takový turnaj není jednoduché. Ondřej Dygrýn však chce se svým týmem využít každou příležitost. „Byly vypsané challengery, na které jsme bodově nedosáhli. Běžně je na ně zvána jen osmička nejlepších týmů na světě. Obeslal jsem všechny pořadatele a žádal o divokou kartu. Ozvali se nám z Mongolska,“ vysvětluje, jak vznikl nápad na bláznivý trip.

Fotogalerie

Proč bláznivý? Po odehrání turnaje totiž český tým zůstane ještě čtyři dny v Mongolsku, které zasvětí tréninku, a pak se vydá rovnou do dánského Odense.

Sem čtveřice českých basketbalistů získala divokou kartu jako loňský vítěz. Dva nejlepší týmy z Dánska čeká účast na World Tour v Praze.

Právě kvalifikace alespoň na jeden ze světových turnajů je hlavním cílem, který by chtěl Dygrýn v následujících dnech splnit.

„Určitě chceme přivézt aspoň jednu World Tour. Myslím, že tam šance je. Konfrontaci známe a párkrát už jsme špičku dokázali také porazit. V Mongolsku to bude trochu těžší, tam je deset špičkových týmů. V Dánsku čtyři,“ přemítá nad šancemi.

Zároveň ale dodává, že k postupu z Mongolska by teoreticky mohlo stačit i čtvrté místo: „Do Mongolska jsou přihlášení i Lublaň a Novi Sad, kteří už jsou na World Tour kvalifikovaní. Pokud by obsadili jedno z postupových míst, tak kvalifikace padá automaticky na dalšího v pořadí.“

Podmínek v basketbalově exotické zemi se nebojí: „Bude to pro nás první takový výlet. Na druhou stranu všichni ostatní jezdí do takových destinací a zvládají to.“

Basketbal 3x3 je pro všechny čtyři basketbalisty koníčkem, a tak si na živobytí musejí vydělávat v civilním zaměstnání. Ani to jim ale nezkřížilo plány na dlouhý výlet za trojkovou basketbalovou disciplínou.

„Filip Zbránek má po sezoně v Opavě. Já jsem na volné noze a budu pracovat přes internet. Stejně je na tom Roman Zachrla. Jediný, kdo si musel vzít v práci dovolenou, je Honza Kratochvíl,“ vypočítává Dygrýn.

Čeští reprezentanti 3x3 Roman Zachrla, Pavel Bosák, Ondřej Dygrýn a Jan...

Čeští reprezentanti 3x3 Roman Zachrla, Pavel Bosák, Ondřej Dygrýn a Jan Kratochvíl (zleva). A mezi nimi stojí uprostřed vedoucí týmu Michal Kruk.

Boji o World Tour podřídili vše. Nebudou tak na dalším turnaji české Chance 3x3 Tour usilovat o druhé letošní vítězství. Premiéru letošního ročníku v Ostravě totiž jednoznačně ovládli. O víkendu v Poděbradech navíc českou Tour doplní Royal Cup pro reprezentační výběry zapojené do projektu FIBA Fast Track, který má za cíl připravit hráče pro olympijské hry.

„Řešili jsme to. Tím, že jsme dostali divokou kartu na tento termín, museli jsme se rozhodnout. S Michalem Krukem jsme si řekli, že teď je ta pravá šance proniknout do špičky. Jinak bychom museli bojovat přes satelity, ze kterých se teprve postupuje na challenger,“ vysvětluje Dygrýn, proč dostalo Mongolsko přednost před Českou republikou.

Autor:

31. 8. - 15. 9. (Čína)

Mistrovství světa basketbalistů zamíří v roce 2019 poprvé v historii do Číny, hostit ho bude osm měst. Turnaj odstartuje 31. srpna a vyvrcholí finálovým soubojem 15. září v pekingské Cadillac Areně. Na šampionát se podívá také česká reprezentace, po 37 letech naváže na start Čechoslováků v Kolumbii.

Ronen Ginzburg, Tomáš Satoranský, Jan Veselý, Šimon Puršl, Vojtěch Hruban, Viktor Půlpán, Kevin Durant, Kyrie Irving, Khris Middleton, Mathias Lessort, Pierre Oriola

Nejčtenější

Hokejový lazaret v Bostonu. S utajeným zraněním hrál i Pastrňák

Bostonský obránce Zdeno Chára nastoupil kvůli zlomené čelisti do posledních tří...

Kdo může, jde na led. Zdravotním neduhům navzdory. Play off NHL znovu ukázalo, že jsou hokejisté...

Nemám sílu ukázat, co umím, lituje fotbalový záložník Vůch

Egon Vůch

Už odehrál lepší utkání. Přátelák proti Viktorii Plzeň však měl pro Egona Vůcha jiný význam. Na...

Bylo by snad lepší zemřít. Totti oplakává den, kdy opustil AS Řím

Francesco Totti na tiskové konferenci v Coni Palace v Římě oznamuje svůj odchod...

Ta láska neměla vyprchat nikdy. Ale skončila. „Jako bych umřel. Doufal jsem, že tenhle den nikdy...

Záhada zn.: Messi. Jako wi-fi bez signálu. Další pokus o změnu začal zle

Argentinský kapitán Lionel Messi leží na trávníku.

Lionel Messi + národní tým = zklamání. Jednou už v argentinské reprezentaci skončil. Od loňského...

Jílkův první den: V kabině jsem cítil energii, hráči musí změnit myšlení

Sparťanský sportovní ředitel Tomáš Rosický (vlevo) a trenér Václav Jílek na...

VIDEO Od května je trenérem sparťanských fotbalistů. Mezi ně do kabiny však poprvé mohl přijít až po...

Další z rubriky

Velký, ale šikovný. Jak živel „Áda“ Pospíšil měnil basketbal

Jiří Áda Pospíšil (vpravo), Gustáv Hraška a Kamil Brabenec coby noví členové...

Do konce utkání zbývalo pár vteřin, brněnští basketbalisté ve své hale prohrávali o jeden bod a...

Davis se dočkal, vytvoří superhvězdné duo s LeBronem Jamesem v Lakers

LeBron James (vlevo) z LA Lakers a Anthony Davis z New Orleans se zdraví po...

Anthony Davis se bude stěhovat. A jeho novým působištěm jsou... Los Angeles Lakers. Setkat se v...

Liga basketbalistek mizí po šestnácti letech z Karlových Varů

PODKOŠOVÉ DVOJICE: Zleva stojí Klára Vojtíková a Anna Kubíčková z Ostravy a...

Po šestnácti letech nepřerušovaného působení a celkem dvaadvaceti letech v nejvyšší soutěži se v...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz