LeBron James (vlevo) z Clevelandu se pokouší přihrávat kolem Jimmyho Butlera z...

LeBron James (vlevo) z Clevelandu se pokouší přihrávat kolem Jimmyho Butlera z Minnesoty. | foto: AP

Minnesota zlomila Cleveland, historicky špatný James byl rád za 10 bodů

• 25
Basketbalisté Minnesoty si v NBA užili vítězství nad Clevelandem 127:99. Mělo totiž historické parametry. Lídr soupeře LeBron James odcházel s číslem -39 v kolonce plus/minus. To je jeho nejhorší výsledek v kariéře. Alespoň neskončila jeho jedenáctiletá série s 10 a více nastřílenými body v zápase.

Právě 10 bodů totiž třiatřicetiletý James v Minneapolis nastřílel, když vyslal přes výtečného obranáře Jimmyho Butlera jen osm pokusů. Za 26 a půl minuty připojil osm doskoků, pět asistencí a dva bloky.

Při odpovědi na otázku po nejhorším kariérním výkonu v plus/minus byl viditelně rozladěný. „Už jsem vyhrál zápasy, kdy jsem měl špatné plus/minus, takže já se na nějaké plus/minus můžu vykašlat,“ pravil LeBron James.

V hale Target Center prohrál prvně od roku 2005 a vůbec poprvé tu coby host narazil Kevin Love, před čtyřmi lety vyměněný z Minnesoty do Clevelandu.

Finalistům minulého ročníku se nedařilo v útoku ani obraně, když dovolili soupeři nastřílet už v prvním poločase 69 bodů. „Defenzivu musíme zlepšit,“ povzdechl si clevelandský kouč Tyronn Lue.

Timberwolves doma ani jednou neprohrávali a postupně si vybudovali náskok 41 bodů. Na doskoku soupeře překonali 56:37, což je jejich nejlepší výkon v tomto ročníku. Střelcem zápasu byl Andrew Wiggins s 25 body, kterého Cavaliers v roce 2014 draftovali jako číslo jedna, ale pak ho vyměnili za Lovea.

Jimmy Butler přidal k výtečné defenzivě 21 bodů, devět asistencí a osm doskoků, Karl-Anthony Towns nastřádal 19 bodů a 12 doskoků, Taj Gibson má double-double 16 bodů a 13 doskoků a Gorgui Dieng 11 bodů a osm doskoků.

„Hráli jsme tak, jak bychom před svými fanoušky měli. Jsme opravdu dobrý tým. Oni ale minuli tolik střel, co normálně dávají, uvědomujeme si to,“ brzdil euforii Butler. Hráč, který přišel do Minnesoty v létě z Chicaga, si připsal sedmé vítězství nad Clevelandem za sebou.

Naopak Love zaznamenal jen tři body a dva doskoky a Isaiah Thomas se dostal na devět bodů, než se nechal ve třetí čtvrtině vyloučit za faul na Wigginse. Při špatných výkonech členů základní pětky (Love, J. R. Smith a Thomas v prvním poločase netrefili ani jednu z 18 střel z pole) byl nejlepším střelcem poražených náhradník Jeff Green s 22 body.

Kyle Korver stihl 19 bodů a čtyřmi trojkami přeskočil Paula Pierce na čtvrtém místě pořadí autorů tref z dlouhé vzdálenosti. S 2 147 trojkami stíhá už jen Raye Allena (2 973), Reggieho Millera (2 560) a Jasona Terryho (2 244).

Sestřih ze zápasu Cleveland - Minnesota:

Cleveland teď míří vyzvat Toronto, které je naopak ve formě a v Brooklynu  uhájili vítězství 114:113 po prodloužení. Je to jeho pátý úspěch v řadě, s Nets však za ni zaplatili zraněním Kyla Lowryho.

Raptors promarnili desetibodové vedení z konce základní části, v prodloužení však měli DeMara DeRozana, který trefil klíčovou střelu 26 sekund před vypršením pětiminutovky a celkově zapsal 35 bodů. Jonas Valančiunas zvládl 21 bodů a 13 doskoků. Lowry stihl před ošklivým pádem na záda 18 bodů a 11 asistencí. Serge Ibaka také zvládl double-double s 11 body a 12 doskoky.

Bolestivý pád Kyla Lowryho na záda:

Brooklynu nestačilo 31 bodů Spencera Dinwiddieho, který k tomuto osobnímu maximu připojil osm asistencí a pět doskoků. Allen Crabbe dodal 20 bodů a sedm doskoků, Rondae Hollis-Jefferson 14 bodů, 17 doskoků a pět asistencí a Jarrett Allen 14 bodů.

