J. C. Fuller (vlevo) z Olomoucka zakončuje kolem Jana Tomance z Brna.

J. C. Fuller (vlevo) z Olomoucka zakončuje kolem Jana Tomance z Brna. | foto: Radek Váňa / BK Olomoucko

Po střelecké středě mají jistotu play-off i basketbalisté Olomoucka

• 16
Souboj tří týmů v posledním kole základní fáze NBL o místo v nadstavbové skupině A1 - a tedy i jistotě účasti v play-off - vyšel nejlépe basketbalistům Olomoucka. Ti porazili Brno 94:85 a posunuli se z osmé na šestou příčku.

Další adept na příčku v první šestce Ústí nad Labem má po porážce v Opavě 63:79 stejně bodů jako Olomoucko, ale horší vzájemné zápasy.

Na skupinu A1 mohl pomýšlet ještě Kolín, který ale nepřekvapil v duelu s favorizovanými Pardubicemi a po vysoké prohře 78:117 klesl na osmé místo. Bude muset bojovat o zbylá dvě místa v play-off ve skupině A2.

Ústí na palubovce třetí Opavy živilo tři čtvrtiny naději na úspěch, ale závěrečnou část prohrálo 3:22. „Opava nás ve čtvrté čtvrtině přehrála zónovou obranou, kterou jsme neuměli překonat. Zaznamenali jsme pouhé tři body z trestných hodů. Nikdo z našich hráčů nenašel odvahu vzít na sebe odpovědnost,“ uvedl trenér hostů Antonín Pištěcký.

„Udělali jsme vše pro to, abychom týmu vytvořili nejlepší podmínky pro dnešní zápas. Cestovali jsme už včera, ale přesto se zázrak nekonal. Nyní nám nezbývá než zabojovat o první místo ve druhé šestce, abychom v prvním kole play off nenarazili na Nymburk,“ dodal kouč Ústí, které prohrálo třetí zápas po sobě.

Kolín po sobotní těsně porážce s Opavou stále ještě mohl teoreticky bojovat o účast ve skupině A1, místo toho schytal od Pardubic porážku nejvyšším rozdílem v sezoně - o 39 bodů. Pro Středočechy to byl čtvrtý neúspěch v řadě.

Druhý tým tabulky se 117 body zaostal o jediný bod za svým nejlepším střeleckým výkonem v tomto ročníku, pomohl si k němu i 17 trojkami z 27 pokusů, což je vyrovnané maximum této sezony.

Sedmičce pardubických dvouciferných střelců šéfoval Jackson Kent s 25 body, Kolínu nestačilo 24 bodů a sedm doskoků Leeho Skinnera.

„V poločase měli trojky 77 procent a 70 procent za dva body. To svědčí o nedůslednosti naší obrany. Proto je výsledek, jaký je. Pardubice hrály velmi dobře a my jsme jim k tomu ještě hodně pomohli,“ uvedl kolínský trenér Pavel Beneš. „Musíme se ještě hodně zlepšit, abychom v lize ještě něco dokázali,“ dodal.

Basketbalisté USK nasbírali jen o bod méně než Kolín. Základní část zakončili třetí výhrou v řadě, když porazili dosud čtvrté Svitavy 101:94 po prodloužení. Osmadvacet bodů hostujícího Pavla Slezáka se ukázalo jako málo.

„Už v sobotu jsem říkal hráčům, že nás cíl postupem do A1 není splněn. Bude splněn pouze v případě, že pak v play-off budeme začínat sérii doma. Ztráta tohohle zápasu nás může mrzet. Tři dny jsem upozorňoval na to, že USK je velmi nebezpečný tým. Bohužel si to hráči nevzali k srdci. Byli jsme opravdu špatní,“ zlobil se svitavský trenér Lubomír Růžička.

Olomoucko dovedly k vítězství a postupu do elitní skupiny dvě americké opory. J. C. Fuller za 39 minuty hry nastřílel 30 bodů, k nímž přidal sedm asistencí a šest doskoků. Charles Mitchell zaznamenal 26 bodů a 12 doskoků.

Bodové hody podpořil i duel prvního Nymburka s posledním Jindřichovým Hradcem - úřadující mistr vyhrál 117:75, když měl sedm dvouciferných střelců, Jihočeši jich našli „jen“ pět.