Sue Birdová, hrající legenda Seattle Storm, a její figurky | foto: AP

Po 16 letech je mistrovství světa bez Češek. Birdová letí pro osmé zlato

  • 1
Zatímco čeští basketbalisté se mohou těšit na premiérový start na mistrovství světa, v sobotu začíná na Kanárských ostrovech světový šampionát žen, na kterém naopak na tři předchozí účasti česká reprezentace nenaváže.

Česká liga bude mít jen okrajové zastoupení, v dresu Francie se představí i Valériane Ayayiová, nová posila USK Praha.

Na rozdíl od mužů se o šampionát žen nehrála kvalifikace; postoupily na něj jen nejlepší celky z kontinentálních mistrovství. A jelikož Češky před rokem na domácím evropském šampionátu propadly a skončily až třinácté, o účast přišly. Z Evropy se probojovaly jen pořadatelské Španělsko, Francie, Belgie, Řecko, Lotyšsko a Turecko.

Hlavním - a vlastně jediným - favoritem na titul jsou Američanky, které útočí už na jubilejní desáté zlato a páté z posledních šesti mistrovství. Jen v roce 2006 překvapivě podlehly v semifinále Rusku a titul pak získala Austrálie. Od té doby Američanky vyhrály na MS šestnáct utkání v řadě. A v součtu s olympijskými hrami je to už 40 zápasů bez prohry na vrcholové akci.

Američanky navíc daly dohromady téměř nejsilnější možný tým v čele s Breannou Stewartovou, nejužitečnější hráčkou WNBA, a Elenou Delle Donneovou.

Fotogalerie

Sedmatřicetiletou rozehrávačku Sue Birdovou čeká útok na osmé velké zlato ze světové akce, o rok mladší křídelnice Diana Taurasiová může přidat do své sbírky sedmé zlato.

Americký kádr však zároveň prošel omlazující kúrou. Šanci dostaly například Kelsey Plumová a A’ja Wilsonová, dvě poslední jedničky draftů WNBA. Z obvyklých opor chybí zraněné Maya Mooreová a Angel McCoughtryová.

„Mám z týmu opravdu dobrý pocit. Jde si za obhajobou zlata. Máme k dispozici opravdu těch dvanáct nejlepších hráček, i když bylo hodně náročné zúžit tým a další dobré hráčky nechat doma,“ řekla jejich trenérka Dawn Staleyová.

Američankám by měly nejvíce konkurovat mistryně Evropy ze Španělska, které mají v nominaci bývalé hráčky USK - Laiu Palauovou a Martu Xargayovou. Naopak Leticia Romerová, jež z Kanárských ostrovů pochází, se do dvanáctky kouče Lucase Mondela nevešla.

Španělská basketbalistka Laia Palauová (vlevo) v utkání s Bulharskem

Španělská basketbalistka Laia Palauová (vlevo) v utkání s Bulharskem

Mezi další favoritky na medaile patří Austrálie s hvězdnou pivotkou Liz Cambageovou a také Francie. Dobrou formu z loňského ME se pokusí potvrdit i Belgie, která je ve stejné kvalifikační skupině o příští mistrovství Evropy s Českou republikou.

Turnaj začíná v sobotu. Šestnáct týmů bylo rozděleno losem do čtyř skupin po čtyřech, přičemž vítězové skupin postoupí přímo do čtvrtfinále, celky na druhém a třetím místě budou hrát osmifinále. Poslední týmy na turnaji končí. Finále je na programu 30. září. Vítězky tak během devíti dní sehrají šest až sedm zápasů.