Pondělí 6. července 2020, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. července 2020 Státní svátek.

Nováček chce hrát na hranici play-off

  21:11aktualizováno  2. října 12:26
Praha - PREVIEW NBL, I. DÍL - Už jen na hodiny počítají basketbaloví fanoušci dobu, která zbývá do začátku dalšího ročníku Mattoni Národní basketbalové ligy mužů. Elitní tuzemská soutěž odstartuje šesti zápasy prvního kola ve středu 3. října. V první části preview nové sezony vám přinášíme informace z týmů, které skončily v uplynulé sezoně na 7. až 11. místě, a také nováčka z Kolína.

Kondoři Liberec

Bilance po základní části 06/07:
22 výher, 22 porážek, 7. místo
Bilance v play-off 06/07:
čtvrtfinále s Děčínem (1-2)

Basketbalisté zpod Ještědu si vedli v roli nováčka náramně dobře. Skvěle odstartovali - vyhráli úvodní čtyři zápasy, z toho tři na palubovkách svých soupeřů (!) - a povedený začátek se pochopitelně odrazil na jejich výkonech v dalším průběhu soutěže. Základní část ukončili s vyrovnanou bilancí 22 výher a 22 porážek, do play-off vstupovali ze sedmého místa a ve čtvrtfinále hodně prohnali favorizovaný Děčín.

Parádní sezonu má za sebou zejména třiadvacetiletý křídelník Lukáš Kraus (průměry 14,8 bodu a 5,2 doskoku), jenž si dokonce velmi kvalitními výkony řekl o nominaci na evropský šampionát ve Španělsku, mezi lídry mladého týmu bezesporu patřil i Jiří Černošek. Oba dva v Liberci zůstali a pod jejich vedením hodlají Kondoři navázat na vydařenou premiérovou sezonu v Mattoni NBL.

Může se jim to podařit? Rozhodně ano! Trenér Jan Slowiak má k dispozici prakticky nezměněný hráčský kádr. Odešel pouze Jaroslav Kovanda (průměry 9,0 odehraných minut a 3,3 bodu), na sever Čech naopak zamířili Jakub Blažek a Ladislav Malý. Aktivní hráčskou kariéru si o další rok prodloužil zkušený pivot Aleš Kočvara, jemuž bude v polovině prosince 41 let, ostatní hráči nabrali v minulém ročníku další cenné ligové zkušenosti.

Hodně prostoru na hřišti by měli kromě již zmíněných klíčových postav opět dostávat bratři Tomáš a Ladislav Tóthové, stejně jako pivot Jan Pastýřík, Dušan Bohunický či Robert Landa. Kouč Slowiak je totiž známý tím, že využívá v rotaci větší počet hráčů. S ohledem na konsolidovaný kádr a na tvrdou práci, na kterou v Liberci sázejí, mohou Kondoři směle pomýšlet minimálně na obhájení loňských pozic.

KLÍČOVÁ OTÁZKA: Vydrží Jiřímu Černoškovi zdraví?

Pokud ano, mají se soupeři na co těšit. Neustále se zlepšující rozehrávač Tomáš Tóth, všestranný křídelník Jiří Černošek a skvělý atlet Lukáš Kraus, to je perimetr, který v sobě skrývá skutečně velký potenciál. Černoška však v poslední době brzdí vleklé zdravotní problémy, kvůli nimž navíc přišel o šanci bojovat o nominaci na mistrovství Evropy. Bez diskuze platí, že s ním na hřišti je Liberec mnohem nebezpečnější. Šestadvacetiletý basketbalista je totiž výborný na obranné polovině hřiště, v útoku pak může nabídnout jak přesnou střelbu z dálky, tak i nekompromisní nájezd do koše. Zkrátka jestliže bude Jiří Černošek v čase ligových zápasů v dresu a ne v civilu, budou mít Kondoři k naplnění svých ambicí mnohem blíž.

NÁZOR iDNES

Kompaktní družina ze severu Čech, která je sestavena téměř výhradně z českých hráčů, už v minulé sezoně dokázala, že jí místo mezi dvanáctičlennou tuzemskou elitou patří plným právem. Bez problémů si zajistila postup do play-off, a to samé si pochopitelně hráči, realizační tým i fanoušci přejí i tentokrát. Kondoři by měli patřit mezi týmy, které se budou pohybovat v polovině tabulky a nebudou mít žádné větší potíže s postupem do vyřazovací části. Tip na umístění po základní části: 7. místo.

