Mlékárnu zachránilo až druhé prodloužení

12 2005
Praha - Nečekané drama viděli diváci v úvodním kole Mattoni NBL v Ústí n. L. Domácí Plynaři byli blízko senzaci, ale v koncovce základní hrací doby neudrželi tříbodové vedení a nakonec podlehli Mlékárně Kunín ve druhém prodloužení. V dalším duelu vedl Děčín po prvním poločase v Nymburku o dvanáct bodů, po přestávce však náporu mistra neodolal a o slibné vedení přišel.

Houseři Brno - A Plus ŽS Brno 64:102
(15:26, 32:54, 49:82)

Z dvojice posil, které přešly v letní přestávce od Houserů ke konkurenčnímu A Plus ŽS, zařadil hostující trenér Miroslav Pospíšil do základní pětky jen Davida Machače. Na pozici středního rozehrávače dostal od začátku příležitost Gajdošík, zatímco Vid Žarkovič usedl jen na lavičku. Kouč Houserů Zdeněk Janík naopak využil hned od prvního rozskoku služeb obou podkošových posil, Adžiče se Suchardou.

Hosté si vytvořili již v první čtvrtině jedenáctibodový náskok, na čemž měli největší zásluhu reprezentanti Křemen (9 bodů, trojky 3/4) s Bendou (7), vidět byla i nová posila Machač. Útočné manévry A Plus pokračovaly i ve druhé desetiminutovce. Machač přidal během dvou minut další tři koše a Houseři začínali výrazně ztrácet (18:34).

Tři minuty před koncem prvního poločasu se rozdíl vyšplhal na dvacetibodovou hranici a tak to zůstalo až do přestávky. I nadále excelovala trojice Machač, Benda, Křemen (trojky 5/7!), která společnými silami nastřílela 47 z 53 bodů A Plus!

Po změně stran Houseři naprosto rezignovali. Skvělý Machač je vůbec nešetřil a spolu s ostatními spoluhráči změnil zápas v exhibici A Plus. Domácím se nedařilo téměř nic a za osm minut hry zaznamenali pouhých šest bodů! Až v závěru čtvrtiny alespoň v útoku přeci jen zabrali a koncovku vyhráli 11:6.

Na jednoznačném vítězství hostů nic nezměnilo ani vyfaulování Davida Machače. Ten sehrál vynikající zápas. Nastřílel 24 bodů (střelba z pole 9/14, trestné hody 6/6), navíc doskočil sedm míčů. Společně s Bendou a Křemenem nastříleli o pět bodů více, než celý tým Houserů dohromady!

Propastný rozdíl byl mezi oběma celky nejen v úspěšnosti střelby, ale také v doskakování. Pod košem znovu kraloval Benda, který nasbíral osm útočných doskoků, jen o jediný míč méně ukořistil pod košem domácích Skála.

"Zvítězila naše lepší obrana a nasazení hlavně v rychlých protiútocích," poznamenal trenér A Plus Miroslav Pospíšil. Jeho protějšek Zdeněk Janík litoval zejména nevydařeného úvodu. "Výsledek hovoří o všem, ráz utkání určil začátek. Naše neproměněné lehké koše soupeř trestal. Soupeř byl lepší jak v obraně, tak i v útoku. Připadalo mi, že si hráči nevěří."

Střelci:
Houseři
- Sucharda 14, Nachtigall 14, Hudeček 11, Slezák 9, Hilšer 6, Adžič 4, Janda 4, Vrubl 2
A Plus ŽS - Machač 24 bodů a 7 doskoků, Benda 23 bodů a 14 doskoků, Křemen 22, Prachař 9, Prach 7, Žarkovič 6, Gajdošík 5, Skála 4 body a 8 doskoků, Novotný 2
Střelba za 2 b.: 18/48 - 26/51
Střelba za 3 b.: 5/18 - 10/25
Trestné hody: 13/18 - 20/25
Doskoky: 22 - 47 (útočné 5 - 18)
Asistence: 13 - 9
Ztráty: 11 - 13
Osobní chyby: 24 - 21
5 chyb: Janda, Hilšer, Adžič - Machač

