James Harden z Houstonu jde do útoku.

James Harden z Houstonu jde do útoku. | foto: AP

Harden výhru nevystřílel. Zbývá jediná otázka: kdo vyzve v play off Lakers?

• 12
S dalším skvělým individuálním výkonem v bublině NBA přispěchal ve středu James Harden, basketbalisty Houstonu však k vítězství nad Indianou nedotáhl. Rockets s kolektivně hrajícími Pacers padli 104:108. Před boji o titul si sebevědomí pozvedly týmy Toronta, Oklahoma City a Los Angeles Clippers.

O podobě play off je už nyní takřka rozhodnuto. Východní konference zná všechny dvojice pro první kolo: Milwaukee - Orlando, Toronto - Brooklyn, Boston - Philadelphia a Miami - Indiana.

Na Západě se utkají LA Clippers - Dallas, Denver - Utah a Oklahoma City - Houston. Thunder s Rockets si loni v červenci vyměnili Russella Westbrooka za Chrise Paula. „Bude to pořádně zajímavé, oba celky se dobře znají. Připravíme se a uvidíme, co a jak,“ uvedl Paul.

Pouze LA Lakers na soupeře čekají, vzejde z předkola, do kterého projdou dva celky ze čtveřice Portland, Memphis, Phoenix, San Antonio.

Shai Gilgeous-Alexander (vpravo) z Oklahoma City v souboji s Bamem Adebayem z Miami.

Ani 45 bodů, 17 doskoků (vyrovnaný osobní rekord) a devět asistencí v podání Jamese Hardena nestačilo Houstonu proti Indianě k úspěchu, Texasané nezvládli poslední minuty, kdy si nechali soupeře utéct do čtrnáctibodového trháku a rozdíl už přes veškerou snahu nesmazali.

Tahoun Rockets trefil 13 z 21 střel včetně sedmi ze 14 trojek, 12 ze 14 trestných hodů. Harden odehrál v posledních třech ročnících 60 zápasů, v nichž nastřílel nejméně 40 bodů. Nikdo jiný jich nezvládl víc než 20.

Závěr patřil hlavně náhradníku Dougu McDermottovi, který se ve čtvrté čtvrtině blýskl deseti ze svých 16 bodů. Pečeť na vítězství dal Justin Holiday útočným doskokem a dvěma úspěšnými trestnými hody šest a půl sekundy před koncem. Nejstarší z tria bratrů-basketbalistů zaznamenal celkem 18 bodů a dělil se o úlohu nejlepšího střelce Indiany.

Myles Turner ho doplnil 18 body a 12 doskoky, Edmond Sumner stihl 17 bodů a na 16 bodů se dostal Victor Oladipo. Hlavní postava Pacers posledních dnů T. J. Warren se potýká se zraněním chodidla.

James Harden proti Indianě:

V základní sestavě Houstonu se objevil Eric Gordon a zaznamenal 13 bodů, scházel však Westbrook, kterého trápí bolavé stehno. „Určitě nebude hrát ani v pátek. Pak se uvidí,“ řekl trenér Mike D’Antoni.

Generálku na očekávaný souboj druhého kola zvládli LA Clippers, s Denverem si poradili 124:111. Paul George tomu napomohl 27 body a Kawhi Leonard body 26, Lou Williams je podpořil 23 body a sedmi asistencemi.

Clippers v poločase prohrávali o osm bodů, druhou polovinu utkání ale ovládli 74:53. Uspět dokázali i bez tří hráčů základní rotace, z různých důvodů totiž nenastoupili Montrezl Harrell, Patrick Beverley a Landry Shamet.

Náhradník Jerami Grant byl nejlepším střelcem poražených Nuggets s 25 body, Nikola Jokič si zapsal 17 bodů, 13 asistencí a sedm doskoků. Srbský basketbalista se podruhé v kariéře - stejně jako loni - dostal přes metu 500 finálních přihrávek v jedné sezoně, což před ním z pivotů dokázal pouze Wilt Chamberlain.

Toronto zvrátilo duel s Philadelphií v koncovce a zvítězilo 125:121. Stanley Johnson sice nastřílel jen pět bodů, ale právě jeho koš rozhodl. Trenér Nick Nurse nechal utkání odkoučovat svého asistenta Adriana Griffina, který se mu odvděčil ziskem šesté výhry ze sedmi duelů, k nimž Raptors ve floridské „bublině“ nastoupili.

„Skvělý pocit, zítra se ale normálně vracíme do reality,“ řekl s úsměvem Griffin, jenž má jako hráč za sebou v NBA devět sezon a nyní se o něm často hovoří jako o kandidátu na příštího hlavního kouče Chicago Bulls.

Kanaďanům se podařilo umazat sedmibodovou ztrátu. Chris Boucher a Kyle Lowry přispěli po 19 bodech. Norman Powell zvládl 17 bodů.

Sestřih ze zápasu Philadelphia - Toronto:

Do sestavy poražených Sixers se po zranění kotníku vrátil Joel Embiid, ale brzy odstoupil kvůli potížím se zápěstím, za 14 minut stihl pět bodů a devět doskoků. Tobias Harris zaznamenal 22 bodů, Furkan Korkmaz jen o jeden méně. Ben Simmons areál Walta Disneyho v minulých dnech opustil kvůli zranění kolena, posléze se podrobil operaci a sezona pro něj skončila.

Hráči Oklahoma City zvrátili duel s Miami v poslední čtvrtině, ke šťastné výhře 116:115 došli z dvaadvacetibodové ztráty. Závěrečnou dvanáctiminutovku ovládli 34:15.

Darius Bazley se na tom podílel 16 ze svých 21 bodů, pivotman Mike Muscala soupeře zaskočil, když v poslední minutě trefil dvě trojky, tu druhou 5,2 sekundy před koncem.

Sestřih zápasu Miami - Oklahoma City:

Heat nespasil osobní rekord 30 bodů v podání nováčka Tylera Herra, vyhlášený trojkař mohl ještě otočit, ale střelu s klaksonem minul. Floridský tým se však porážkou netrápí, do druhé půle nasadil jen náhradníky.

13. New Orleans 71 30 41 42,3

Poznámka: Týmy označené „x“ mají jistý postup do play off, „z“ znamená vítězství v konferenci.