SRDEČNÍ ZÁLEŽITOST. Diváci nadšeně aplaudují - Russell Westbrook z Oklahoma City zaznamenal 41. triple double v sezoně NBA a vyrovnal letitý rekord Oscara Robertsona z ročníku 1961/62. | foto: Reuters

Washington přehrál Charlotte. Westbrook má rekord, za kterým se hnal

• 21
Russell Westbrook z Oklahoma City zaznamenal 41. triple-double v sezoně NBA a vyrovnal letitý basketbalový rekord Oscara Robertsona z ročníku 1961/62. Hvězdný rozehrávač zaznamenal 12 bodů, 13 doskoků a 13 asistencí a jeho celek přehrál Milwaukee jednoznačně 110:79. Washington otočil zápas s Charlotte a zvítězil 118:111, Tomáš Satoranský zůstal pouze mezi náhradníky.

Osmadvacetiletý lídr Thunder se stal nejviditelnějším mužem úterního jedenáctizápasového programu v NBA. Triple-double zkompletoval v sedmém utkání za sebou. V kariéře už jich má na kontě 78, čímž vyrovnal jiného velikána Wilta Chamberlaina na čtvrtém místě historické statistiky.

Westbrookovi se to podařilo před zraky Jasona Kidda, trenéra poražených Bucks, který je v historické tabulce na třetím místě se 107 triple-doubly. Vede Robertson (181), druhý je Magic Johnson (138).

Teď bude mít ještě pět zápasů v základní části soutěže na to, aby sezonní maximum vylepšil.

Rekordní počin se rodil vcelku lehce. Už na začátku druhé půle přihrál Westbrook na koš Taje Gibsona a dosáhl tím v utkání na dvouciferné číslo i v počtu asistencí. Následně se dočkal dlouhých ovací diváků v Chesapeake Energy Areně.

„Byla to jedna z těch mimořádných nocí, na které se nezapomíná. Jsem poctěn, že jsem toho mohl dosáhnout tady, v Oklahomě. Je pro mě velká čest, že mé jméno padá v souvislosti s Oscarem Robertsonem,“ řekl Westbrook.

„Je to něco, o čem se mi ani nesnilo, když jsem jako malý vyrůstal v Los Angeles. Nikdy jsem nepomyslel na moment, jako je tento, že bych se mohl ocitnout v takové situaci,“ dodal Westbrook.

Při nejvyšší výhře týmu Thunder v sezoně byl nejlepším střelcem střídající pivot Enes Kanter se 17 body.

Russell Westbrook a jeho rekordní 41. triple-double v této sezoně

„Ani dnes nemusel dát 40 bodů, aby vyhráli. Byl nesobecký a využíval své spoluhráče. Myslím si, že by měl být nejužitečnějším hráčem ligy,“ uznal trenér Kidd. Nejlepším střelcem jeho týmu byl po zranění se vracející Michael Beasley se 14 body.

Washington ukončil třízápasové čekání na vítězství a v tabulce Východní konference se dotáhl na třetí Toronto. Strůjcem domácího úspěchu byl kapitán John Wall, autor 23 bodů, 13 asistencí a šesti zisků. Bradley Beal dodal 19 a Jason Smith 17 bodů.

Wizards trefili 17 z 34 střel za tři body. Hostům z Charlotte nebylo nic platných 37 bodů Kemby Walkera a jejich šance na play-off výrazně klesla.

Wizards uspěli díky skvělé třetí čtvrtině. Po pětizápasovém tripu na palubovkách soupeřů doma podali daleko lepší výkon, po vyrovnaném prvním poločase, ve kterém měli navrch spíše hosté, se probral Wall a ve třetí čtvrtině nasázel 14 bodů, k nim připojil šest ze svých asistencí.

„John byl dnes skvělý. Je jeden z nejlepších hráčů v lize a když najíždí do koše a vytváří pozice pro spoluhráče, tak jsme velmi silní. Dnes jsme dali sedmnáct trojek a většinu z nich po jeho přihrávkách,“ řekl washingtonský trenér Scott Brooks.