Synthesia Pardubice - Sparta Praha 90:79
(26:25, 48:41, 72:63)

Nový pardubický trenér Stanislav Petr zařadil do základní sestavy všechny tři letní posily: Mujagiče, Novotného a Trnku. Příliš pozadu však nezůstal ani kouč Sparty Jaromír Geršl. Na úvodní rozskok poslal rozehrávače Saviče a křídelníka Majoroše, záhy okusil prvoligovou atmosféru i pivot Pavel Frána.

První čtvrtina byla z obou stran velice útočná. Na jejím začátku se proti hostující obraně dokázal dvakrát prosadit Trnka, ale také rychle nasbíral dvě osobní chyby a usedl na střídačku. Většinu času měli mírně navrch domácí, ovšem Sparta v závěru své manko dotáhla, když Reinberger se Savičem trefili každý po dvou trojkách.

Nejvýraznější vedení v prvním poločase pro sebe získali Východočeši. V 17. minutě měli k dobru šest bodů (39:33) a toto vedení si udrželi až do přestávky. Výborně se uvedl Denis Mujagič, jenž střílel s téměř stoprocentní úspěšností (dvojky 3/3, trojky 1/2 a trestné hody 4/4 - celkem 13 bodů), na druhé straně by ještě o tři body úspěšnější Nebojsa Savič.

Pardubičtí v polovině třetí čtvrtiny zvýšili své vedení na 63:48 a vypadalo to pro ně velice nadějně. Vedení si zejména zásluhou zlepšeného výkonu v obraně udrželi až do koncovky a připsali si první výhru v sezoně.

Nejlepším střelcem vítězů byl David Špička, velmi dobře se však uvedly i všechny tři posily - Mujagič, Novotný i Trnka nastříleli dvouciferný počet bodů. Ve sparťanském dresu držel střelecký prapor svého týmu Savič, stejně jako Frána však kvůli pěti osobním chybám nedohrál.

"Některé úseky v naší hře musím hodnotit pozitivně. Byly momenty, kdy se nám dařilo zahrát jak v útoku, tak v obraně. Bohužel máme velmi špatné procento trestných hodů a když k tomu přidáme špatnou střelbu z krátké vzdálenosti, tak jsme na rozdílu, kterým jsme prohráli," uvedl sparťanský trenér Jaromír Geršl.

Stanislav Petr byl po úspěšné premiéře mnohem spokojenější. "Bál jsem se síly podkošových hráču Sparty. Měl jsem obavy zejména z jejich doskoku, nám se však podařilo soupeře přeskákat. Myslel jsem si, že Sparta půjde do tohoto zápasu razantněji."

Střelci:
Pardubice - Špička 24 bodů a 7 doskoků, Mujagič 17, Novotný 14 bodů a 7 doskoků, Trnka 12 bodů a 9 doskoků, Marek 12, Stria 7, Majerík 2 body a 7 doskoků, Bartheldi 2
Sparta - Savič 22, Majoroš 14, Reinberger 11, Novák 9, Daniel Douša 8 bodů a 6 doskoků, David Douša 5 bodů a 8 doskoků, Frána 5, Tanaskovič 3, Týř 2
Střelba za 2 b.: 22/40 - 15/38
Střelba za 3 b.: 8/26 - 9/19
Trestné hody: 22/31 - 22/33
Doskoky: 39 - 34 (útočné 15 - 12)
Asistence: 11 - 12
Ztráty: 8 - 14
Osobní chyby: 27 - 25
5 chyb: Trnka - Frána a Savič

NH Ostrava - BK Sadská 92:67
(17:17, 39:31, 68:53)

V úvodu zápasu to byli překvapivě hosté, kdo měl mírně navrch. Po polovině první čtvrtiny svítil na světelné tabuli stav 9:11 a nováček ze Sadské se bodově držel favoritovi na dohled i v dalším průběhu prvního poločasu. V 15. minutě ztrácel jen tři body. Pod košem se sice prosazovala domácí hvězda Zbyněk Pospíšil (14 bodů), ale zkušený Karel Formánek rozhodně nezůstával příliš pozadu. Proměnil pět ze šesti střel z pole a konto svého družstva navýšil o deset bodů.

