Dynastie. Od válečných hrdinů přes olympijského vítěze k miliardám

Mike Conley z Memphisu Grizzlies slaví úspěšnou trojkovou střelu. | foto: AP

8 2016
Jméno Mike Conley patří na přelomu června a července 2016 ve světě basketbalové NBA k nejskloňovanějším. Rozehrávač z Memphisu totiž dostal smlouvu, jaké se žádná jiná nevyrovná. Slušňák mezi hvězdami palubovek dělá čest své rodině. A že má nač navazovat...

Osmadvacetiletý Conley fakticky patří mezi absolutní elitu, už pěkných pár let řídí hru Memphisu Grizzlies. Mnoho kritiky na jeho hru nenajdete. Jen v počátcích profikariéry se hledal trochu déle, než si v klubu přáli. Že by si postěžoval na spoluhráče, to také nečekejte. Možná i proto zůstával nenápadným.

Nikdy se neobjevil v Utkání hvězd NBA.

Nikdy si nezahrál finále NBA.

Nikdy se nevešel ani do třetí nejlepší pětky NBA. O druhé či první nemluvě.

Nikdy nebyl v americké reprezentaci. Ani té juniorské.

Závěr této sezony NBA neodehrál, poranil si achillovku.

Za devět ročníků má kariérní průměry 13,6 bodu a 5,6 asistence na utkání.

Když si během nedávné vlny omluvenek hvězdných rozehrávačů z olympijského turnaje v Riu o nominaci řekl nahlas, stejně ho přeslechli. Přednost dostal Kyle Lowry, jeho kdysirival z prvních let v Memphisu.

Conleyho jedinými trofejemi jsou dvě NBA Sportsmanship Award z let 2014 a 2016, udělované vzorům, které ctí ideály sportovního ducha, etického chování a dodržují fair play.

Nejvyšší smlouvy v NBA

1. Mike Conley (Mem.) 153 mil. (od 2016)

2. Damian Lillard (Port.) 140,2 mil. (2016)

3. DeMar DeRozan (Tor.) 139 mil. (2016)

4. Kobe Bryant (LAL) 136,4 mil. (2004)

5. Anthony Davis (NO) 127,7 mil. (2016)

5. Andre Drummond (Det.) 127,7 m. (2016)

5. Bradley Beal (Wash.) 127,7 mil (2016)

Pozn.: Částky jsou v amerických dolarech. V závorce rok, od kterého smlouva vstoupila v platnost.

A tenhle dobrák má najednou nejlepší smlouvu v historii NBA, získat lepší mu platová pravidla soutěže ani nedovolovala.

Jeho agent mu vyjednal prodloužení angažmá v Memphisu za 153 milionů dolarů na pět příštích sezon. Tři miliardy a 736 milionů je to v korunách.

NIKDO NIKDY NIKDE nezískal z jednoho kontraktu víc.

Dosud pouze Michael Jordan a Kobe Bryant brali víc než 30 milionů dolarů za sezonu.

„Nemyslím si, že je Conley hráčem, který by měl dostat nejvyšší možnou smlouvu,“ glosuje nový rekord analytik Chris Broussard z ESPN.

„Conley si to zaslouží,“ oponuje mu kolega Amin Elhassan. „V posledních dvou letech patřil k nejlepším rozehrávačům v lize. Ale především: kdyby takovou smlouvu nedostal, Memphis by ho ztratil. A žádní další tak kvalitní rozehrávači k mání nejsou. Conley je prostě pro Grizzlies nenahraditelný.“

Samozřejmě, v první řadě za tento finanční úspěch musí Mike Conley děkovat sám sobě. Pak štěstí na letošní nečekaně razantní navýšení platových stropů v soutěži. Ale zapomenout nesmí ani na muže, který ho zastupuje. Svého otce.

Mike Conley, to je jméno, které znají i ti zkušenější mezi atletickými fanoušky. Patří olympijskému šampionu mezi trojskokany z Barcelony 1992. Po odchodu do sportovního důchodu Conleyho „polosmrt“ nepotkala. Dnes, jako třiapadesátiletý uhlazený pán, neví, kam dřív skočit. Vyniká na řadě úrovní, a přitom stíhá být dobrým rodičem svému juniorovi.

Když se Mike Conley senior loučil s doskočištěm, měl na kontě zlata z olympiády i stuttgartského mistrovství světa 1993 a plnou hrst dalších cenných kovů.

Conleyho vítězný skok z Barcelony - 18,17 metrů se nestalo světovým rekordem vinou větru do zad o síle 2,1 metru za sekundu.

Coby chicagského rodáka jej před lety přizvali do týmu připravující olympijskou kandidaturu pro rok 2016. Ta, jak patrno, nevyšla, ale taky nevyšuměla do ztracena. Zbytky někdejšího organizačního výboru dnes v jednom z největších amerických měst podporují sport mládeže. Conley senior je i jedním z klíčových mužů americké atletiky (USA Track & Field).

A také získal licenci NBA pro basketbalové agenty.

Conley kdysi basketbal hrával, je to jeho sportovní láska. Po prvním ročníku na University of Arkansas však cítil, že se víc uplatní v atletice. Ale v talentovaném nejstarším synovi se zhlédl, od mala věnoval radou i pomocí.

„Mike začal hrát, když mu bylo 13 měsíců. Dal jsme mu míč a on ho prostě vzal a začal si střílet,“ vypráví pyšný táta o svém synkovi zapáleně.

Kdyby vás zajímalo, jak si světový trojskokan vede při smečování...

Conley senior zůstával poblíž, když jeho syn hrál v úspěšném týmu na univerzitě Ohio State. Přibral pod svá křídla i jeho neméně talentované spoluhráče Grega Odena a Daequana Cooka. Ti tři společně zamířili na draft NBA 2007 a Conleyho staršího oficiálně jmenovali svým agentem.

Oden, jenž se měl stát podkošovou superhvězdou, šel jako číslo jedna do Portlandu. Zranění kolen však výjimečný talent rychle likvidovala. Oden stále a znovu zkouší návraty, naposledy se mu celkem dařilo v čínské lize.

Změny v NBA

Přestupové léto v zámořské profisoutěži

Conley mladší patří už devět let do kádru Memphisu, který po něm sáhl na čtvrtém místě. Byla to dobrá, ba vynikající volba.

Cook, skvělý střelec, šel na řadu 21. Kariéru v NBA začal jako hráč Miami, jenže jeho hvězda padá a padá. Nejdřív rychle střídal kluby v zámoří, teď je mění v Evropě. Naposledy hrál za portugalského šampiona Benfiku Lisabon.

Jejich sportovní osudy nemohou být odlišnější. Ale všechny už devět sezon basketbalovým světem provází jeden bývalý atletický šampion.

Mimochodem: teď mají Oden a Conley, spoluhráči a kamarádi od dvanácti let, zase o jednu společnou věc navíc. Oba porazili Kevina Duranta.

Oden z něj před devíti lety učinil dvojku draftu, Conley získal lepší smlouvu. Těch 153 milionů totiž mohl mít i Durant, stačilo upsat se Oklahoma City. Ale hvězdný kanonýr zvolil v pondělí jiný směr, jde do Golden State. Součástí ceny za toto rozhodnutí je také velká hromada peněz.

Deset nej akcí basketbalisty Conleyho

Pro Conleyho mladšího se otec, jeho první a dlouho jediný basketbalový trenér, stal přirozeným vzorem. „Dokud nevyhraju zlatou medaili, dokud nezískám prsten šampiona, nemůžu se s ním vůbec rovnat. Až se mi to povede, pojďme se se o tom bavit,“ reaguje na téma sportovních kariér obou Miků.

A otcovy rady ho také udržely na zemi. „Je požehnáním mít takovou rodinu. Díky ní jsem zůstal pracovitý,“ děkuje junior. A jindy naznačuje vlastně totéž, i když jinými slovy: „Věděl všechno, co mě čeká, ale nic mi o tom neřekl. Chtěl, abych se mohl soustředit pouze na hru.“

Fotogalerie

Conley senior se postaral, aby Conleymu juniorovi sláva nestoupla do hlavy.

A kdyby mu nebyl dostatečným vzorem táta, může basketbalového rozehrávače uzemnit myšlenka na některého ze vzdálenějších členů rodu.

Má v čem pokračovat.

Seržant Paschal Conley a Scott Conley sloužili na konci 19. století pod Thedorem Rooseveltem ve španělsko-americké válce o Kubu. Booker Conley, Coleman Conley a James Conley III. bojovali coby letci z Tuskegee ve druhé světové válce. Houston Conley se zase podílel na desegregaci amerických škol.