ZMĚNY V KÁDRU

Přišli: Ladislav Malý, Jakub Blažek

Odešli: Jaroslav Kovanda

3 otázky pro trenéra Jana Slowiaka

Hráčský kádr zůstal v porovnání s minulou sezonou prakticky nezměněn. Podařilo se vám udržet největší opory a přišli Blažek s Malým. Je to vaše strategie, co nejvíc konsolidovat tým?
Nové vedení klubu podpořilo mou filozofii postupného vytváření týmu zasazováním kamínků do mozaiky - nahrazováním uvolněných pozic. Lze tak počítat s kontinuitou vykonané společné práce, nehrozí rozdrobení jádra týmu. Navíc se snažíme pracovat s perspektivou do budoucna, počítáme s nárůstem požadavků na výsledky klubu do dalších sezon. Samozřejmě se počítá i s všestranným rozvojem klubu, tedy i po finanční stránce, a proto chceme mít ohrané české jádro týmu, které po vhodném doplnění umožní bojovat o vyšší cíle.

Nechtěl jste kádr přece jen trochu více doplnit? Vyjma Dušana Bohunického nemáte v týmu žádného cizince, což je v současné Mattoni NBL rarita.
Musíme vycházet z aktuálních finančních možností klubu. Můj názor je, že pokud cizince, musí být jednoznačným přínosem, vzorem, lídrem se stabilní výkonností v tréninku i zápase. Takový hráč je taky patřičně ohodnocen a na to my teď nemáme. Ledaže bychom si s ním všichni zahráli zadarmo (usmívá se).

Pokud si mám vybrat Čecha nebo cizince podobné výkonnosti, vždy si vyberu Čecha. Cizince si vyberu, když žádný srovnatelný Čech není k mání. Taky to trochu souvisí s mojí trenérskou motivací. Dlouho jsem pracoval u mládeže. Za jeden ze svých největších úspěchů považuji například účast Lukáše Krause na ME 2007. K jeho vývoji jsem snad také přiložil polínko, zrovna tak jako několik trenérů přede mnou.

Loňskými výkony jste si nasadili laťku dost vysoko. Jaké jsou ambice Kondorů pro letošní sezonu?
Určitě nejsem typem člověka, který chce zůstat na místě, ale je potřeba být realista. Hodně týmů se změnilo, posílilo a střed tabulky bude hodně vyrovnaný. Naším cílem je vybojovat play-off a vyhnout se Nymburku. To znamená nejhůře zopakovat loňské sedmé místo. V play-off se může stát všechno.

NH Ostrava

Bilance po základní části 06/07:
22 výher, 22 porážek, 8. místo
Bilance v play-off 06/07:
čtvrtfinále s Nymburkem (1-2)

Skončit po dlouhodobé části na osmé příčce a jít v prvním kole vyřazovací části na Nymburk rovná se rychlý konec sezony. To tušili hráči i trenéři všech týmů, které se pohybovaly na hraně postupu do play-off. "Právo" vyzvat hned ve čtvrtfinále obhájce mistrovského titulu nakonec v minulém ročníku padlo na Ostravu, jejíž basketbalisté se však s touto výzvou popasovali nad očekávání dobře.

Před svými fanoušky totiž vysoce favorizovaného soka šokovali výhrou 82:70 a ve druhém duelu na soupeřově půdě vedli ještě na začátku druhého poločasu o čtyři body! Nymburk nakonec nepříznivě se vyvíjející sérii podle předpokladů otočil, ovšem ostravští hráči mohli být s vyvrcholením sezony spokojeni.

Přesto by si jistě propříště velice rádi zajistili výhodnější výchozí pozici pro play-off. Zásadní předpoklad byl v letní přestávce splněn: vedení klubu udrželo osu týmu, kterou tvoří Mike Mitchel, Jaroslav Prášil a Zbyněk Pospíšil. Ostravský dres bude i nadále oblékat rovněž Petr Bohačík - jeden z největších objevů uplynulé sezony (12,3 bodu a 5,6 doskoku). Jistě není bez zajímavosti, že tato čtveřice se loni společnými silami postarala v každém zápase průměrně o 55 bodů, přitom Ostrava měla průměr 79,6 bodu na utkání. Mitchel, Prášil, Pospíšil a Bohačík tak "zařizovali" téměř 70% všech bodů svého týmu!

Výrazná posila přišla v osobě ostříleného křídelníka Marka Stuchlého, z Realu Madrid se vrátil  jednadvacetiletý Rostislav Uhlíř a novou tváří je čtyřiadvacetiletý americký pivot John Ofoegbu (206 cm, 100 kg). "Myslím si, že máme na všech postech velice dobré hráče, jsme vyrovnaný tým. Budu se snažit týmu pomoci do druhého kola play-off," citují Ofoegba webové stránky ostravského klubu. Je semifinále reálnou metou? Pro zkušeného kouče Františka Róna je v každém případě pozitivní zprávou, že může pracovat s širším hráčským kádrem, a to je vždy jedna ze základních podmínek úspěchu v každé dlouhodobé soutěži.

