Pardubický pivot Kamil Švrdlík (vlevo) se tlačí kolem Petra Bendy z Nymburka.

Pardubický pivot Kamil Švrdlík (vlevo) se tlačí kolem Petra Bendy z Nymburka. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Nymburk prohrál v Pardubicích čtvrtinu, ale v druhé rychle rozhodl

• 1
Nymburk ve 12. kole basketbalové ligy zvítězil na palubovce Pardubic 90:70 a po čtvrteční těsné výhře v hale vicemistrovské Opavy zvítězil i v šlágru mezi prvními dvěma týmy tabulky.

Obhájci titulu prohráli na východě Čech první čtvrtinu 23:25, ale hned tu následující vyhráli o 15 bodů a po změně stran s přehledem dokráčeli k 12. vítězství.

Pardubice měly ve svém středu nejlepšího střelce zápasu, Donovan Jackson dal 23 bodů, ale rozhodl vyrovnaný kádr mistra, protože nymburští náhradníci přestříleli ty domácí 36:11. Všech dvanáct hráčů vítězného celku zapsalo alespoň jednu trefu z pole.

Hosté měli také výraznou převahu na doskoku (51:34). Pardubice po čtvrté porážce v sezoně klesly na třetí místo za Děčín.

Opava opět bez svého nejlepšího střelce Jakuba Šiřiny vyhrála v Kolíně 91:80 a zasloužil se o to hlavně Martin Gniadek s 21 body a 14 doskoky. Radovan Kouřil má na kontě 13 bodů, 11 asistencí a šest doskoků.

V domácím týmu každý hráč základní pětky skóroval dvojciferně, nejlépe si vedl dvacetibodový Alexander Thompson, ale lavička hostů předčila domácí náhradníky 27:9.

„Mám obrovskou radost, protože v Kolíně se nevyhrává jednoduše. Za tu kariéru, co jsem tady koučoval nebo hrál, tak je to tady obrovsky těžké. Nám (po reprezentační přestávce) pomohl zápas s Nymburkem, kluci byli rozehranější, bylo to vidět,“ komentoval opavský kouč Petr Czudek vedení až o 27 bodů z úvodu druhého poločasu.

„A já jsem zklamaný, protože kdy jindy porazit Opavu, než když přijede bez tří hráčů,“ litoval domácí kouč Pavel Beneš.

Slezané uhájili šesté místo před Olomouckem, které po obratu v poslední čtvrtině zvítězilo v Ostravě 91:81.

Na čtvrté porážce Nové huti za sebou se nejvíc podílel kapitán Hanáků - a zároveň ostravský odchovanec - Lukáš Palyza, autor 24 bodů. Javonte Douglas zapsal double double 14 bodů a 10 doskok, Michal Norwa 14 bodů a sedm doskoků.