A tak je Mike rozhodně vděčný, že v posledních dekádách mohou Conleyovi „sloužit“ vlasti na sportovním kolbišti. Strýček Steve to v americkém fotbalu dotáhl do NFL. Vzdálenější příbuzný Mo Cheeks vyhrál NBA s Philadelphií, ještě nedávno vedl coby trenér Detroit a dnes je asistentem v Oklahoma City.

Při výšce Conleyových (Mikové otec i syn udávají 185 centimetrů) ani nepřekvapí, že první sportovní hvězda v rodině - Jess Conley - před první světovou zářila na dostihových drahách...

Mike Conley z Memphisu Grizzlies

Mike Conley z Memphisu Grizzlies

V posledních letech, a odteď obzvláště, leží tíha rodinného jména na basketbalové palubovce. Nenápadný Memphis už léta buduje tým. Tým, který drží při sobě, jak před lety prokázal Marc Gasol, když přes média zburcoval vedení i majitele proti Conleyho výměně do Milwaukee, obchod tím padl.

Od té doby Grizzlies staví a letos nikoho ze svých z klíčových hráčů neztratili. Ke Conleymu, pivotům Gasolovi a Zachu Randolphovi, veteránu Vinci Carterovi či obranáři Tonymu Allenovi naopak připojí křídelníka Chandlera Parsonse.

Nastala teď ta chvíle, kdy začne být Memphis konečně brán tak vážně?

Chvíle, kdy Mike Conley junior vstoupí mezi hvězdy?

„Někteří hráči míří na velké trhy, získávají pozornost. My v Memphisu musíme dřít, abychom si trochu té pozornosti uloupli. Zadarmo nedostaneme nic. Ale já toho mám dost. Mám dost toho, jak mě podceňují. Že jsem přehlížený. My všichni v Memphisu jsme. Smlouvu podepisuji na pět let, protože se chystáme dosáhnout velkých věcí. V Memphisu nemluvíme. My hrajeme,“ shrnuje Conley důvody, proč zůstane Grizzlies věrný.

Jde do basketbalové války. Zatím si ho přitom všímá málokdo. Zatím...

Autor:

31. 8. - 15. 9.

Mistrovství světa basketbalistů zamíří v roce 2019 poprvé v historii do Číny, hostit ho bude osm měst. Turnaj odstartuje 31. srpna a vyvrcholí finálovým soubojem 15. září v pekingské Cadillac Areně. Na šampionát se podívá také česká reprezentace, po 37 letech naváže na start Čechoslováků v Kolumbii.

Ronen Ginzburg, Tomáš Satoranský, Jan Veselý, Šimon Puršl, Vojtěch Hruban, Viktor Půlpán, Kevin Durant, Kyrie Irving, Khris Middleton, Mathias Lessort, Pierre Oriola

Nejčtenější

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

VIDEO Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí...

(Ne)létám v oblacích. Francouz o uspokojení, dluhu i zvedání ramen

Pavel Francouz

Zažívá nejklidnější léto za poslední roky. „Dřív to byl chaos. Měl jsem pár týdnů volna, kdy jsem...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český...

Antverpy si postup nezasloužily. Góly bych vyměnil, říká Krmenčík

BOŽE, PROČ? Michael Krmenčík během utkání Plzně s Antverpami v odvetě 3....

VIDEO Pocity musel mít smíšené. Sice vstřelil dvě branky a pomohl k výhře 2:1 v prodloužení nad...

Jak Federer vyhučel za hodinu. Z výkonu mladého Rusa byl ohromený

Andrej Rubljov se raduje v duelu s Rogerem Federerem na turnaji v Cincinnati.

Ruskému tenistovi Andreji Rubljovovi stačilo ve čtvrtek k nečekanému vítězství nad Rogerem...

Další z rubriky

Japonci tentokrát Nový Zéland nezdolali, Turci už mají čtyři vítězství

Furkan Korkmaz z Turecka oslavuje svou trefu.

Japonští basketbalisté v odvetném přípravném utkání podlehli v duelu účastníků mistrovství světa...

Posila-neposila. Heřman opět patří Pardubicím, ale odejde hostovat

Petr Heřman zakončuje v přípravném zápase.

Posilu-neposilu do svého týmu hlásí pardubičtí basketbalisté. Víceletou smlouvu v úterý podepsal...

Češi zahájili turnaj v Hamburku vítěznou přestřelkou s Polskem

Český pivot Ondřej Balvín smečuje do polského koše.

Čeští basketbalisté vstoupili do turnaje v Hamburku vítězstvím nad Polskem 96:86. Nejlepším...

Najdete na iDNES.cz