Deishuan Booker řídí hru Nymburka.

Deishuan Booker řídí hru Nymburka. | foto: ERA Basketball Nymburk / David Šváb

Nymburk má rekordní výhru, v základní části Ligy mistrů byl nejlepší

• 20
Nymburští basketbalisté uzavřeli základní část Ligy mistrů domácí výhrou 84:72 nad řeckým Peristeri. Dvanáctým úspěchem ze čtrnácti zápasů si zlepšili klubový rekord, po porážce Tenerife v Bambergu 96:98 po prodloužení ovládli nejen skupinu C, ale mají nejlepší bilanci ze všech účastníků soutěže. Soupeře pro osmifinále jim určí los 18. února.

Nymburk v úvodním kole vyřazovací části, které je na programu na začátku března a hraje se na dva vítězné zápasy, narazí na tým ze čtvrtých míst z ostatních skupin. Čeští šampioni, kteří už před posledním zápasem měli jistotu postupu nejhůře druhé pozice, navíc budou mít v osmifinále výhodu domácího prostředí.

„Tak dobrá základní část se nám ještě nikdy nepovedla. Je to tím, jak je tým poskládaný, a je to vyústění toho, jak jsme se na tenhle ročník připravili,“ uvedl pivot Petr Benda, druhý nejstarší hráč celé soutěže. „Zápasy někdy třeba moc na koukání nejsou, ale i když se nám nedaří, tak je dokážeme vyhrát a to svědčí o síle týmu,“ dodal.

Středočeši úterní duel v pražské hale Královka nezačali dobře a první čtvrtinu prohráli 26:31. Nepomohl jim ani skvělý vstup do druhého dějství, které odstartovali šňůrou 8:0. Hosté se totiž včas vzpamatovali a o poločasové přestávce bylo skóre 42:42.

„V obraně jsme nezačali podle představ, ale Book (Deishuan Booker) nás udržel ve hře a díky němu jsme v poločase hráli nerozhodně,“ připomněl Jaromír Bohačík top střelce celého zápasu Bookera, který s 25 body prožil nejlepší zápas v Lize mistrů. Už po první čtvrtině měl na kontě 17 bodů, když trefil všch šest střel.

Dalších 16 bodů přidal Vojtěch Hruban, 14 dal Hayden Dalton a Bohačík zaznamenal 13 bodů.

Sestřih ze zápasu Nymburk - Peristeri:

Ve třetí čtvrtině Nymburk zlepšil obranu, ujal se vedení 61:53, a i když Peristeri v poslední části dlouho vzdorovalo, domácí důležité vítězství udrželi. A protože favorizované Tenerife prohrálo 96:98 po prodloužení v Bambergu, který už byl bez šance na osmifinále, posunul se Nymburk v konečném pořadí skupiny C na první místo.

Fanoušci i hráči v Královce dokonce mohli oslavit postup Nymburka z prvního místa hned dvakrát. Hlasatel v hale totiž nejprve ohlásil, že Bamberg vyhrál 87:84, ale vzápětí se opravil, protože Tenerife trojkou sekundu před koncem čtvrté čtvrtiny srovnalo na 87:87. Napodruhé už mohli slavit doopravdy, protože Bamberg v prodloužení uspěl.

Sestřih ze zápasu Bamberg - Tenerife:

„Komentátor nás hráče taky trošku zblbnul,“ usmál se Benda. „První místo je super, ale je jedno, z jakého místa jdeme. Stejně se musíme soustředit na sebe, a když se připravíme na soupeře jako v základní části, tak věřím, že v téhle sezoně ještě hodně věcí dokážeme,“ prohlásil sedmatřicetiletý pivot.

Basketbalová Liga mistrů - 14. kolo

Skupina C

Nymburk - Peristeri (Řec.) 84:72 (26:31, 42:42, 61:53)
Nejvíce bodů: Booker 25, Hruban 16, Dalton 14, J. Bohačík 13 - Gray 18, Moreira 16, Moses 11. Fauly: 15:19. Trestné hody: 20/19 - 15/12. Trojky: 11:10. Doskoky: 40:34.

Bamberg - Tenerife 98:96 po prodl.
Gaziantep - Mornar Bar 86:79
VEF Riga - Nižnij Novgorod 74:81