Basketbalisté Nové huti se svému soupeři výrazněji odpoutali až v samotném závěru druhé čtvrtiny. Ostravané sice za poločas proměnili jen dva z dvanácti tříbodových pokusů, ale ani hosté nebyli při střelbě z perimetru příliš nebezpeční (1/10). Velký rozdíl byl zejména v počtu ztracených míčů (3 - 9).

O výsledku střetnutí rozhodl drtivý nástup Ostravy do druhého poločasu. Nová huť předvedla v úvodu třetí čtvrtiny šňůru 15:4 a zvýraznila své vedení až na 54:35! Deseti body se podílel na trháku svého týmu Pospíšil. Sadská poté zcela odpadla a v závěru povolila hostitelům zvýraznit náskok až na konečných pětadvacet bodů.

"Tušil jsem, že začátek utkání bude nervózní. Trvalo nám poměrně dlouho, než jsme si vybudovali dostatečný náskok. Získali jsme ho především díky rychlému přechodu do útoku," zhodnotil utkání domácí kouč František Rón.

Hostující trenér Jaroslav Kantůrek své hráče nemohl pochválit zejména za nemohoucnost při střelbě z dálky. "Vítězství domácích je zasloužené. Naše hra v útočné fázi byla tragická. Domácí mají silné mužstvo, ale i tak jsem s naším výkonem spokojen."

Střelci:
Ostrava
- Pospíšil 29 bodů a 13 doskoků, Gavlák 19, Mužík 14, Procházka 8, Šiko 6, Dostál 5 bodů a 8 doskoků, Bohačík 5, Prášil 4, Klimánek 2,
Sadská - Formánek 14 bodů a 7 doskoků, Šebek 13, Velenský 10, Kukačka 9, Rivers 9, Šverma 7, Modr 3, Palatinus 2,
Střelba za 2 b.: 24/39 - 21/45
Střelba za 3 b.: 5/19 - 3/24
Trestné hody: 29/41 - 16/27
Doskoky: 45 - 29 (útočné 12 - 9)
Asistence: 15 - 4
Ztráty: 11 - 15
Osobní chyby: 27 - 29
5 chyb: Prášil - Šebek a Formánek

SČP Ústí n. L. - Mlékárna Kunín 87:91 po 2. prodl.
(23:14, 39:33, 55:47, 75:75, 80:80)

Novojičínský tým rozhodně nechtěl navázat na své poslední utkání z Ústí, neboť v loňském ročníku zde prohrál o čtrnáct bodů. Jenže první poločas hostům rozhodně nevyšel podle představ. V domácím dresu se skvěle uvedla posila z USK Pavel Novotný - za poločas nasázel Mlékárně 15 bodů (trojky 3/4)!

Velmi dobrým výkonem jej podpořil i další podkošový hráč Pavel Houška. Rovněž on zaznamenal dvouciferný počet bodů. Klíčem k poločasovému vedení byla navíc velmi dobrá obrana. Především se Plynařům podařilo udržet na uzdě obávaného střelce Freda Warricka, který se dostal jen k šesti střelám (dvojky 3/5, trojky 0/1).

Severočeši si udržovali překvapivé vedení i ve třetím hracím období. V defenzivně laděném zápase se vyvarovali zbytečných míčových ztrát a protože Novotný s Houškou se dokázali i nadále prosazovat, překvapení nabíralo stále reálnějších obrysů.

