Úplatkářský skandál tíží Adidas i Nike a láme kariéry

Státní zástupce Joon Kim na schématu popisuje, jak univerzity korumpovaly hráče a jejich rodiny. | foto: AP

1 2017
Vysokoškolský sport v čele s basketbalovým turnajem NCAA je ve Spojených státech extrémně sledovanou událostí, počty fanoušků u televize často převyšují i čísla ze zápasů NBA. Jenže teď je celá koncepce univerzitního sportu ohrožena, už několik měsíců jí otřásá velký korupční skandál.

Vše vypuklo na konci září, kdy FBI a státní zástupce pro stát New York oznámili zatčení deseti osob včetně asistentů trenérů vysokoškolských týmů, ale také Jamese Gatta, vysokého manažera ve firmě Adidas, a dalších osob na základě obvinění z korupce, podvodu, úplatků a praní peněz.

Mezi postižené školy patří Arizona, Auburn, Louisville, Miami, Oklahoma State, South Carolina a Southern California. Vyšetřování se následně rozšířilo a proběhlo další zatýkání a podle posledních zpráv to vypadá, že v kauze je kromě firmy Adidas namočen i její konkurent Nike.

Fotogalerie

Vyšetřování FBI mělo odhalit případy úplatků trenérům na univerzitách elitní divize NCAA a následné vysoké sumy od oděvních firem sportovcům, ředitelům i rodinám studentů.

Peníze byly vypláceny výměnou za dohody, že talentovaní středoškoláci nastoupí na danou univerzitu a následně po ukončení studia podepíší dlouhodobé smlouvy se společností, která jim za to dávala úplatky. V jejím pojetí se vlastně jedná o zálohy.

Podle webu usatoday.com dostávali jednotlivci částky v hodnotě až 150 tisíc dolarů (téměř tři a půl milionu korun).

Kde všude skandál udeřil?

Auburn. Z univerzity Auburn v Alabamě byl vyloučen a následně obviněn asistent a bývalý hráč NBA Chuck Person, který měl uzavřít dohodu s bývalým rozhodčím NBA a nyní majitelem obchodu se sportovním oblečením na míru Rashanem Michelem ohledně dodávání zboží hráčům univerzity. Jestli je ve skandálu namočen i trenér Bruce Pearl, není zatím známo, ale je předmětem vyšetřování.

Louisville. V největších problémech je zřejmě slavná a úspěšná univerzita Louisville ležící ve státě Kentucky. Tou totiž stále ještě doznívá skandál z roku 2015, kdy měli vysocí představitelé sportovních týmů na univerzitě „motivovat“ středoškoláky placenou dívčí společností, aby je přesvědčili k přechodu na Louisville.

Skandál školou hodně otřásl, navíc stále není definitivně dořešen. Teď přibylo obvinění, že se škola dohodla s firmou Adidas na úplatku pro mladíka Briana Bowena II. Ten měl obdržet sto tisíc dolarů za to, aby přešel na Louisville a následně jako profesionál podepsal smlouvu s Adidasem.

Louisville má s německou společností dlouhodobou smlouvu o dodávání sportovního materiálu. Vše měl zprostředkovat slavný trenér univerzity Rick Pitino, který má za sebou angažmá i v New York Knicks nebo Boston Celtics. Pitino byl ze školy vyloučen a Bowen, který překvapivě na školu ještě před odhalením skandálu nastoupil, byl suspendován na neurčito.

Rick Pitino opouští pozici trenéra Louisville, na slavného muže čekají novináři.

Rick Pitino opouští pozici trenéra Louisville, na slavného muže čekají novináři.

Problémy zřejmě připravily univerzitu o domluvy se středoškolskými hvězdami Mosesem Brownem, Roberto Langfordem a Davidem Johnsonem, ti měli přijít v následujících letech.

Miami. Podobný problém se týká i univerzity v Miami. Hlavní trenér Jim Larrañaga si měl vyžádat od Jamese Gatta z Adidasu 150 tisíc dolarů za to, aby získal na svou univerzitu nejmenovaného středoškoláka. Stejně jako u Louisville je hlavním dodavatelem Miami Adidas a měla z toho vyplynout budoucí hráčova smlouva s touto firmou. Larañaga zatím zůstává na univerzitě jako trenér do dalších pokroků v případu, jeho právník ale tvrdí, že je nevinen.

Oklahoma State a South Carolina. Osudy těchto univerzit jsou propojené se jménem asistenta Lamonta Evanse, který během posledních pěti let působil nejdříve na South Carolina a naposledy na Oklahoma State. Ten měl přijmout několik úplatků v celkové hodnotě kolem 200 tisíc dolarů za to, že získá hráče pro svou univerzitu a přesvědčí je k podepsání s hráčskými agenty, kteří mu úplatek dali. Evans byl propuštěn a je také mezi obžalovanými.

Alabama. V rámci ostatních obvinění rozjela univerzita v Alabamě vnitřní vyšetřování, které odhalilo, že jeden z manažerů basketbalového týmu Kobie Baker vzal úplatek deseti tisíc dolarů od finančního poradce a hráčského agenta za zprostředkování schůzky s několika hráči a jejich rodiči. Dalších deset tisíc dolarů měl Baker dostat ve chvíli, kdy agent s hráčem uzavře dohodu o spolupráci. Baker na základě obvinění sám odstoupil.

Sněhová koule napříč Amerikou a zásah NBA

Celý případ pokračuje a stále se objevují další a další informace. Nastává efekt sněhové koule. Experti poukazují na to, že skandál umožňuje pokřivení amerického vysokoškolského sportu.

