Zion Williamson (1) z New Orleans blokuje brooklynského Kyrieho Irvinga.

Zion Williamson (1) z New Orleans blokuje brooklynského Kyrieho Irvinga. | foto: Wendell Cruz-USA TODAY SportsReuters

Zion nevymazal Shaqa z rekordů. Perfektní návrat pro Duranta

• 12
Kevin Durant vynechal 23 zápasů basketbalové NBA, ale návrat si užil. Proměnil všech pět střel z pole i pět trestných hodů a 17 body nakopl svůj Brooklyn k jasnému vítězství nad New Orleans 139:111. Soupeření o nejlepší tým ligy je zase zajímavější. Druhý Phoenix vybojoval v prodloužení výhru nad vedoucím Utahem 117:113.

Suns mohli rozhodnout už v normální hrací době, kdy vedli o 13 bodů a těsný náskok drželi i v koncovce, ale poslední tři střely minuli a Utah díky Donovanovi Mitchellovi deset sekund před koncem srovnal. V prodloužení si ale vzal slovo Devin Booker a sedmi body a asistencí řídil vítězství.

Mitchell šéfoval ofenzivě Jazz 41 body, Bojan Bogdanovič sekundoval 20 body a Rudy Gobert 16 body plus 18 doskoky.

Sestřih ze zápasu Phoenix - Utah:

Suns střelecky vedl Booker, nasbíral 35 bodů, ač se musel obejít bez úspěšné tříbodové trefy, Chris Paul pomohl 29 body a devíti asistencemi. Phoenix uspěl posedmé v řadě. Z druhého místa na Utah ztrácí už jen dvě výhry a má zápas k dobru.

Sedmé vítězství za sebou oslavil také Denver, doma přehrál San Antonio 106:96 a pojistil si čtvrtou příčku v Západní konferenci před LA Lakers. Nikola Jokič pomohl 25 body a 10 asistencemi a jen jeden doskok mu scházel k triple double.

Brooklyn po jasném vítězství nad New Orleans uhájil první místo v tabulce Východní konference. Durant, který kvůli zranění stehna chyběl od 13. února, nastoupil z lavičky a za 19 minut stihl 17 bodů při stoprocentní střelbě, sedm doskoků a pět asistencí. Do zápasu zasáhl v průběhu druhé čtvrtiny. Teprve podruhé v kariéře tak šel do hry jako náhradník, ihned se ale vše začalo točit kolem něj.

Byl u všeho podstatného a měl zásluhu na tom, že už v poločase měl Brooklyn na kontě 79 bodů a dvacetibodový náskok.

Momenty ze zápasu Brooklyn - New Orleans:

Odehrál i velkou část třetí čtvrtiny, pak však za jasného vedení o 35 bodů trenér Steve Nash šetřil opory a dal větší prostor hráčům z lavičky. „Čekal jsem, že do toho půjdu tímto způsobem. Rozhodně jsem se nechtěl vracet nějak pomalu, ale rovnou do toho skočit a být lídrem,“ řekl Durant. „Jakmile šel do hry, tak nás úplně přehráli. Naše obrana byla absurdní. Prostě nás s Durantem přejeli,“ připustil trenér soupeře Stan Van Gundy.

Nejlepším střelcem Brooklynu, který postrádal zraněného Jamese Hardena, byl s 24 body Kyrie Irving. LaMarcus Aldridge přidal 22 bodů. V dresu Pelicans zapsal jen 16 bodů Zion Williamson, který tak přišel o sérii 25 zápasů s alespoň 20 body a úspěšností střelby přes padesát procent. Pouze tak vyrovnal Shaquilla O’Neala, který dosud držel tento rekord.

Boston udolal New York 101:99. Nejlepším střelcem vítězných Celtics i celého zápasu byl s 32 body Jaylen Brown, Jayson Tatum zvládl 25 bodů. Oba se postarali rovněž o 10 doskoků. Knicks nepomohlo 29 bodů od R. J. Barretta.

Washington přehrál Orlando 131:116 nejen zásluhou dvacátého triple double Russella Westbrooka v sezoně (tentokrát zapsal 23 bodů, 15 asistencí a 14 doskoků), ale také s pomocí 26 bodů Bradleyho Beala. Nejlepší střelec ligy se vrátil po pětizápasové absenci. Davis Bertans pomohl 22 body.

Mladý tým Memphisu vyhrál počtvrté za sebou, v Atlantě 131:113. Členové základní pětice vítězného týmu zapsali 101 bod, 30 z nich zařídil Grayson Allen. Nejlepším střelcem Hawks byl s 24 body Bogdan Bogdanovič.

Dallas nezvládl roli favorita v texaském derby s Houstonem a na jeho palubovce podlehl 93:102. Nepomohl double double Kristapse Porzingise (23 bodů a 12 doskoků) ani snaha Luky Dončiče (23 bodů a devět doskoků). Rockets vedl John Wall s 31 body.