Kevin Thomas

Kevin Thomas | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Nymburk nezaváhal, Nový Jičín je druhý

• 28
Brno - Basketbalisté Nového Jičína se vrátili na druhé místo v NBL, kde mají po vítězství 81:69 nad Pardubicemi jednobodový náskok před Prostějovem. Hanáci už v pátek nečekaně prohráli v Brně. Vedoucí Nymburk nezaváhal v domácím souboji s Libercem a připsal si výhru 89:69.

Nymburk - Liberec 89:69 (17:13, 45:38, 67:52)

Outsider v Nymburce velkého favorita trápil téměř celý první poločas. V jeho závěru se hosté dokonce ujali vedení až o pět bodů ve chvílích, kdy bodovali hlavně z trestných hodů. V poslední minutě první půle ale Severočeši inkasovali od stavu 38:38 sedm bodů za sebou a série vydržela Nymburku i po změně stran až do vedení 50:38.

Poslední záchvěv odporu hostů zlomili na přelomu třetí a čtvrté části Rančík s Bendou a Nymburk dovedl zápas bezpečně k patnáctému vítězství v NBL za sebou.

"Nejsem spokojen s tím, jak jsme dnes hráli. Vánoční přestávka udělala své. Chceme se co nejrychleji dostat do formy, kterou jsme ukazovali před Vánoci. Čeká nás spousta intenzivní práce," uvedl domácí kouč Muli Katzurin.

Jeho protějšek Jan Slowiak uznal, že soupeř zvítězil zaslouženě. "My jsme uhráli to, co jsme chtěli - hrát dlouhou dobu vyrovnané utkání. Ve druhém poločase jsme se hůř prosazovali proti agresivní obraně Nymburka. Doufám, že nám dnešní výkon pomůže v utkáních s vyrovnanějšími soupeři," řekl liberecký trenér.

Nejvíce bodů: Rančík 22, Benda 17, Lee 16, Beneš 15 - Černošek 14, Wooten 13, Šustek 12. Rozhodčí: Zachara, Vondráček, Hošek. Trestné hody: 24/19 - 24/17. Fauly: 21:19. Trojky: 8:8. Diváci: 705. Nejlepší hráč: Beneš.

Nový Jičín - Pardubice 81:69 (37:40)

Ačkoliv domácí favorit zahájil zápas jedenáctibodovou šňůrou, první poločas skončil výhrou Pardubic. Domácí hráli bez amerického pivota McMilliana, který se nevrátil z vánoční dovolené v USA, a Pelikán musel po šesti minutách na lavičku se třemi fauly, a tak se Williams a Novotný postarali o obrat výsledku.

Po změně stran se soupeři v urputné bitvě vystřídali ve vedení, až závěrečnou část zvládli znovu lépe domácí. Střelecky se probudil Šoška, který dal 12 bodů, sekundovali mu Reinberger a Šarovič. Pardubičtí naopak nedali šest trestných hodů za sebou, nedařilo se obvyklé opoře Sandersovi.

"Začátky první a třetí čtvrtiny byly z naší strany velmi slabé. Někteří hráči, co byli o Vánocích na dovolené v zahraničí, nebyli duchem přítomní, Třeba Sanders, to nebyl výkon hodný jeho jména," hodnotil kriticky své svěřence pardubický trenér Ivan Vojtko.

Domácí Zbyněk Choleva přiznal, že jeho tým měl v prvním poločase problémy s Novotným. "Dal nám čtyři trojky, až potom jsme se zlepšili v obraně. Zápas jsme ve druhém poločase kontrolovali," uvedl.

Nejvíce bodů: Šarovič 16, Šoška 15, Pelikán 14, Chapman 10 - Williams 29, Novotný 14, Phillips 11. Rozhodčí: Vrážel, Kurz, Janovský. Trestné hody: 19/15 - 26/15. Fauly: 24:22. Trojky: 4:6. Diváci: 1000. Nejlepší hráč: Pelikán.

Sadská - Děčín 97:94 (43:39)

Domácí nesrazilo v úvodní čtvrtině ani patnáctibodové manko a šňůra deseti bodů na přelomu první a druhé čtvrtiny je vrátila do hry. Mužstva se pak až do 28. minuty přetahovala o vedení, než se ho pevně ujali domácí.

Devíti body za sebou Středočeši orámovali třetí přestávku, vypracovali si jedenáctibodový náskok a vítězství si i přes závěrečný nápor favorita nenechali vzít. Děčín sice dokázal 19 sekund před koncem ještě vyrovnat na 93:93, ale v taktické koncovce domácí Mujagič proměnil čtyři šestky, zatímco Grierovy pokusy o tříbodové koše skončily nezdarem.

"Mrzí mě poslední čtyři minuty, kdy jsme zápas kvůli dorosteneckým chybám nechali dospět do tak dramatické koncovky. Když se podívám na koeficient úspěšnosti 102, který jsme v sezoně ještě neměli, tak si myslím, že jsme vyhráli zaslouženě," uvedl domácí kouč Karel Forejt.

Nejvíce bodů: Špička a Mujagič po 18, Stria 17, Trnka 16, Hubálek 10 - Kraus 19, Balík a Grier po 16, Miloš a Houška po 10. Rozhodčí: Zachara, Volejník, Kučera. Trestné hody: 43/31 - 36/26. Fauly: 29:33. Trojky: 8:12. Diváci: 302. Nejlepší hráč: Špička.

