Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy obešel Jiřího Dedka z Olomoucka.

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy obešel Jiřího Dedka z Olomoucka. | foto: BK Opava / Ondřej Ludvík

Pardubice na úvod play off nestačily na Ústí, Opava zdolala Olomoucko

• 1
Pardubičtí basketbalisté na úvod play off nepotvrdili roli favorita a podlehli v prvním čtvrtfinálovém utkání na domácí palubovce týmu Ústí nad Labem 76:80. Dle očekávání naopak dopadl zápas Opavy s Olomouckem, ve kterém domácí Slezané zvítězili 94:88.

Pardubičtí hráči, druhý tým základní části a přemožitel mistrovského Nymburka z předposledního kola, se nechali zaskočit vítězem nadstavbové skupiny A2.

Doma se Severočechy prohráli po 13 letech, ale v této sezoně už s nimi nezvládli ani poslední vzájemný zápas v prosinci v Ústí nad Labem (77:78).

Tentokrát utkání ztratili v poslední čtvrtině, kdy od stavu 57:56 prohráli šestiminutový úsek 3:16.

„Důležité bylo, že jsme z našeho konceptu nevypadli ani jednu čtvrtinu, nedovolili jsme Pardubicím udělat žádnou dlouhou šňůru. Až v samotném závěru jsme dostali tři trojky, nicméně měli jsme už dostatečný bodový polštář,“ citoval ústeckého kouče Antonína Pištěckého Deník.

Pardubický asistent Tomáš Bartošek žehral na velkou nervozitu. „Nemohli jsme chytit správný herní rytmus. Nervozita se projevovala hlavně v útoku, nedali jsme hodně otevřených střel,“ litoval domácí trenér. „Musíme tenhle výsledek hodit za hlavu a jít dál, série zítra pokračuje. Ve druhém utkání musíme být hlavně sebevědomější v útoku a také zrychlit přechod dopředu.“

Východočechům nestačil střelecký večer obou amerických posil Brandona Spearmana (19 bodů) a Jacksona Kenta (18 bodů) ani 10 bodů, sedm asistencí a pět doskoků od veterána Jiřího Welsche.

Nejlepším ústeckým střelcem byl Michal Šotnar se 17 body (trefil čtyři trojky), Ladislav Pecka obstaral 13 bodů a 16 doskoků.

O opavské body proti Olomoucku se starali hlavně Jakub Šiřina (23 bodů), Luděk Jurečka a Martin Gniadek (oba 18 bodů), Václav Bujnoch má na kontě 10 bodů a 14 doskoků.

Jejich tým si už před poločasovou přestávkou vypracoval dvacetibodové vedení, ale po změně stran z něj vekou část ztratila. „Hosté ve druhé polovině přitvrdili v obraně a nasadili zónu, na kterou jsme nereagovali dobře. Volili jsme těžké střely a ta tam byla lehkost z prvního poločasu,“ konstatoval trenér Petr Czudek.

V celku z Hané potvrdil pozici jedné z ligových hvězd pivot Charles Mitchell coby autor 16 bodů, sedmi doskoků a sedmi asistencí. Olomoucko mělo šest střelců s dvouciferným výkonem, ale nestačilo to. „Utkání bylo rozhodnuto už po první polovině, ve které nám Opava dala 58 bodů a jedenáct trojek,“ konstatoval trenér Predrag Benáček.

Ve skupině o udržení zazářil ostravský Milan Stanojevič 46 body do koše Brna a stanovil nový rekord sezony. Zároveň předvedl nejlepší střelecký výkon v nejvyšší soutěži za posledních 12 let. A přidal i osm asistencí. Nové huti to ale nestačilo a prohrála doma 97:101. Se Stanojevičem totiž alespoň částečně držel krok brněnský Canyon Barry, autor 31 bodů.

Teprve na třetí výhru v sezoně dosáhl Jindřichův Hradec (proti USK 95:78), ale Jihočechům jde v soutěži už jen o pozvednutí sebevědomí, protože skončí poslední a čeká je baráž. Na 24 bodů se v jejich dresu dostala americká posila DeAndre Upchurch.

Pražané dali v zápase hlavní prostor českým hráčům kolem dvaceti let. Rozehrávač Ondřej Sehnal ho využil k 24 bodům, pivot Filip Petružela připojil 13 bodů a další rozehrávač Jakub Tůma stihl 10 bodů.