Indiana výhrou 108:90 nad Torontem udržela osmou příčku ve Východní konferenci a navíc dorovnala bilanci Chicaga, které podlehlo v New Yorku tamním Knicks 91:100. Miami za nimi zaostává jen o jedno vítězství a má o jedno odehrané utkání méně.

Pacers vedl k úspěchu nad jediným celkem z Kanady obvyklý vůdce Paul George s 35 body a 10 doskoky, Jeff Teague připojil 20 bodů. DeMar DeRozan byl nejlepším střelcem Raptors s 27 body.

Pro Bulls je porážka nad týmem bez šancí na play-off nepříjemná. A nepříjemný je i její průběh - skoro celý zápas prohrávali a ve třetí čtvrtině ztráceli až 25 bodů. V závěru dokázali alespoň snížit na jednociferný odstup.

Chicagu nestačilo 26 bodů Jimmyho Butlera či 21 bodů a 10 doskoků Nikoly Mirotiče. New York vedl Carmelo Anthony s 23 body, Maurice Ndour nahradil odpočívajícího Kristapse Porzingise a šanci využil k 13 bodům a 12 doskokům.

V Západní konferenci si v boji o play-off polepšil Denver, který vyhrál na palubovce New Orleans 134:131 a těsně se přiblížil k osmému Portlandu. Svého úterního soupeře navíc definitivně vyřadil z boje o osmou příčku na Západě.

Danilo Gallinari dal za vítěze 28 bodů, Nikola Jokič má 21 bodů a 12 doskoků a Gary Harris přidal 23 bodů a hlavně si připsal klíčový zisk v poslední minutě a Nuggets už jsou jen půl zápasu za Portlandem, který okupuje poslední postupovou příčku v Západní konferenci.

Pelicans nepomohly ani velké výkony hlavních hvězd, když Anthony Davis dal 41 bodů, DeMarcus Cousins 30 bodů, 14 doskoků a devět asistencí a Jrue Holiday 18 bodů a 13 asistencí. Holiday však měl v poslední minutě dvě ztráty a netrefil vyrovnávací trojku.

Anthony Davis proti Denveru

„Je úsměvné, jak nás všichni po těch třech porážkách odepisovali z boje o play-off. My jsme se ale nevzdali a jsme pořád tady. Všichni v šatně jsou pozitivní, věří si a budeme bojovat až do konce,“ tvrdí denverský trenér Mike Malone.

Portland utrpěl druhou porážku za sebou, tentokrát 87:106 v Utahu. Blazers se bez zraněného pivota Jusufa Nurkiče lehce trápí, tentokrát vůbec nestačili na Gordona Haywarda (30 bodů) a Rudyho Goberta (20 bodů a 11 doskoků). Jazz ubránili všechny soupeře kromě C. J. McColluma. Ten dal 25 bodů a jediný střílel se slušnou úspěšností, ale nikomu jinému se nedařilo.

„Měli jsme respekt z jejich střelců a podle toho jsme k tomu přistoupili. Naštěstí dnes minuli hodně střel, které normálně dávají, a proto dopadl zápas, jak dopadl,“ oddechl si utažský kouč Quin Snyder.

„Dnes se mi vůbec nedařilo a svému týmu jsem nepomohl. Dobře nás bránili a my museli střílet těžké střely,“ povzdechl si Damian Lillard z Portlandu, jenž skončil zápas se 16 body.

Triple-double si v úterním programu připsal i LeBron James, Cleveland i díky jeho 18 bodům, 11 doskokům a 11 asistencím porazil Orlando 122:102 a vrátil se do čela Východní konference při stejné bilanci s Bostonem. Ve středu si o prvenství zahraje na palubovce Celtics.

Cleveland ve třetí čtvrtině rozstřílel soupeře 43:20 a kromě tradičně skvělého útoku mu fungovala solidně i obrana. V tu chvíli to vypadalo, že Cavaliers jsou zpátky v mistrovské formě.

