P. J. Tucker, James Harden (13), Russell Westbrook (0), Robert Covington (33) a...

P. J. Tucker, James Harden (13), Russell Westbrook (0), Robert Covington (33) a další houstonští hráči jsou zklamaní po prohře s Oklahoma City. | foto: AP

Butler zapnul a Miami dál udivuje. Lakers na svého soupeře stále čekají

• 24
Zranitelnost favorita z Milwaukee prověřují ve druhém kole play off NBA basketbalisté Miami. A prověřují ji úspěšně. V úvodním utkání zvítězili 115:104 především zásluhou čtyřicetibodového Jimmyho Butlera. V Západní konferenci se v Disney Worldu stále pokračuje s prvním kolem, v extrémně vyrovnaném utkání si Oklahoma City poradilo s Houstonem 104:100. O soupeři pro LA Lakers rozhodne sedmý zápas.

Jasní favorité Milwaukee Bucks versus mladý tým Miami Heat. Ten souboj sliboval nejméně jednu pikanterii: Heat patří k hlavním uchazečům o služby soupeřovy superhvězdy Janise Adetokunba. A po prvním duelu se dá říct, že ho do svých řad lákají velice úspěšně.

Adetokunbo sice útočil na triple double s 18 body, 10 doskoky a devíti asistencemi, ale obrana v čele s Bamem Adebayem ho pustila jen ke 12 pokusům z pole a zároveň ho donutila k šesti ztrátám. V poslední části si Adetokunbo připsal jen tři body a trápil se i při trestných hodech, trefil jen čtyři z 12.

„Prohrávali jsme 0:1 i v prvním kole s Orlandem nebo loni s Bostonem. Musíme prostě myslet na další zápas. Podíváme se na záznam, budeme agresivnější a lepší a věřím, že zvítězíme,“ řekl Adetokunbo.

Bucks sice začali brzkým vedením, jenže od druhé čtvrtiny pevnou půdu pod nohama ztráceli. Nestačilo 28 bodů Khrise Middletona a 24 bodů Brooka Lopeze. Scházel rozehrávač Eric Bledsoe, kterého trápí stehenní sval.

Na straně Heat totiž zapnuli matadoři Jimmy Butler a Goran Dragič. První z nich zazářil 40 body, druhý zaznamenal 27 bodů. Adebayo k obranným povinnostem připojil 12 bodů, 17 doskoků a šest asistencí.

Momenty ze zápasu Milwaukee - Miami:

Butler se stal prvním hráčem Heat od LeBrona Jamese v roce 2014, který předvedl ve vyřazovacích bojích čtyřicetibodový výkon. Zároveň je teprve třetím mužem v klubové historii, jenž něco takového dokázal - před ním zvládl sedm podobných duelů Dwyane Wade a tři James.

„Cítil jsem se, jako bych svou hru hlavně během poslední čtvrtiny pozvedl na jinou úroveň. Pokud je potřeba, abych to dělal každý zápas, musím to dokázat,“ řekl Butler po novém osobním maximu v rámci play off. Miami povolilo nejlepšímu celku základní části jen 18 bodů za poslední dvanáctiminutovku a 41 za druhý poločas.

Oklahoma City překvapuje i v prvním kole play off. Zkušený rozehrávač Chris Paul velel k vyrovnání série s Houstonem proti svým bývalým spoluhráčům 28 body, 15 z nich si nechal do poslední čtvrtiny, dvěma trojkami srovnával na 98:98 a dal Thunder šanci do koncovky. Dvanáct sekund před koncem navíc otočil skóre na 102:100. Zapsal i sedm doskoků a tři zisky, aniž by sám míč během 40 minut ztratil.

Italský křídelník Danilo Gallinari připojil 25 bodů včetně závěrečných trestných hodů a kanadský nováček Luguentz Dort přidal k výtečné obraně 13 bodů.

Momenty ze zápasu Oklahoma City - Houston:

James Harden byl motorem Rockets s 32 body, osmi doskoky a sedmi asistencemi. Robert Covington zajistil 18 bodů, pět zisků a tři bloky a Russell Westbrook 17 bodů, zároveň však spáchal sedm z 22 týmových ztrát. Dvakrát o míč přišel v koncovce utkání, v závěru navíc z dobré pozice zcela minul koš.

Sedmé utkání je na programu v noci ze středy na čtvrtek. Jeho vítěz vyzve v druhém kole play off jedničku Západní konference Los Angeles Lakers.

Další rozlučka s mužem, který toho pro americký basketbal hodně udělal, zemřel John Thompson Jr., trenér Patricka Ewinga či Allena Iversona.

NBA se loučí se zesnulým trenérem Johnem Thompsonem Jr., který mezi hvězdy...