V něm jsou hlavními hvězdami trenéři, jejichž smlouvy mají hodnotu milionů dolarů ročně, skvěle vydělávají i samotné školy. Zdaleka nejhůře jsou na tom hráči, kteří musí být amatéry a nesmějí podepsat ani žádný sponzorský kontrakt, a přitom riskují své zdraví.

Na situaci reagují i v NBA. Komisionář nejlepší profiligy Adam Silver a Michele Robertsová, šéfka hráčské asociace NBPA, se nedávno ve Washingtonu sešli s nově sestavenou komisí vysokoškolského basketbalu (Commission on College Basketball), aby probrali vztahy mezi vysokoškolským basketbalem a NBA.

Hlavním tématem diskuze bylo takzvané pravidlo „one and done“, které nutí americké hráče mít minimálně roční pauzu po střední škole před vstupem do draftu NBA. Toto pravidlo je předmětem dlouhodobé kritiky a Silver prohlásil, že je ochoten jednat o jeho zrušení.

Komise vysokoškolského basketbalu byla vytvořena na základě vyšetřování FBI ohledně úplatků a podvodů v nejvyšší divizi NCAA. Konečné rozhodnutí o pravidle „one and done“ bude na hráčské asociaci a vedení NBA.

Toto pravidlo funguje v NBA od roku 2006, kdy vedení soutěže usoudilo, že hráči nepřichází do ligy dostatečně vyzrálí a nepomáhá to kvalitě soutěže. Proti tomu byli hráči, kteří do NBA přišli přímo ze střední školy a v kariéře se jim nadmíru dařilo, jako Kobe Bryant, LeBron James, Kevin Garnett nebo Dwight Howard.

Adam Silver

Adam Silver

Zavedení pravidla způsobilo to, že hráči chodili na vysokou školu jen na jeden rok a bylo jim úplně jedno, jaký dojem na škole zanechají a jakého výsledku škola v univerzitním turnaji dosáhne. Loni se proti němu ostře ozval Ben Simmons, dnes v NBA hlavní kandidát na cenu pro nejlepšího nováčka sezony. Rok v NCAA bere za ztracený.

Nová úprava by měla hráčům umožnit jít do NBA rovnou po střední škole, ale pokud by už nastoupili na univerzitu, museli by zůstat minimálně dva roky, což se blíží pravidlu v MLB (Major League Baseball), kde hráči musí zůstat ve škole tři roky.

Autor:

31. 8. - 15. 9. (Čína)

Mistrovství světa basketbalistů zamíří v roce 2019 poprvé v historii do Číny, hostit ho bude osm měst. Turnaj odstartuje 31. srpna a vyvrcholí finálovým soubojem 15. září v pekingské Cadillac Areně. Na šampionát se podívá také česká reprezentace, po 37 letech naváže na start Čechoslováků v Kolumbii.

Ronen Ginzburg, Tomáš Satoranský, Jan Veselý, Šimon Puršl, Vojtěch Hruban, Viktor Půlpán, Kevin Durant, Kyrie Irving, Khris Middleton, Mathias Lessort, Pierre Oriola

Nejčtenější

Tour dorazila do Pyrenejí. Horský test ovládl z úniku Simon Yates

Britský cyklista Simon Yates slaví vítězství ve 12. etapě Tour de France.

S příjezdem do hor nadešel jeho čas. Cyklista Simon Yates šetřil během prvního týdne energii pro...

Kreuziger: Únik se čekal. Před časovkou nebylo nutné utrácet energii

Roman Kreuziger za cílem 12. etapy Tour de France

Bagneres-de-Bigorre (Od našeho zpravodaje) Roman Kreuziger očekával, že ve čtvrtek ještě k bitvě favoritů Tour nedojde, a nemýlil se. Úvodní...

I já byl zamotaný v pádech, říkal Kreuziger. Ale nezranil se a polepšil si

Roman Kreuziger z týmu Dimension Data během osmé etapy Tour de France.

Toulouse (Od našeho zpravodaje) Roman Kreuziger vjede ve čtvrtek do Pyrenejí na 17. místě pořadí Tour de France. O jedno místo si...

Kam s Neymarem? Nejdražší fotbalista světa trčí ve zlaté kleci

Neymar z Paris Saint-Germain s nespokojenou grimasou ve tváři.

I vlastní otec mu před dvěma lety radil: Nedělej to! Neopouštěj Barcelonu, neodcházej do Paříže!...

Bolavý rozchod. Chlouba fotbalové Slavie je fuč, náhrada se hledá těžko

Michael Ngadeu ze Slavie se raduje z mistrovského titulu.

Představte si, že máte den před svatbou. Obřad zařízený, hostina objednaná, společná budoucnost...

Další z rubriky

Satoranský je vzor. Přijel a poradil, vzpomíná nadějný teenager Dáňa

Tátu už přerostl. Ve svých rodičích má Matěj Dáňa maximální podporu. Jeho otec...

Už za necelý měsíc bude český výběr hráčů do 16 let bojovat na basketbalovém mistrovství Evropy. Do...

Srbský basketbalista Kuzmič se vážně zranil při autonehodě

Srbský pivot Ognjen Kuzmič (v červeném) zakončuje na ruský koš.

Srbský basketbalový reprezentant Ognjen Kuzmič měl autonehodu, při které utrpěl vážná zranění....

Westbrook jde za Hardenem, Houston posílí také o Chandlera

Russell Westbrook z Oklahoma City se obrací na diváky v Portlandu.

Russell Westbrook po 11 letech opouští Oklahoma City. Tunder vyměnili někdejšího nejužitečnějšího...

Najdete na iDNES.cz