Basketbalistky Senegalu slaví na mistrovství světa historické vítězství.

Basketbalistky Senegalu slaví na mistrovství světa historické vítězství. | foto: FIBA

Průlom basketbalistek Senegalu. Američanky už jsou ve čtvrtfinále MS

• 8
Favorizovaným americkým basketbalistkám stačily dva zápasy k přímému postupu do čtvrtfinále mistrovství světa na Tenerife. Vítězky předchozích dvou šampionátů porazily Čínu 100:88 a v předstihu si zajistily prvenství ve skupině D. Na první stobodové výhře na turnaji se podílela 23 body Breanna Stewartová.

Základní část zakončí Američanky utkáním proti Lotyšsku, které už je bez šance na postup. Podruhé vyhrály také ve skupině A Kanada a Francie, která až v poslední minutě rozhodla o svém vítězství nad Řeckem 75:71, a v úterý si to rozdají o první místo v tabulce.

Při své osmé účasti na mistrovství světa dokázaly basketbalistky Senegalu poprvé porazit evropského soupeře. Den po prohře o 20 bodů s favorizovaným výběrem USA africký tým zvítězil v dramatickém duelu nad Lotyšskem 70:69 a připsal si na šampionátu první úspěch od roku 2006.

Lotyšky po sobotním nezdaru proti Číně, které podlehly o tři body, utrpěly druhou těsnou porážku.

Nejlepší střelkyně letošního ročníku WNBA Liz Cambageová dovedla australskou reprezentaci k jasnému vítězství nad Argentinou 84:43. Pivotka Dallasu nastřílela úvodních deset bodů zápasu, který zakončila s 24 body.

Belgičanky, bronzové medailistky z loňského evropského šampionátu v České republice, den po drtivé výhře nad slabým Portorikem ztratily v prodloužení zápas s Japonskem. V poslední čtvrtině sice prohrávaly už o devět bodů, ale v závěru získaly vedení 68:65. Po trojce Evelyn Mawuliové dospělo utkání do prodloužení, po němž slavily těsné vítězství 77:75 Japonky.