Andrew Wiggins (vpravo) z Minnesoty při bránění Garyho Harrise z Denveru.

Andrew Wiggins (vpravo) z Minnesoty při bránění Garyho Harrise z Denveru. | foto: AP

Wiggins pálil, Green byl vyloučený a Lopez zvládl jedinečnou kombinaci

• 13
Středeční program basketbalové NBA poslal před víkendovou All-Star do boje 28 z 30 týmů. Nabídl vyloučení Draymonda Greena, další díl střeleckého řádění Andrewa Wigginse, unikátní kousek Brooka Lopeze i trojí triple-double. K hvězdám Russellu Westbrookovi a Jamesi Hardenovi se přidal i Eric Bledsoe.

Russell Westbrook nastřílel 38 bodů, doskočil 14 míčů, přidal 12 asistencí a 27. triple-double v sezoně dovedl Oklahoma City k výhře nad New York Knicks 116:105.

Knicks přitom začali v Oklahoma City skvěle a vedli 16:2. Ještě v průběhu druhé čtvrtiny měli sedmnáctibodový náskok, ale v poločase už prohrávali o dva body.

Westbrook završil triple-double sezony už v polovině třetí čtvrtiny. Ze spoluhráčů mu střelecky nejvíce pomohl Victor Oladipo s 21 body. Hostům nestačilo 30 bodů Carmela Anthonyho, jenž se před utkáním dozvěděl, že o víkendu nahradí v All Star Game zraněného Kevina Lovea. Derrick Rose přidal 25 bodů.

Andrew Wiggins z Minnesoty podruhé ve dvou dnech pokořil hranici 40 bodů a výrazně pomohl Minnesotě k výhře v Denveru 112:99. Za úterními 41 body proti Clevelandu tentokrát zaostal o jediný bod. Byl to čtvrtý čtyřicetibodový večer jedenadvacetiletého Kanaďana v této sezoně. Karl-Anthony Towns doplnil Wigginse 24 body a sezonním rekordem 19 doskoky.

V domácím týmu nastoupilo pouze osm hráčů, z nichž byl s 22 body nejlepší Gary Harris, zbytek je zraněný. Jameer Nelson nastoupil a zaznamenal 16 bodů, 11 asistencí a sedm doskoků. Will Barton má 18 bodů a devět doskoků, Nikola Jokič 15 bodů a 14 doskoků a Mason Plumlee v debutu za Nuggets nastřádal 11 bodů a devět doskoků.

Andrew Wiggins řádí proti Denveru

Cleveland Cavaliers i bez zraněného Lovea dokázali porazit Indianu 113:104. LeBron James proměnil dvanáct ze 17 střeleckých pokusů z pole a připsal si 31 bodů. Kyrie Irving přidal 26 bodů a sedm asistencí, Kyle Korver se i díky šesti trojkám dostal na 22 bodů a zároveň se jako sedmý hráč historie NBA dostal přes hranici 2 000 proměněných trojek. Tristan Thompson má další double-double za 12 bodů a 12 doskoků.

Nejlepším střelcem Pacers se stal Glenn Robinson III. s 19 body, Jeff Teague zaznamenal double-double za 15 bodů a 11 asistencí. Paul George zůstal na 13 bodech.

Ani skvělý výkon Jamese Hardena neodvrátil domácí prohru Houstonu s Miami 109:117. Harden zaznamenal triple-double, 15. v sezoně, za 38 bodů, 12 doskoků a 12 asistencí. Ryan Anderson připojil 17 bodů.

Heat k cenné výhře dovedli Hassan Whiteside a Dion Waiters, oba coby autoři 23 bodů. Whiteside připojil ještě 14 doskoků a pět bloků, Waiters devět doskoků a sedm asistencí. Goran Dragič je na 21 bodech.

Obrat večera předvedli hráči Toronta, kteří porazili Charlotte 90:85, přestože v úvodu poslední části ještě prohrávali o 17 bodů.

Celá základní pětka Raptors dokončila utkání v dvouciferných číslech, nejlepším střelcem byl s 21 body Kyle Lowry, Norman Powell sekundoval se 17 body. DeMar DeRozan odešel ze zápasu jen s 10 body. Za Toronto ještě nenastoupil Serge Ibaka, který do kanadského klubu přestoupil v pondělí.

Charlotte nakonec nepomohl k výhře velký střelecký večer pivota Franka Kaminského, který zaznamenal 27 bodů, Kemba Walker nastřílel 24 bodů.

Isaiah Thomas počtyřicáté v řadě překonal dvacetibodovou hranici a 33 body přispěl k vítězství Bostonu nad Philadelphií 116:108. Malý rozehrávač zazářil především v poslední čtvrtině, v níž nastřílel třináct bodů.

Čtyřicátým duelem s více než 20 body za sebou Thomas vyrovnal rekord slavných Celtics, který byl dosud v držení legendy českého původu Johna Havliceka. Osminásobný vítěz NBA tuto sérii zvládl před 45 lety. Marcus Smart doplnil Thomase 21 body, pěti doskoky, pěti asistencemi a především osmi zisky.