V úvodu poslední čtvrtiny Mlékárna Kunín vymazala ze své ztráty čtyři body. Na koni však byli i v dalším průběhu Plynaři, kteří si do koncovky přinesli tříbodový náskok. Těsně před koncem se postavil na čáru trestného hodu Chavis, první šestku proměnil a druhou nepřesnou dopíchl Šoška do koše. "Měli jsme time-out a domluvili jsme se na tom. Byl to náš záměr," řekl šťastný trenér hostů Zdeněk Hummel.

Závěr prvního prodloužení se naopak vyvíjel lépe pro Mlékárnu Kunín. Jenže koncovka byla jako přes kopírák - tentokrát dopíchl míč do koše Houška a šlo se do druhého prodloužení. V něm si už zkušenější hosté těsné vedení pohlídali a protrápili se k povinnému vítězství.

"Čekali jsme těžké utkání a věděli jsme, že nesmíme nechat domácí hráče rozstřílet. Neuhlídali jsme však Novotného a proti rozjetému Ústí to bylo velice náročné," uznal Hummel. "Vydřeného vítězství si hrozně moc cením."

Severočeši opouštěli palubovku se svěšenými hlavami, i když za svůj výkon se rozhodně nemuseli stydět. "O výhru jsme přišli v závěru základní hrací doby," poznamenal domácí trenér Jan Šedivý. "Vedli jsme, ale místo toho, abychom šestkami potrestali taktické fauly soupeře, tak jsme ztratili míč a Kunín dostal šanci. Když se k tomu přičetla fatální chyba při doskoku, bylo z toho vyrovnání."

Střelci:
Ústí
- Novotný 35, Houška 23 bodů a 13 doskoků, Hejl 6, Vrchota 6, Pohánka 6, Pištěcký 5, Brunson 3, Kubálek 2, Holešovský 1 bod, 7 asistencí a 6 doskoků
Kunín - Šoška 21, Warrick 20 bodů a 18 doskoků, Laco 14, Hájek 12, Štec 12, Lewandowski 6, Chavis 4, Pelikán 2
Střelba za 2 b.: 24/56 - 23/53
Střelba za 3 b.: 7/25 - 9/25
Trestné hody: 18/33 - 18/29
Doskoky: 38 - 54 (útočné 11 - 13)
Asistence: 18 - 12
Ztráty: 10 - 18
Osobní chyby: 27 - 26
5 chyb: Hájek, Šoška a Laco

ČEZ Basketball Nymburk - BK Děčín 81:70
(15:25 34:46 56:58)

Na začátku zápasu se domácí hráči i diváci nestačili divit. Děčín začal velice dobře, výborně bránil a za deset minut hry povolil obhájcům titulu nastřílet jen patnáct bodů. Za vyrovnaného stavu 9:9 se mu navíc povedla šňůra 8:0 a na první krátkou přestávku šli Severočeši překvapivě s desetibodovým vedením v kapse.

Sandersova trojka ze 14. minuty zvýraznila náskok hostů až na patnáct bodů (22:37) a dvouciferné vedení si hosté přenesli i do druhého poločasu. To už však začínal zářit křídelník Adam Hess. Ten byl hlavní střeleckou oporou Nymburských a především jeho zásluhou se favorit nadechl k velkému obratu.

Hess nastřílel ve třetí čtvrtině třináct bodů (trestné hody 9/9!) a protože Děčín přidal v úvodních šesti minutách druhého poločasu jen čtyři body, Středočeši své manko téměř vymazali. Definitivní obrat pak přišel v závěrečném hracím období. Domácí hráči vyhráli první tři minuty 11:0 (Hess 7 bodů) a desetibodové vedení jim do koncovky dodalo klid.

"V první polovině utkání se nám nedařila střelba a vázla i kombinace. Po přestávce se hra zlepšila a podařilo se nám bodově odskočit, takže jsme nakonec dovedli utkání do vítězného konce," prohlásil nymburský trenér Michal Ježdík.

Děčínský kouč Pavel Budínský věděl, že jeho tým přišel o naději na senzační výhru v úvodu druhého poločasu. "V prvním poločase se nám podařilo udržet nymburské hráče na nízkém procentu střelby a sami jsme naopak přesně zakončovali. Ve druhé půli se však soupeř rozehrál a i přes veškerou snahu se nám nepodařilo jeho nástup zachytit."

