Ondřej Balvín v dresu Sevilly

Ondřej Balvín v dresu Sevilly | foto: Baloncesto Sevilla

Balvín zavalený nabídkami. Smlouva v NBA byla ve vzduchu, chtěl ho i CSKA

  • 5
Český mužský basketbal má po letech své hvězdy. Ale Ondřej Balvín k nim nepatří. Příští sezona to může změnit. A mohla to změnit dokonce už sezona právě probíhající. Kolem 217 centimetrů vysokého pivota létaly nabídky nabídek: CSKA Moskva, Bayern Mnichov a také Houston Rockets, celek NBA.

Že je zájem o třiadvacetiletého dlouhána, který by mohl ve španělské lize ACB kandidovat na cenu pro hráče s největším zlepšením, to se vědělo.

Ale jak velký ten zájem byl, to v úterý prozradil až Fernando del Moral, šéf basketbalové Sevilly, které zůstal český hráč přes všechno lákání věrný.

V šesté sezoně v andaluskému klubu si Balvín připsal 9,6 bodů a s průměrem 7,4 jen těsně prohrál souboj o nejlepšího doskakovače sezony s Dejanem Muslim z Manresy. Dostal se i mezi nejčastěji smečující hráče prestižní evropské soutěže.

Anebo jinak: úřadujícím španělským šampionům z Realu Madrid dvakrát nasázel 20 bodů, dalšímu euroligovému klubu Laboral kutxa Vitoria dokonce 24. Proti Obradoiru pro změnu zapsal 17 doskoků, rekord sezony. Pětkrát má ve statistikách double-double.

A tak se kolem něj začali motat věhlasní nápadníci. S CSKA Moskva mohl vyhrál Euroligu, kdyby vyslyšel opakované ruské volání a zacelil mezeru po několika zraněných pivotech v čele s Joelem Freelandem.

Ale Balvínovým snem je NBA.

Nikoli nesplnitelným. Už letos v březnu se totiž s reálnou nabídkou ozvali Houston Rockets. Seville údajně navrhli jako kompenzaci 300 000 eur. „Už jsme se s Balvínem loučili,“ přiznává šéf klubu z jihu Španělska.

Celek kolem Jamese Hardena měl v NBA pod košem potíže, Dwight Howard není nejzdravější a švýcarský mladík Clint Capela pro změnu nejzkušnější a nejstabilnější.

Ze španělské lavičky až k NBA. Za rok a půl

Nástupcem Hakeema Olajuwona, Ralpha Sampsona či Jaa Minga v červeno-bílém dresu s raketou se však rodák z Ústí nad Labem, jehož talent probudili v USK Praha, prozatím nestal.

Boj o místo v nejslavnější lize světa si Balvín a jeho lidé naplánovali až na letošní léto.

Jaký to obrat v Balvínově kariéře!

V minulém ročníku se trápil pod koučem Scottem Rothem a málem zmizel na Gran Canarii, kterou vede Balvínův milovaný trenér Aíto García Reneses. Ten má navíc mohutné pivoty Balvínova ražení ve velké oblibě.

Ondřej Balvín ze Sevilly právě zasmečoval.

Ondřej Balvín ze Sevilly právě zasmečoval.

Sevilla v průběhu sezony 2014/15 měnila trenéra, Balvín pod vedením Luise Casimira pookřál, ale rozkvést nedokázal. Vypadl z české nominace pro loňský Eurobasket. Do Španělska vzkazoval, že Sevilla má šanci udržet ho asi tak jedno procento.

Gran Canaria se ozvala znovu v létě, když hledala náhradu za Waltera Tavarese, mířícího do Atlanty Hawks. Omílaná nabídka z izraelského Maccabi Tel Aviv se ukázala jako kachna, avšak Bayern Mnichov jeho angažmá zvažoval pečlivě.

Změna se však nekonala. Jedno procento pro Sevillu se změnilo ve sto procent. Čech chtěl od klubu garanci, že dostane minuty. Dostal nejdřív garanci, potom minuty. I proto se možná rozhodl vydržet až do konce tohoto ročníku.

Ale teď už klubové vedení ví, že Balvína neudrží.

Vždyť se ve Španělsku stal fenoménem, který komentují jiní. A Čech slýchá slova chvály.

Momenty ze zápasu Sevilla - Laboral kutxa

Zkušený spoluhráč Berni Rogríguez, jenž má zlato z mistrovství světa 2006 a stříbro z pekingské olympiády 2008, o něm pravil: „Už jsem hrál se spoustou skvělých hráčů, ale když je Balvín ve formě, řadím ho k nejlepším spoluhráčům mé kariéry.“

Pro Radio Marca Sevilla dodal: „Vysokým hráčům trvá déle, než vyspějí. Když se Balvínovi daří, dominuje. Hlavně v obraně. Dokáže ovlivnit spoustu střel, má doskoky, přihrává, čte hru.“

A Kristaps Porzingis, lotyšský spoluhráč z minulé sezony, nyní supertalent New Yorku Knicks, se už vlastně těší na vzájemné souboje v Americe. „Docela mě překvapil,“ přiznal 221 centimetrů vysoký Porzingis na Balvínovu adresu. „Zesílil, našel své místo na hřišti. Do NBA mu teď chybí hodně málo.“

To se jistě poslouchá hodně dobře.

Třeba bude podobné rozumy brzy posílat do Evropy samotný Balvín.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)