Vítězové rozložily své body mezi řadu hráčů, nejvíce jich dal Kevin Love (28), 24 bodů přidal Kyrie Irving a 19 padlo z ruky J. R. Smithe. Cavs zdolali Orlando posedmnácté za sebou i díky 18 trefeným trojkám. Jako třetí tým v historii základní části překonali bariéru jednoho tisíce trojek, letos se to povedlo už Houstonu. Evan Fournier byl nejlepším střelcem poražených s 21 body.

„To, co předvedli ve třetí čtvrtině, bylo na nás moc. Byl to jejich play-off basketbal a na to vážně nemáme. Kyrie s LeBronem si připsali v té čtvrtině 13 asistencí a ničili nás střelbou z dálky,“ povzdechl si orlandský kouč Frank Vogel.

„Takhle hrajeme, když je všechno v pořádku. Uklidnili jsme se a teď už se blížíme do play-off,“ řekl LeBron James novinářům.

LeBron James a jeho triple-double proti Orlandu

V Západní konferenci uspěly oba nejlepší týmy. Golden State Warriors přestříleli Minnesotu 121:107, San Antonio zdolalo Memphis 95:89 po prodloužení.

Golden State potvrdili skvělou formu z posledních zápasů 12. výhrou v řadě. Hlavní oporou byl Klay Thomspon, který trefil sedm trojek a dostal se na 41 bodů, Stephen Curry přidal 19 bodů a devět asistencí a Warriors už jen čekají na blížící se návrat Kevina Duranta. Celek z Oaklandu si připsal 204. výhru za poslední tři sezony, což je nejvíce výher za tříleté období v celé historii NBA.

Timberwolves nestačilo 24 bodů a 11 doskoků Shabazze Muhammada, 24 bodů Andrewa Wigginse či 21 bodů Karla-Anthonyho Townse.

„Mám to tady v Bay Area rád. Konečně se zlepšilo počasí, tím se zlepšila i moje nálada a líp se nám trénuje a podle toho to vypadá,“ pobavil novináře komentářem o svém desátém zápase v kariéře s alespoň 40 body Klay Thompson.

Klay Thompson proti Minnesotě

San Antonio potřebovalo k 60. vítězství v tomto ročníku prodloužení, zajistil jim ho LaMarcus Aldridge (v utkání 15 bodů) střelou v předposlední sekundě základní hrací doby. V něm srazily Memphis trojky Paua Gasola a Pattyho Millse. Hráčem zápasu byl ale tradiční tahoun vítězů Kawhi Leonard, tentokrát s 32 body a 12 doskoky. Gasol dodal 12 bodů a 10 doskoků.

Grizzlies vedli Mike Conley (19 bodů) a Zach Randolph (18 bodů a 16 doskoků), Marc Gasol se dostal na 11 bodů, sedm asistencí a šest doskoků.

Sacramento zdolalo doma Dallas 98:87, Ben McLemore byl nejlepším střelcem Kings i celého utkání s 22 body, Willie Cauley-Stein dodal 12 bodů a 16 doskoků. Argentinský nováček Nicolas Brussino se objevil v základní sestavě Mavericks a zaznamenal 13 bodů, sedm doskoků a pět asistencí. Dirk Nowitzki a Seth Curry nenastoupili.

Duel mezi Philadelphií a Brooklynem je už více méně přípravou na další sezonu. Hostující Nets mu dominovali v poměru 141:118, když za první poločas vysázeli 81 bodů a v dalším průběhu vedli až o 39 bodů. Oba celky rozložily minutáž. Nejlepšími střelci Brooklynu tak byli šestnáctibodoví Brook Lopez a Jeremy Lin, Philadelphii táhl Timothé Luwawu-Cabarrot s 19 body.

11. Dallas 77 32 45 41,6
12. Minnesota 77 31 46 40,3
13. Sacramento 78 31 47 39,7
14. LA Lakers 77 22 55 28,6
15. Phoenix 78 22 56 28,2

Poznámka: Týmy označené „x“ mají jistý postup do play-off, týmy s označením „y“ vyhrály divizi.