KLÍČOVÁ OTÁZKA: Nebude se opakovat zdravotní kalamita?

Může to znít jako obehraná písnička, ale Ostravu v minulé sezoně skutečně kosily zdravotní potíže jako málokterý jiný tým. Například v první čtvrtině dlouhodobé části odehrála plný počet zápasů pouze trojice Petr Bohačík, Martin Ides a Lukáš Procházka, jejich spoluhráči byli kratší či delší dobu mimo hru. V polovině soutěže - po 22 kolech - měl na svém kontě plný počet zápasů dokonce jediný muž: Martin Ides. Je tedy jasné, že aby se ostravští basketbalisté mohli pokusit o atakování pozic v horní polovině tabulky, nutně potřebují, aby se něco podobného neopakovalo.

NÁZOR iDNES

Dva hráči odešli, tři přišli. Budou změny ku prospěchu? Nejprve dejme prostor číslům. Martin Ides s Michaelem Dostálem měli solidní průměry - dohromady činily rovných 17 bodů a 7,9 doskočeného míče. Marek Stuchlý na tom byl v poslední sezoně střelecky navlas stejně jako Martin Ides (9,9 bodu), avšak jeho dlouhodobý průměr z předchozích čtyř ročníků je přesně o šest bodů vyšší! Zatímco Dostál nastupoval v drtivé většině případů z lavičky, se Stuchlým lze téměř napevno počítat do základní sestavy. Navíc určitě bude chtít zapomenout na nepříliš povedenou loňskou sezonu v Prostějově. A Ofoegbu? To je velká neznámá. "Po týdnu testování a dvou přípravných zápasech jsme se rozhodli, že mu nabídneme jednoroční kontrakt," uvedl na webových stránkách ostravského klubu jeho šéf Ladislav Kudela. Pokud se v Ostravě trefili do černého, opravdu budou moci aspirovat na umístění v horní polovině tabulky. A mohlo by se jim splnit přání nejít v prvním kole play-off na "neporazitelný" Nymburk. Tip na umístění po základní části: 6. místo.

ZMĚNY V KÁDRU

Přišli: Marek Stuchlý, John Ofoegbu, Rostislav Uhlíř

Odešli: Michael Dostál, Martin Ides

3 otázky pro trenéra Františka Róna

Jak se vám těsně před ligou jeví nové posily – Marek Stuchlý a především v Česku neznámý John Ofoegbu?
Oba zapadli do týmu velice dobře a myslím si, že nám hodně pomůžou. Vlastně se dá říct, že teď máme všechny posty dobře zdvojené, někde až ztrojené, a proto by nás v sezoně neměly vykolejit výpadky nebo nemoce některých hráčů. Co se týče Ofoegba, jeho velká síla je určitě pod košem, protože i když není příliš vysoký, je velice dobře silově vybavený. Umí hrát zády ke koši, má dobrou střelbu ze střední vzdálenosti a má velký potenciál v doskakování. Věřím, že všechny tyto atributy dokáže v průběhu sezony prodat. 

Ostravě se podařilo udržet základní osu týmu včetně rozehrávače Mitchela. Byla to jedna z vašich priorit? Díky tomu máte na co navazovat a na čem stavět.
Určitě je pro nás dobře, že jsme Mitchela udrželi, protože už loni ukázal, že je pro tým velice platným hráčem. Umí jak dirigovat, tak na sebe vzít odpovědnost při skórování. Navíc si myslím, že v této sezoně by mohl být ještě lepší a platnější pro celý tým.

Jaké prvky by měly být charakteristické pro hru Ostravy v nadcházející sezoně?
Tím, že máme více hráčů do rotace, tak po nich určitě budu chtít, aby hráli s ještě větším nasazením. Platit by to mělo jak v obraně, tak v útoku, a hlavně při přechodu z obrany do útoku. Myslím si, že to je to nejdůležitější.

USK Praha

Bilance po základní části 06/07:
16 výher, 28 porážek, 9. místo

Vysokoškoláci nemají na minulou sezonu moc příjemné vzpomínky. Rozjezd byl slibný - po pěti kolech měli výbornou bilanci 4-1 - avšak záhy přišla série osmi porážek v řadě a boj o play-off se USK v závěrečné fázi netýkal. Nedařilo se hráčům, od nichž se čekalo, že budou patřit k oporám (T. Hrubý, Bosák, Alič, Dvořák) a vedení klubu se s většinou z nich rozloučilo.