Druhý celek Západní konference Houston po dvou porážkách zabral a z Chicaga si odvezl výhru 116:107. Shodně 24 body a devíti asistencemi se pod vítězství podepsali Chris Paul a Eric Gordon, Paul k nim doskočil osm míčů, Gordon šest. Na 22 bodů se dostal znovuobjevený Gerald Green, 18 bodů a devět doskoků stihl Trevor Ariza, když trefil šest trojek, a Clint Capela dodal 15 bodů a 16 doskoků.

Bulls pak nestačilo 22 bodů náhradníka Bobbyho Portise, na 19 bodech se sešli Denzel Valentine (plus osm doskoků) a Kris Dunn (plus osm asistencí). Lauri Markkanen zaznamenal 16 bodů a osm doskoků.

Nezaváhal ani lídr NBA Golden State, který si poradil s Denverem 124:114. Stephen Curry nastřílel 32 bodů a měl devět asistencí. Draymond Green připojil 23 bodů, 10 asistencí a pět doskoků a Klay Thompson zapsal 19 bodů. Pro Warriors je to pátá výhra v řadě, postrádají přitom zraněného Kevina Duranta.

Nuggets nepomohli ani čtyři dvacetibodoví hráči v čele s Nikolou Jokičem, jenž si zapsal první triple-double sezony s 22 body, 12 doskoky a 11 asistencemi. Gary Harris se rovněž dostal na 22 bodů, po 21 bodech přidali Jamal Murray a Trey Lyles. Mason Plumlee přidal 12 bodů a osm doskoků.

Triple-double Nikoly Jokiče proti Golden State:

San Antonio dovedl k výhře 107:100 v Sacramentu zkušený pivotman LaMarcus Aldridge, když nastřádal 31 bodů a 12 doskoků. Na smazání třináctibodového manka a následném obratu měl lví podíl také Davis Bertans. Lotyšský pivot si zlepšil osobní rekord na 28 bodů hlavně s pomocí šesti trojek. Patty Mills je doplnil 14 body. Kawhi Leonard zůstal na marodce Spurs, Manu Ginóbili odpočíval.

Nejlepším mužem Kings byl Willie Cauley-Stein s 22 body a devíti doskoky. Bogdan Bogdanovič a Garrett Temple zvládli 16 bodů, De’Aaron Fox zaznamenal 11 bodů a 10 asistencí.

Indiana si poradila s Milwakee 109:96, v minulém týdnu se tito soupeři potkali rovněž, ale s opačným výsledkem: Bucks vyhráli o 21 bodů. Nejlepším mužem Pacers byl Domantas Sabonis se 17 body a 10 doskoky, s 15 body mu pomohli Victor Oladipo, Thaddeus Young a Myles Turner. Khris Middleton za poražené nastřílel 19 bodů a Janis Adetokunbo dodal 17 bodů a sedm doskoků.

New Orleans dotáhli utkání s Detroitem k vítězství 112:109, ač si ve třetí čtvrtině poranil kotník jejich tahoun Anthony Davis (ještě předtím stihl 30 bodů a 10 doskoků). Štafetu převzal DeMarcus Cousins, který frustraci nejprve vylil s pohozenou lahví a následně se dostal na 20 bodů a 10 doskoků.

Vzteklý DeMarcus Cousins hází lahví:

Rajon Rondo pak Pelicans přispěl 12 body (včetně dvou košů v poslední minutě a půl) a 15 asistencemi, E’Twaun Moore dodal 23 bodů a rozehrávač Jrue Holiday k 14 bodům rozdal čtyři bloky, jenže také ztratil sedm míčů.

Pistons nepomohlo 25 bodů od Tobiase Harrise, 24 bodů od Averyho Bradleyho, 16 bodů Ishe Smithe ani návrat Andreho Drummonda po zranění (16 bodů a 14 doskoků).

Jmenovci Williamsové rozhodli o výhře LA Clippers nad Atlantou 108:107. Lou Williams nastřílel 34 bodů, ale v koncovce minul tříbodový pokus. Jenže ho po útočném doskoku zastoupil C. J. Williams (15 bodů) a vítěznou trojku osm sekund před koncem proměnil. DeAndre Jordan je podpořil 25 body a 18 doskoky. Jawun Evans dodal 13 bodů a osm doskoků. Clippers se museli obejít bez Blakea Griffina, jenž utrpěl otřes mozku.

Taurean Prince nastřílel 20 bodů, ale poslední střelu zápasu minul. Dennis Schröder ho doplnil 18 body, Ersan Ilyasova zvládl 13 bodů a 13 doskoků a Kent Bazemore 13 bodů.