Ondřej Peterka (vlevo) z Hradce Králové najíždí do pardubického koše kolem...

Ondřej Peterka (vlevo) z Hradce Králové najíždí do pardubického koše kolem Matěje Burdy (uprostřed) a Michala Svobody. | foto: Královští sokoli

Pardubičtí otočili derby s Hradcem a připravili Opavu o druhé místo

• 0
Opavští basketbalisté v 8. kole NBL prohráli v Kolíně 81:92 a po druhé porážce v sezoně přišli o druhé místo v tabulce. Středočechům se podařila odveta za porážku v semifinálové sérii (2:3) minulého ročníku. Před Slezany jdou Pardubice, které kralovaly v koncovce v Hradci Králové a zvítězily 96:92, i pražský USK, těžící z triumfu 92:78 nad NH Ostrava.

Hlavním strůjcem kolínského vítězství byl kapitán domácího týmu Adam Číž, autor 28 bodů včetně pěti trojek, sedmi asistencí a pěti doskoků. Jiří Jelínek přidal double double za 11 bodů a 10 doskoků. Střelecký lídr Slezanů Jakub Šiřina zůstal tentokrát na osmi bodech a nedostal se ani na polovinu svého průměru v sezoně.

„Zápas jsme si prohráli v prvním poločase. Nebyli jsme schopni najít recept na soupeře, navíc jsme nechali rozehrát Adama Číže, který si s námi dělal, co chtěl,“ litoval opavský trenér Petr Czudek.

Vedení v tabulce si upevnil mistrovský Nymburk, který zvítězil 88:70 v Brně i zásluhou šesti střelců s dvouciferným příspěvkem. Kapitán Vojtěch Hruban byl lídrem s 16 body, australský pivot Gorjok Gak předvedl 10 bodů a 12 doskoků.

Vojtěch Hruban se probíjí do brněnského koše.

Druhé místo zaujaly Pardubice po vítězství 96:92 v nejvyrovnanějším utkání dne v Hradci Králové. Domácí Sokoli šli do závěrečné čtvrtiny východočeského derby ještě se čtyřbodovým vedením, ale nestačilo to.

Pardubičtí vyhráli potřetí za sebou, pět jejich hráčů dalo 14 a více bodů. David Pekárek s 19 body včetně čtyř trojek statistiku vedl, trefil i klíčovou trojku na 94:90. Tomáš Vyoral zaznamenal 14 bodů a 12 asistencí. Střelcem zápasu byl s 21 body domácí Nikola Pešakovič.

„Celý zápas byl vyrovnaný jako pravé derby. Hráli jsme lepší obranu, speciálně v posledních dvou minutách a na konci jsme neudělali chyby,“ řekl pardubický kouč Dino Repeša.

„Vyhrál šťastnější tým. My jsme v podstatě kontrolovali 38 minut a poslední dvě minuty jsme neskórovali. Pardubice to tam prostě ovládly a vyhrály v koncovce. Mrzí mě to, dřeli jsme, ale ten konec byl v jejich režii,“ konstatoval královéhradecký trenér Lubomír Peterka.

Před Opavu se posunul i pražský USK po výhře 92:78 nad Ostravou; klíčový krok k výhře provedl ve druhé čtvrtině. Táhla ho čtveřice dvouciferných střelců (Kyle Mangas, Nate West, Tomáš Kyzlink a Marek Vyroubal) a Jan Štěrba, který k devíti bodům připojil 11 doskoků.

Nate West z USK Praha najíždí do koše NH Ostrava kolem Martina Nábělka (4) a Petra Bohačíka.

Děčín se dočkal po třech porážkách vítězství, když přehrál poslední GBA Jindřichův Hradec v jeho hale 94:66. Nejlepším střelcem Válečníků byl Matěj Svoboda s 20 body, zářil ale hlavně Ty Nicholls, který se blýskl 18 body, sedmi asistencemi, sedmi zisky a šesti doskoky. Americký pivotman Brett Prahl se v nejvyšší soutěži uvedl 13 body a sedmi doskoky.

GBA táhl Torin Dorn Jr. s 23 body a osmi doskoky, čerstvá podkošová posila Diago Quinn Jr. připojila devět bodů a 10 doskoků.