Největší změna ale nastala na střídačce. Dosavadní trenér Petr Treml se přesunul do pozice asistenta a hlavním koučem se stal americký odborník Kenneth Scalabroni. "Můžu říct, že můj tým bude pracovat tvrdě. Tak tvrdě, jak to jen půjde," prohlásil rodák z Bostonu v rozhovoru pro klubové stránky USK.

Pražany hodně trápila především nevyrovnanost vlastních výkonů. Několikrát sice dokázali zaskočit papírového favorita a získat vítězství, s nímž ve svých propočtech příliš nepočítali, avšak v zápasech, v nichž měli předchozí dvoubodový zisk potvrdit "povinným" triumfem, častokrát selhali. Jestliže dokáží své výkony stabilizovat, mohou patřit k týmům, které zasáhnou do boje o play-off.

Pomoci by jim k tomu měly i nové zahraniční posily. Na pozici rozehrávače mají trenéři k dispozici Američana Luciouse Wagnera (194 cm!), pod koš přišel jeho krajan Roderick Platt (205 cm, 119 kg). Dostatek minut by měl dostat i navrátivší se rozehrávač Andrej Vukotič, k lídrům by se měl přiřadit i Muris Andelija, který si v neúspěšné loňské sezoně jako jeden z mála hráčů USK dokázal udržet vysoký standard (průměry 15,1 bodu a 6,8 doskoku). Hodně se čeká i od Petera Rerka, jenž má za sebou svou nejlepší sezonu - s průměrem 11,9 bodu byl druhým nejlepším střelcem USK.

KLÍČOVÁ OTÁZKA: Osvědčí se nová dirigentská dvojice?

Václav Hrubý a Petr Kunst. To byla rozehrávačská dvojice USK Praha v minulé sezoně. Do té nadcházející vysokoškoláci vstoupí s novými dirigenty: Luciousem Wagnerem a Andrejem Vukotičem. První z nich měří bez šesti centimetrů dva metry. "Když proti mně hrají menší kluci, dělá mi to problém, protože jsou mnohem rychlejší. Většinou je to ale moje výhoda," prohlásil Wagner v rozhovoru pro klubový web. Vukotič prostředí na Folimance velmi dobře zná, vždyť tam ještě v roce 2005 působil. Zvládne tahle nová dvojka svou roli?

NÁZOR iDNES

Zkušenost v osobě Petera Rerka, Daniela Dvořáka, Murise Andeliji či Rodericka Platta, ligou prověřené dravé mládí v čele s Lukášem Kotasem, Andrejem Vukotičem či Romanem Zachrlou a dorostenecké naděje Vojtěch Hruban či Jiří Slavík. To je současný USK Praha. Pokud Andelija s Rerkem naváží na předešlé kvalitní výkony, nové akvizice z USA rychle zapadnou do týmu a zařadí se mezi tahouny a Kotas se Zachrlou a Vukotičem udělají další výkonnostní krok vpřed, nemusela by se opakovat situace z loňské sezony, ve které bylo dlouho před koncem základní části jasné, že vysokoškoláci budou mezi elitní osmičkou chybět. Vypadá to, že budou "na hraně" - jen jde o to, z které strany... Tip na umístění po základní části: 8. místo.

ZMĚNY V KÁDRU

Přišli: Andrej Vukotič, Lucious Wagner, Roderick Platt, Roman Marko, Vojtěch Hruban, Jiří Slavík a Tomáš Satoranský (poslední tři z dorostu USK)

Odešli: Admir Alič, Václav Hrubý, Tomáš Hrubý, Petr Kunst, Pavel Bosák

3 otázky pro trenéra Kennetha Scalabroniho

Už jste se stihl dostatečně obeznámit s českým basketbalovým prostředím a co od své nové "štace" očekáváte?
S českým basketbalovým prostředím ještě nejsem zcela seznámen. Období dvou měsíců práce s mým novým týmem v přípravném období a jedno přípravné utkání
proti Pardubicím je pro mě zatím velmi malou zkušeností s českým basketbalem. Jakmile se sezona bude vyvíjet a budou se hrát soutěžní utkání, tak očekávám, že si vytvořím lepší vnímání a obrázek basketbalového prostředí. Myslím si, že všichni trenéři ve všech ligách na celém světě mají velká očekávání týkající se utkání a všech souvisejících aspektů a já nejsem jiný.

