Každoroční dubnová exhibice, kterou ve svém sídelním městě spolupořádá Nike, je sice akcí sledovanou a prestižní, avšak nikoli jedinečnou.
Zapadá totiž do seriálu podobně orientovaných setkání středoškolských talentů jako Jordan Brand Classic, McDonald’s All American Games a částečně i Basketball Without Borders Global Camp.
Setkání v Portlandu má již slušnou tradici, to první se konalo v roce 1995 a zazářili při něm Kevin Garnett a Stephon Marbury.
Zápas obvykle končí výhrou USA nad Výběrem světa. Letos tomu nebylo jinak. Američané uspěli 98:87.
Je to logické, tým Spojených států má výhodu domácí palubovky, jeho členové se alespoň částečně prolínají s americkými mládežnickými výběry. Cestu do Států v dubnovém termínu mohou absolvovat jen některé z evropských nadějí, takže Výběr světa rozhodně nebývá kompletní.
Velké zastoupení v nominaci mají hráči působící na amerických středních školách - letos to byli Nigerijec Ikechukwu Obiagu, Jamajčan Nick Richards a hned pětice Kanaďanů.
A teď k tomu hlavnímu: kdo zazářil letos.
Nejlepšími střelci zápasu byli američtí reprezentanti Jarred Vanderbilt a Michael Porter Jr., oba nastříleli 19 bodů.
Sláva čeká nejprve na osmnáctiletého Portera (na snímku níže uprostřed), který by se měl stát jedničkou draftu NBA 2018. Rodák ze Seattlu bývá přirovnáván ke Kevinu Durantovi, takže je rozhodně oč stát.
Porter byl letos vyhlášen nejlepším středoškolákem-basketbalistou v Americe, když si odnesl cenu Naismith High School Player of the Year. Jeho Nathan Hale High School letos vyhrála všechna svá utkání.
Ve své první trenérské sezoně se z obdobného ocenění (Naismith High School Coach of the Year) radoval i Porterův kouč. Je jím Brandon Roy, někdejší hvězda NBA, jejíž kariéru krutě brzy ukončila zranění kolene.
Talentovaný křídelník Jarred Vanderbilt k 19 bodům připojil i 10 doskoků a během 19 minut na hřišti byl jasně nejefektivnějším hráčem zápasu. Texaského rodáka teď povede John Calipari na univerzitě Kentucky.
Jako příští rozehrávačské eso se nyní jeví Colin Sexton. Osmnáctiletý rychlík typu Russella Westbrooka či Johna Walla se blýskl sedmi body, osmi asistencemi a čtyřmi zisky.
Nejlepším hráčem zbytku světa byl Kostja Mushidi. Německý reprezentant nastřílel 14 bodů, proměnil čtyři trojky ze sedmi pokusů. Víc jich na Hoop Summitu ještě žádný „světoobčan“ netrefil.
Mushidi se může pochlubit zajímavým příběhem - tento Němec je syn ruského otce a belgické matky a hraje za srbský Mega Leks Bělehrad.
Velkou hvězdou by se mohl stát také další z Němců v Portlandu - Isaiah Hartenstein. Talent ze Žalgirisu Kaunas předvedl 10 bodů a čtyři doskoky. Jeden z nástupců Dirka Nowitzkého se narodil pro změnu v Americe a ze Států je i jeho matka, otcem pak někdejší německý basketbalista Florian Hartenstein.
Zajímavou postavou je Felipe Dos Anjos. Osmnáctiletý Brazilec měří lehce pod 220 centimetrů a je hráčem Realu Madrid. Aktuálně však působí v nižší španělské lize, hostuje v Oviedu.
Pětice Kanaďanů - a také hlavní trenér Roy Rana - je dalším náznakem toho, kdo že bude Američanům v příštích letech konkurovat nejvíc. Pozváni byli Shai Gilgeous-Alexander, Lindell Wigginton, Nickeil Alexander-Walker, Luguentz Dort a R. J. Barrett.
Nejznámějším z nich je posledně jmenovaný R. J. Barrett. To proto, že je mu teprve šestnáct let, ale už nyní se směle měří se staršími. Coby největšího talenta mezi hráči narozenými v roce 2000 ho srovnávají s Andrewem Wigginsem - a v Kanadě samozřejmě doufají, že Barrett bude ještě lepší než hvězda Minnesoty.
A na závěr sestřih ze zápasu.