Tahounem Philadelphie byl znovu chorvatský nováček Dario Šarič, tentokrát coby autor 20 bodů a 11 doskoků. Robert Covington ho doplnil 18 body a devíti doskoky. Jahlil Okafor, o jehož tradu Sixers jednají, nastoupil na 17 minut a zaznamenal čtyři body.

Golden State Warriors zdolali Sacramento 109:86, přestože od konce první půle hráli bez Draymonda Greena. Toho rozhodčí vyloučili za protesty proti odpískanému faulu na DeMarcuse Cousinse. Warriors po celý první poločas prohrávali, ve třetí dvanáctiminutovce však otočili vývoj úsekem 28:2.

Draymond Green se nechal vyloučit

Warriors táhl s 35 body Klay Thompson, vracející se do hry po zranění; vytasil se sedmi úspěšnými trojkami. Kevin Durant nastřílel 21 bodů a doplnil je sedmi doskoky a sedmi asistencemi, neméně hvězdný Stephen Curry tentokrát zůstal jen na třinácti bodech. V dresu poražených si Matt Barnes připsal 15 bodů a 14 doskoků. Cousins zůstal na 13 bodech a čtyřech doskocích.

Triple-double předvedl i Eric Bledsoe, rozehrávač Phoenixu táhl svůj tým za vysokou výhrou nad Los Angeles Lakers 137:101, když nastřádal 25 bodů, 13 asistencí a 10 doskoků. Devin Booker ho podpořil 23 body. Souboj dvou nejhorších týmů Západu přinesl nejvyšší výhru Suns v této sezoně. Lakers znovu táhl zkušený Lou Williams s 21 body, stejný počin má na kontě i mladý D’Angelo Russell.

Brook Lopez zvládl kombinaci, jakou se dosud žádný hráč NBA nemohl pochlubit: zblokoval osm střel a zároveň proměnil šest trojkových střel. Ani jeho 36 bodů však neodvrátilo už čtrnáctou prohru Brooklynu v řadě, s Milwaukee doma prohrál 125:129. Ve své hale už Nets ztratili 16 zápasů za sebou.

Vítěze táhl JannisAntetokunmpo coby autor 33 bodů a devíti doskoků, GregMonroe připojil 25 bodů a KhrisMiddleton se po nedávném návratu připomenul 20 body a sedmi asistencemi.

Unikátní počin Brooka Lopeze

San Antonio přehrálo Orlando 107:79, když v utkání ani jednou neprohrávalo, vedlo až o 30 bodů a do čtvrté čtvrtiny nemuselo nasadit většinu členů základní pětky. LaMarcus Aldridge pomohl Spurs 23 body, Kawhi Leonard dodal 22 bodů. Nikola Vučevič byl nejlepším hráčem Magic se 16 body a 10 doskoky.

Detroit zdolal Dallas 98:91, když mu rozehrávač Reggie Jackson pomohl 22 body a pivot Jon Leuer zaznamenal 20 bodů a osm doskoků. Jasný rozdíl mezi oběma celky byl v doskakování, Pistons ho ovládli 57:38. Dirk Nowitzki se v dresu poražených blýskl 24 body a 10 doskoky, už jen 93 bodů mu schází, aby se stal šestým mužem NBA s 30 000 a více body za základní část.

New Orleans uspělo v Memphisu 95:91, tahounem byl křídelník Solomon Hill, který si připsal sezonní maximum 23 bodů. Jrue Holiday pomohl 19 body, sedmi doskoky a sedmi asistencemi, Anthony Davis se dostal na 18 bodů a sedm doskoků.

Pelicans vedli na začátku čtvrté čtvrtiny už o 16 bodů, o výhru se ale ještě museli strachovat, v poslední minutě se Grizzlies přiblížili na jediný bod, když s trojkou uspěl Vince Carter. Marc Gasol atakoval triple-double s 15 body, 12 doskoky a devíti asistencemi, Mike Conley se dostal na 17 a Zach Randolph na 16 bodů.

Jasnou výhru Utahu nad Portlandem 111:88 režíroval Gordon Hayward s 22 body, sedmi asistencemi a šesti doskoky. Jazz ukončili třízápasovou minisérii nezdarů. C.J. McCollum za poražené zapsal 18 bodů, Damian Lillard se dostal na 13 bodů (střelba 3/19) a bosenský pivot Jusuf Nurkič při prvním zápase za svůj nový tým zaznamenal rovněž 13 bodů.

LA Clippers přehráli Atlantu 99:84, Blake Griffin k tomu pomohl 17 body a devíti doskoky a ve čtvrté části už odpočíval. DeAndre Jordan doplnil sedm bodů a 16 doskoků. Dennis Schröder za Hawks zaznamenal 15 bodů a sedm asistencí, Dwight Howard má double-double za 11 bodů a 15 doskoků.