Myslím si, že my všichni si přejeme být součástí produktu, který bude úspěšný a atraktivní pro fanoušky a především - což je důležité - pro sponzory. Všichni trenéři si pro profesionální práci přejí prostředí s dobrým tréninkovým zázemím, moderními arénami a slušnou infrastrukturou kolem týmu. V místech, kde budou tyto aspekty naplněny, potom basketbal bude dále růst a naše liga a tudíž tento celý produkt se bude dále zlepšovat a zdokonalovat.

V týmu došlo k poměrně zásadním změnám, především odešel zkušený rozehrávač V. Hrubý. Jakým stylem hry by se měl nově tvořený USK v nadcházející sezoně prezentovat?
Náš tým, který bude hrát nadcházející sezonu, bude velmi mladý. Basketbalová utkání však vyhrává zkušenost, a je tedy zřejmé, že pro naše hráče bude výzva přijmout tuto zodpovědnost. Není žádné tajemství, jak hrát basketbal. Nejdůležitější věcí je vždy to, jak jsou hráči ochotni trénovat, úroveň intenzity a koncentrace, s jakou hráči trénují a hrají. S osmi novými hráči v tréninku se ještě učíme navzájem jeden druhého poznávat. Jakmile se soutěž rozjede, postupně se budou role jednotlivých hráčů vytvářet a profilovat a my budeme tvořit tým.

Play-off v poslední sezoně USK uniklo, je pro letošní sezonu vaším
jednoznačným cílem?

USK Praha jako jediný klub reprezentuje město Praha v nejvyšší české basketbalové soutěži. Právě v hlavním městě je obrovská konkurence velmi úspěšných sportovních týmů a my musíme pracovat tak, abychom se stali součástí této skupiny. Nejdůležitější cíl pro náš klub je dosáhnout co největšího rozvoje hráčů. Všichni musíme spolupracovat na zdokonalování fyzických a technických schopností hráčů. Naši hráči jsou přítomnost a budoucnost USK Praha. Budou-li se zlepšovat, poroste i prestiž našeho klubu.

BK Ústí n. L.

Bilance po základní části 06/07:
10 výher, 34 porážek, 10. místo

Severočeši měli po třinácti kolech solidní bilanci 6 výher a 7 porážek, jenže pak vyhráli jediný z následujících čtrnácti zápasů (!) a museli se spokojit se splněním svého základního předsezonního cíle: udržet se. A jiné cíle zřejmě nemohou mít ani tentokrát. Pryč jsou američtí tahouni Tim Henry s Damienem Argrettem, v průběhu sezony odešli i Pavel Novotný, Ondřej Vrchota, Vladimír Hejl a Lukáš Krátký.

Dlouholeté ikony klubu, Dominik Feštr a Tomáš Holešovský, už také nebudou oblékat ústecký dres, a tak dostanou více příležitostí mladí hráči, kteří doposud v lize spíše paběrkovali. Z českých hráčů mají dostatek zkušeností s nejvyšší soutěží jen Tomáš Hrubý, Antonín Pištěcký a Jan Tomanec, otázkou zůstává, v jakém světle se předvedou dva cizinci: Kevin Thomas a Davide Montanaro.

Pětadvacetiletý Thomas už v ústeckém klubu v nedávné minulosti působil. V sezoně 2005/06 odehrál v Mattoni NBL čtrnáct zápasů s průměry 7,2 bodu a 2,1 doskoku. Dvoumetrový křídelník Montanaro se v přípravných zápasech téměř vůbec neprosazoval, výjimkou byl snad jen duel proti Sadské v rámci Tyršova poháru, v němž si připsal 11 bodů. Základní osu týmu by měli tvořit na perimetru Thomas s Pištěckým a pod košem Tomanec s Hrubým. Kádr je však příliš úzký, což bude v dlouhé a náročné sezoně zřejmě největším problémem družiny amerického kouče Luthera Jonese, jehož asistentem je bývalý šéftrenér Jan Šedivý.

KLÍČOVÁ OTÁZKA: Přivede vedení posily?

Na tomto místě snad ani nelze napsat něco jiného. Už v závěru uplynulého ročníku si ústecký klub několikrát uřízl pořádnou ostudu. V 31. kole prohrál v Prostějově o děsivých 71 bodů, zanedlouho před svými příznivci s předposlední Sadskou o 29 a sezonu zakončil "trapasem" v Liberci, kde musel skousnout porážku o 52 bodů. Severočeši prohráli třináct z posledních čtrnácti zápasů s průměrným rozdílem ve skóre 35,5 bodu!!! Důvod mizerných výkonů i výsledků byl jasný: v týmu nebyl dostatečný počet hráčů, kteří svou kvalitou stačili na úroveň prvoligové soutěže. A soudě podle aktuální soupisky by se něco podobného mohlo opakovat, vždyť hned v prvním kole čekají na Ústí posílené Pardubice v čele s MVP předloňské sezony Levellem Sandersem a v domácí premiéře poté přivítá další špičkový tým Geofin Nový Jičín...

NÁZOR iDNES

V loňské sezoně se severočeský klub zejména díky vydařenému začátku s předstihem zachránil, letos to ale bude mít mnohem složitější. Pravidelný přísun bodů by měl obstarávat Tomáš Hrubý, jemuž bude velké vytížení dozajista vyhovovat, hodně míčů jistě bude mít i Jan Tomanec. Tito dva hráči byli v přípravě s železnou pravidelností suverénně nejlepšími střelci svého týmu. Za nimi však zela pořádně hluboká propast a jiné to s největší pravděpodobností nebude ani v Mattoni NBL. Tip na umístění po základní části: 12. místo.

ZMĚNY V KÁDRU

Přišli: Kevin Thomas, Davide Montanaro, Tomáš Hrubý, Petr Englický, Radim Kramný, Zdeněk Hanzlík

Odešli: Damien Argrett, Tim Henry, Tomáš Holešovský, Miroslav Šverma, Tomáš Eisner, Dominik Feštr

3 otázky pro trenéra Luthera Jonese

Už jste se stačil adaptovat na nové prostředí a co od své nové mise v Ústí n. L. očekáváte?
Ano, stačil. Cílem je hrát klasický basketbal se solidními základy.

Ústí je jedním z klubů, v nichž došlo k podstatným hráčským změnám. Máte velice mladý tým a kádr není příliš široký, jste přesvědčen, že budete v Mattoni NBL konkurenceshopní?
V našem týmu jsou hráči, kteří hráli za české reprezentační výběry v různých věkových kategoriích a máme i zahraniční hráče. Myslím si, že máme dobře vyvážený tým. Prvním cílem pro každého sportovce je soutěžit sám se sebou, a jakmile tohle dokáže, je snadnější soutěžit proti ostatním.

Jakým herním stylem se budete chtít v této sezoně prezentovat, co by mělo být pro ústecký tým charakteristické?
Chtěl bych, abychom hráli zábavný basketbal, který bude bavit diváky.

BK Sadská

Bilance po základní části 06/07:
7 výher, 37 porážek, 11. místo

Hlavní cíl, jímž byla záchrana Mattoni NBL, Sadská v minulé sezoně splnila. Nakonec to však bylo s pořádně odřenýma ušima, neboť sestupující BBK Brno dokázal posbírat stejný počet bodů a o udržení Forejtova týmu rozhodla lepší bilance ze vzájemných zápasů. Nutno ovšem zmínit zdravotní trable Tima Lyleho - čtvrtý nejlepší střelec ligy (průměr 18,9 bodu) absentoval ve třinácti zápasech, což se zákonitě muselo projevit.

V této sezoně by měl mít výrazného pomocníka v Denisi Mujagičovi. Muž, jenž dříve působil v Nymburce, Prostějově či Pardubicích, sice v únoru oslaví již osmatřicáté narozeniny, avšak v Sadské věří, že jeho ruka bude soupeřovým obranám pořádně zatápět. Potřebné zkušenosti dodá i David Špička, do rotace počítá trenér Karel Forejt i s nově příchozím Aaronem Harrisonem.

KLÍČOVÁ OTÁZKA: Prosadí se mladí hráči?

"Máme hodně mladých hráčů, kteří doteď v lize skoro nehráli," řekl Karel Forejt krátce před startem Mattoni NBL. Ano, Sadská má ve svém středu několik zkušených basketbalistů, z nichž by měla poskládat konkurenceshopnou základní pětku, avšak jen oni dlouhou sezonu v žádném případě neutáhnou. Bude potřeba, aby si více minut vysloužili Horák, Hubálek a další. Prostor určitě dostanou, otázkou však zůstává, zda-li jej dokáží patřičně využít.

NÁZOR iDNES

Zdá se, že v blížící se sezoně by Sadská nemusela mít podobné starosti se záchranou jako v loňském ročníku. Na nějaké výrazné vzepětí to sice také nevypadá, ovšem o jedno místo by si polepšit mohla. Hodně důležité budou z tohoto pohledu zejména vzájemné zápasy s citelně oslabeným Ústím a s nováčkem z Kolína. Tip na umístění po základní části: 10. místo.

ZMĚNY V KÁDRU

Přišli: Denis Mujagič, David Špička, Aaron Harrison, Luboš Stria, Jan Malík, Miroslav Šverma, Matěj Sýkora, Ladislav Horák

Odešli: Sherman Rivers, Pavel Kubálek, Andrej Vukotič, Pavel Bosák, David Douša, Pavel Novák, Tomáš Kukačka

3 otázky pro trenéra Karla Forejta

Co vám napověděla série přípravných utkání o síle vašeho týmu před nadcházející prvoligovou sezonou?
S přípravou jsem vcelku spokojený. Určitě byla lepší než loni, protože tehdy jsme přesně nevěděli, jestli budeme hrát první ligu. Sehráli jsme asi osm zápasů, které měly posloužit a doufám, že mi posloužily k tomu, abych některé hráče lépe poznal. Kádr totiž doznal značných změn. Přípravné zápasy mi napověděly to, že naše základní pětka by nejspíš měla být silnější než v minulé sezoně, ale jinak máme oproti loňsku zase mnohem více mladých a nezkušených hráčů, kteří doteď v lize nastupovali buď minimálně, nebo vůbec.

Velkou posilou by měl být zejména Denis Mujagič. Co od něj očekáváte, jakou roli by měl plnit?
Denis Mujagič by pro nás měl být velkou posilou hlavně do útočné fáze, měl by nám obstarávat body. S tím jsme loni samozřejmě měli problémy, protože jsme měli jen jednoho stálého skórera, kterým byl Lyle. Od Denise si slibujeme to, že by ho měl v útočné fázi podpořit.

V minulé sezoně se Sadská strachovala až do úplného závěru o záchranu, s jakými ambicemi vstupuje do letošního ročníku?
Jelikož ještě nejsem schopen úplně rozpoznat sílu našeho týmu, tak jsem spíš opatrnější. Konkrétní cíle zatím od vedení družstva dané nebyly, ale myslím si, že velkým úspěchem by určitě bylo desáté místo.

BC Kolín

Bilance po základní části 06/07 (2. liga):
23 výher, 3 porážky, 1. místo
Bilance v play-off 06/07 (2. liga):
čtvrtfinále s Pardubicemi "B" (3-0)
semifinále se Zlínem (3-0)
finále s Opavou (3-2)

V základní části druholigové soutěže byli nejvážnějším soupeřem Kolína basketbalisté Opavy, s nimiž se také středočeský klub potkal ve finále. Celá série se protáhla na maximální počet pěti zápasů, přičemž dramatický rozhodující duel v kolínské hale nabídl velice zajímavou podívanou s rozuzlením až v závěrečné čtvrtině. Kolínští nakonec zvítězili 97:88, a mohli tak oslavit vytoužený postup do Mattoni NBL.

Vedení klubu přivedlo do týmu dva Američany, z Ostravy přišel pětadvacetiletý Michael Dostál a z Opavy rozehrávač Jiří Vorlíček. K nejzkušenějším hráčům patří Věroslav Sucharda, Lukáš Krátký, Jiří Šebek, Ondřej Vrchota či Jakub Velenský, hezkou řádku zápasů už v první lize odehráli i Petr Novák s Tomášem Kiršbaumem. Kolín tudíž nebude nováčkem v pravém slova smyslu. Půjde především o to, zda se trenéru Sodomovi podaří naladit všechny hráče včetně nových posil na stejnou vlnovou frekvenci.

KLÍČOVÁ OTÁZKA: Jak rychle hráči zvládnou "přechod" do domácí haly?

Týmy, které patří k outsiderům té které soutěže, většinou sázejí především na zápasy v domácím prostředí. Před svými diváky si více věří a usilují o plný bodový zisk. Nejinak by tomu mělo být i v případě Kolína, avšak svěřenci trenéra Sodomy v průběhu přípravného období ve své hale kvůli její rekonstrukci nehráli ani netrénovali. "Myslím, že si domácí prostředí utvoříme rychle," vyjádřil se na webových stránkách klubu kapitán Lukáš Krátký. On a jeho spoluhráči by to každopádně měli zvládnout do 5. kola, kdy v důležitém střetnutí přivítají Sadskou, v dalším domácím utkání pak změří síly s Ústím.

NÁZOR iDNES

Kolín má na své soupisce dostatečný počet zkušených hráčů, které by návrat mezi dvanáctičlennou skupinu elitních českých týmů rozhodně neměl rozházet. Je ale pravděpodobné, že se nováček bude pohybovat v dolních patrech tabulky - případný boj o pozice zaručující účast v play-off by byl spíš velkým překvapením. Tip na umístění po základní části: 11. místo.

ZMĚNY V KÁDRU

Přišli: Michael Dostál, Jiří Vorlíček, J. R. Harrison, Burch Bryce

Odešli: Vojtěch Synáček, Ondřej Chvaszcz, Emil Palatinus, Miroslav Modr, Václav Šmíd, Michal Skořepa

3 otázky pro trenéra Miroslava Sodomu

Podařilo se vám doplnit kádr několika zkušenými ligovými hráči. V tomto směru jste před začátkem soutěže spokojen?
Zatím ano, ale stále hovoříme jenom o přípravě. Uvidíme, jak to bude vypadat v mistrovských utkáních.

V přípravě jste dokázali nastřílet 105 bodů Pardubicím, které by měly patřit k adeptům na nejvyšší příčky v Mattoni NBL, navíc jste celý turnaj v Ústí n. L. překvapivě vyhráli. Co vám příprava napověděla o síle vašeho týmu?
Co nám napověděla? Že jsme schopni dávat body, ale máme určité mezery v obraně. Na tom bychom chtěli zapracovat, ale to je určitě práce na delší dobu. Je potřeba hlavně vylepšit souhru celého týmu, v tom vidím ještě dost práce. Samozřejmě bychom se chtěli snažit o agresivní obranu a z ní přecházet do rychlých protiútoků, k tomu nám nahrává vyrovnanost všech hráčů.

Na co si v premiérové sezoně mezi tuzemskou basketbalovou elitou troufáte?
Chtěli bychom hrát někde kolem osmého místa. Až po sezoně se ale můžeme přesně bavit o tom, jestli bude deváté nebo desáté místo úspěchem, či neúspěchem. V této chvíli to neumím odhadnout.

Dále čtěte: Mattoni NBL 2007/08 - preview 2. část

Autor:
  • Nejčtenější

Rychlobruslařská šampionka na krátké dráze Van Ruijvenová bojuje o život

Minulý týden onemocněla na tréninkovém kempu v Pyrenejích, od té doby se stav mistryně světa a Evropy v rychlobruslení...

Zemřel fotbalista Marián Čišovský, šest let bojoval se zákeřnou nemocí

Ve čtyřiceti letech zemřel bývalý plzeňský fotbalista Marián Čišovský. Od roku 2014 bojoval s amyotrofickou laterální...

Liberec - Sparta 1:2, trofej po šesti letech, rozhodla hloupá penalta

Sparťanští fotbalisté mají po šesti letech trofej. Ve finále národního poháru v Liberci porazili domácí Slovan 2:1, i...

Plzeň - Sparta 2:1, góly až po půli, hosté s mladíky snížili pozdě

Sparťanští fotbalisté po osmi vítězstvích v řadě prohráli, znovu neuspěli na hřišti Plzně, kde čekají na úspěch už...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Díky Messimu v muzeu Barcelony. Čišovský si kvůli tomu dobíral i Horvátha

Ani když ho děsivá nemoc stále více trápila, omezovala a ničila, neztrácel naději a dobrou náladu. „V Síni slávy...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Šoula, Brožek a kádr hradeckých basketbalistů je hotový

Basketbalisté Hradce Králové se ode dneška přesně za měsíc pustí do přípravy na další sezonu v domácí nejvyšší soutěži,...

Se Svitavami dokážeme velké věci, těší se posila Proleta

V nejvyšší české basketbalové soutěži má za sebou jen rok, ale vedení svitavských Turů i jejich trenéry chorvatský...

Vyžití pro vyřazené z NBA: Satoranský a spol. mohou mít vlastní soutěž

Osmička týmů NBA včetně Chicago Bulls s Tomášem Satoranským, kterých se netýká chystaná dohrávka sezony na Floridě, by...

Sebevědomý Štafl o americkém roce jedna: Hartford měl štěstí, že mě měl

České sebevědomí se rozhodl vyvézt do Ameriky. A vypadá to, že udělal dobře. Žádný jiný český basketbalista v...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny

Vybavte se na léto sexy prádlem nebo pohodlnými trenýrkami díky voucheru do e-shopu Trenýrkárna.cz.

O novém vztahu jsem svého manžela informovala, říká Světlana Witowská

Moderátorka Světlana Witowská (47) kromě konce v hlavních zpravodajských pořadech České televize řeší také nový vztah....

Výpadek systémů T-Mobilu pokračuje. Operátor přestal účtovat mobilní data

Už téměř 24 hodin nefungují T-Mobilu interní systémy. Podle operátora si náprava vyžádá desítky hodin. Problém nastal v...

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Místo litrů mléka denně nasadil dietu. Zhubl sto čtyřicet kilo

Ještě před pár lety vážil Phil Kayes z Velké Británie dvě stě padesát kilogramů a lékaři ho varovali, že se kvůli...

Influencerka propaguje reálná ženská těla s celulitidou

Danae Mercerová je další z influencerek, která chce ukázat světu, že je Instagram jen klam. Podle novinářky stačí dobrá...