USK Praha - Ostrava 84:73 (47:33)

Hosté dali sice první koš zápasu, ten se ale od čtvrté minuty odvíjel zcela v režii vysokoškoláků. Domácí si ještě v prvním poločase vypracovali až patnáctibodové vedení, a to především zásluhou Luciouse Wagnera, který dal do první přestávky devět bodů.

Trojka reprezentanta Marka Stuchlého v úvodu druhé části představovala pro hosty jen záblesk naděje na zvrat, domácí záhy vrátili náskok do dvouciferných hodnot a neustále jej udržovali. Poslední šance vzal Moravanům v úvodu poslední části dvěma trojkami za sebou Vukotič, po jehož trefách vzrostl rozdíl už na 23 bodů. Hostům se pak už podařilo jen odvrátit debakl díky polevení domácího týmu.

"Měli jsme slušný vstup do utkání, hráči byli koncentrovaní a byli jsme v prvním poločase o krok rychlejší v soubojích o míč," uvedl domácí kouč Kenneth Scalabroni. "Klíčové bylo i to, že jsme se vyhnuli své velké slabině, kterou je třetí čtvrtina. Škoda toho závěru, kdy jsme hráli, jako bychom čekali na konec, a skoro umožnili soupeři vrátit se do hry," dodal.

Hostující František Rón viděl hlavní rozdíl v doskakování. "Utkání jsme prohráli kvůli druhým střelám a často i třetím střelám USK. Nedoskakovali jsme dobře a zápas ztratili touto základní činností," uvedl.

Nejvíce bodů: Kotas 20, Wagner 17, Vukotič 10 - Ofoegbu 19, Stuchlý 14, Bohačík 9. Rozhodčí: Macela, Hruša, Hartig. Trestné hody: 24/10 - 18/13. Fauly: 17:24. Trojky: 10:6. Diváci: 400. Nejlepší hráč: Kotas.

Ústí nad Labem - Kolín 67:71 (40:38)

V duelu outsiderů nejvyšší domácí soutěže uspěli Středočeši a to díky lepší střelbě v závěrečné čtvrtině. Ústeckého soupeře porazili už podruhé v sezoně. Po vyrovnaném úvodu získalo ve druhé části nervózního a průměrného zápasu  Ústí sedmibodový náskok, který ale Kolín do poločasu téměř zlikvidoval.

Domácí se po změně stran ujali vedení až o devět bodů, ale znovu o náskok přišli. V závěrečné čtvrtině se naopak od stavu 62:62 střelecky prosadili kolínští Vorlíček, Harrison a Šebek a domácímu týmu už se zvrat nepodařil, přestože měli ještě šanci na vyrovnání. Jejich útok ale košem neskončil a Šebek šestkami výhru hostů potvrdil.

"Je to pro nás velice cenné vítězství v boji o záchranu. Zvládli jsem dnes zejména poslední čtvrtinu, ve které jsme soupeře přestříleli," konstatoval kolínský trenér Miroslav Sodoma. Domácí Jan Šedivý litoval, že jeho úzký kádr nedodržel to, co si před zápasem předsevzal. "V závěrečné čtvrtině jsme neubránili střelce Kolína," řekl.

Nejvíce bodů: Hrubý 24, Tomanec 18, Thomas 15 - Kiršbaum 14, Vrchota 13,
Harrison a Šebek po 9. Rozhodčí: Šedivý, Galajda, Smetana. Trestné hody: 23/17 - 16/12. Fauly: 17:17. Trojky: 8:9. Diváci: 450. Nejlepší hráč: Vrchota.

Brno - Prostějov 74:69 (13:24, 30:43, 59:53)

Domácím přitom příliš nevyšel úvod a prohrávali až o patnáct bodů (9:24). Jedenáctibodovou šňůrou se svěřenci reprezentačního kouče Zdeňka Hummla vrátili do zápasu a dokonce se ujali i poprvé vedení 30:29, ale vzápětí inkasovali 14 bodů za sebou a museli znovu dotahovat manko.

Především díky Gajdošíkovi s Vrublem během šesti minut druhého poločasu Brňané opět otočili skóre, pak se ještě jeden obrat podařil Prostějovu, ale od stavu 69:66 tři minuty před koncem už hosté nedali ani koš.

"Nehráli jsme bez chyb, ale dokázali jsme dvakrát smazat dvojcifernou ztrátu, za což hráči zaslouží obdiv. Nemáme tak silnou lavičku a musíme si vystačit s hrstkou opor a vysokou herní disciplinou," uvedl na tiskové konferenci Hummel.

Prostějovský trenér Miroslav Marko litoval, že jeho tým nedokázal pokrýt střelce z dálky, Hanáci inkasovali osm trojek. "Zaznamenali jsme 21 ztrát, za které jsme tvrdě platili," řekl hostující kouč.

Nejvíce bodů: Novotný a Skála po 17, Vrubl 15, Gajdošík 12 - Bojič 15, Savanovič 12, Ames 10. Rozhodčí: Dolinek, Vyklický, Kapl. Trestné hody: 21/12 - 18/12. Fauly: 19:23. Trojky: 8:3. Diváci: 450. Nejlepší hráč: Vrubl.