Střelci:
Nymburk -
Hess 32, Rančík 10, Chán 10, Michel 7, Whitfield 6 bodů, 7 asistencí a 6 doskoků, Votroubek 6, Sokolovský 4, Beneš 3, Englický 2, Mandič 1  
Děčín - Bičvič 18, Houška 13 bodů a 8 doskoků, Sanders 12 bodů, 9 asistencí a 7 doskoků, Panáček 9, Gamma 6, Balík 4, Soukup 4, Šušák 2, Jiráň 2
Střelba za 2 b.: 23/46 - 20/36
Střelba za 3 b.: 4/19 - 7/24
Trestné hody: 23/31 - 9/21
Doskoky: 36 - 31 (útočné 10 - 6)
Asistence: 16 - 14
Ztráty: 14 - 19
Osobní chyby: 22 - 26
5 chyb: Sokolovský - Balík

Autor:

Program ME basketbalistek 2019 v Lotyšsku a Srbsku

O kontinentální medaile i šanci na postup na olympijské hry v Tokiu 2020 se hraje na evropském šampionátu basketbalistek, který od 27. června do 7. července hostí Srbsko a Lotyšsko.

Štefan SvitekKateřina Elhotová, Romana HejdováVeronika Voráčková, Renáta Březinová, Karolína Elhotová, Klára Vojtíková

Nejčtenější

Reakce na katastrofální chyby rozhodčích. V NHL se mění pravidla

Bezvládný Joe Pavelski ze San Jose po souboji s Codym Eakinem. Vegas šlo...

Zejména v Las Vegas moc dobře vědí, že jeden sporný verdikt sudích může zhatit celou sezonu. Vždyť...

KOMENTÁŘ: Nadějné hokejové jaro skončilo. Udeřila trudná realita

Český trenér Miloš Říha uděluje pokyny v utkání proti Rusku.

VIDEO Než ve víkendovém draftu do NHL zaznělo první české jméno, kluby z nejkvalitnější, nejmodernější a...

Češi a nejistá budoucnost v NHL. Jak dopadnou Zacha, Jaškin či Vrána?

Pavel Zacha z New Jersey (v červeném) projíždí kolem lavičky soupeřů z Arizony...

V hokejové NHL se brzy otevře trh s volnými hráči a bez smlouvy je i několik českých hráčů. Na...

Sparta, Saúdská Arábie a teď Slavia. Zamíří Stanciu na druhý břeh?

Sparťanští fotbalisté v retro dresech, v nichž nastoupí na oslavu 125. výročí...

V sobotu večer se oženil, doma v rumunské Alba Iulii si vzal dlouholetou přítelkyni Andreeu....

Stramaccioni promluvil: Neúspěšný projekt, měl jsem Spartu lépe odhadnout

Andrea Stramaccioni, trenér Sparty, během derby se Slavií

Chystá se na nový život. V neznámém prostředí a čtyři tisíce kilometrů od domova. „V Íránu je úplně...

Další z rubriky

Vicemistři ve ztrátě. Snižují si platy, žádají děčínské zastupitele o dotaci

Děčínský generální manažer Lukáš Houser slaví úspěch proti Ústí.

Ze stříbrné pohádky zpátky do červené reality. „Na rovinu sdělujeme, že jsme za poslední dvě sezony...

Slzy, pot a hlavně žádná krev. Welsche i Bartoně rozlučka nečekaně dojala

Luboš Bartoň (v bílém) a Jiří Welsch po svém posledním souboji

Rozlučku s kariérou si basketbalisté Luboš Bartoň a Jiří Welsch užili, oba byli především při...

Durant nevyužije opci a bude v NBA nechráněný volný hráč

Spokojený Kevin Durant z Golden State Warriors.

Hvězdný basketbalista Kevin Durant nevyužije opci ve výši 31,5 milionu dolarů, která by jej na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz