Joe Johnson (uprostřed) z Atlanty narazil na obranu Joela Anthonyho (vlevo) a Dwyanea Wadea z Miami. | foto: AP

Miami si pojistilo druhé místo, play-off NBA zahájí proti Sixers

• 59
LeBron James nastřílel 34 bodů a basketbalisté Miami si výhrou v Atlantě (98:90) definitivně pojistili druhé místo ve Východní konferenci NBA, protože jejich rival Boston bez největších hvězd podlehl Washingtonu.

Atlanta (44/37) - Miami (57/24) - 90:98
(23:28, 23:24, 21:17, 23:19)

LeBron James zaznamenal 34 bodů, deset doskoků a sedm asistencí, Dwyane Wade přidal 21 bodů, šest asistencí a pět doskoků a Miami nastoupí do play-off Východní konference jako nasazená dvojka, takže se v prvním kole utkání s Philadelphií.

Heat nijak nešetřili své opory, protože chtěli zápas vyhrát a mít proti Bostonu v případném semifinále Východu výhodu domácího prostředí. Boston naopak po porážce v Miami souboj o druhé místo "vzdal", ve Washingtonu nastoupil bez největších hvězd a podlehl v prodloužení.

Atlanta své opory do značné míry šetřila, protože už má jisté páté místo Východu. A v průběhu zápasu prohrávala až o 20 bodů. V poslední čtvrtině ale náhradníci dokázali po velkém náporu vyrovnat skóre na 88:88.

Hostující James Jones ale trefil dvě klíčové trojky (z toho jednu dokonce s faulem) a Miami vyhrálo koncovku 10:2. Chris Bosh zaznamenal 15 bodů a devět doskoků, za domácí nastřílel Josh Smith 17 bodů a Jamal Crawford 13.

"Občas to není žádná krása, ale děláme ty drobné věci, potřebné k výhře," prohlásil po utkání Wade. "A to je důležité, protože v play-off se na krásu hrát nebude." Miami vyhrálo 14 z posledních 17 utkání.

Další zápasy:
Washington - Boston 95:94 po prodl.
Boston po porážce v Miami v podstatě vzdal boj o druhé místo a neposlal do hry 4 hráče základní pětky – výsledkem byla porážka na palubovce týmu ze dna Východu a matematické potvrzení třetího  místa v konferenci. Boston také čeká v prvním kole play-off velmi zajímavý souboj s New Yorkem, který vyhrál už 7 zápasů v řadě.

Kouč Doc Rivers nechal jen na lavičce čtveřici Kevin Garnett, Ray Allen, Paul Pierce a Rajon Rondo a dal tak najevo, že čerstvé a uzdravené opory pro první kolo play-off jsou důležitější než udržování naděje na předstižení Miami – Celtics by totiž stejně museli doufat, že Heat jeden z posledních dvou zápasů základní části prohrají.

John Wall zaznamenal 24 bodů, 9 doskoků a 3 asistence a Wizards vyhráli poslední domácí zápas sezóny. Jeff Green nastřílel za hosty 20 bodů a vyrovnal si osobní rekord 15 doskoků, Glen Davis nastřílel také 20 bodů a Jermaine O’Neal, který se dostává do formy po operaci kolena, si vylepšil letošní maxima na 15 bodů a 13 doskoků.

Houston - Dallas 91:98 po prodl.
Dirk Nowitzki zaznamenal 23 bodů a 12 doskoků a Mavs se posunuli na 2.místo Západní konference před Lakers. Shawn Marion a Jason Terry nastříleli po 21 bodech, Tyson Chandler doskočil 12 míčů. Dallas zastavil sérii tří porážek venku za sebou a porazil Houston už počtvrté v řadě.

Kevin Martin nastřílel za domácí 28 bodů, Rockets byli navzdory výborným výkonům z posledních týdnů už v pátek vyřazeni z boje o play-off. Terry měl šanci vyhrát zápas v normální hrací době, ale minul druhou ze dvou šestek sekundu a půl před koncem. Rockets ale minuli první 4 střely v prodloužení a hosté si už výhru pohlídali.

Denver - Golden State 134:111
J.R. Smith’s nastřílel 22 bodů, celkem 9 (!) hráčů domácích nastřílelo dvouciferný počet bodů a Nuggets oslabené hosty doslova rozstříleli. Kosta Koufos si vyrovnal osobní rekord 18 bodů a Nuggets navzdory zdravotním problémům a divoké sezóně ovlivněné velkým trejdem Carmela Anthonyho už počtvrté za sebou dosáhli hranice 50 výher.

Denver si definitivně pojistil 5.místo Západní konference, ale přibyli mu další trable – do hry se sice po zranění vrátili Arron Afflalo a Chris “Birdman” Andersen, ale pivot Nene si natáhl tříslo a musel odstoupit. Za hosty, kteří nastoupili bez zraněného Montae Ellise (otřes mozku), nastříleli Stephen Curry a Dorell Wright po 27 bodech.

Sacramento - Oklahoma City 112:120
Kevin Durant nastřílel 32 bodů, Russell Westbrook přidal 30 bodů a 9 asistencí a Thunder (bilance 55/26) vyhráli už popáté za sebou. Vítězstvím si pojistili titul v Severozápadní divizi a budou nasazeni minimálně jako čtyřka v play-off Západu. Stále mají šance skončit lépe – ztrácejí jen půl zápasu na Lakers a zápas na Dallas.

Domácí nováček DeMarcus Cousins proměnil 18 z 21 trestných hodů a zaznamenal osobní rekord 30 bodů (a k tomu 9 doskoků), Kings ale prohráli s Thunder už šestkrát za sebou. Marcus Thornton zaznamenal 21 bodů a 9 doskoků, Beno Udrih přidal také 21 bodů.

Detroit - Cleveland 101:110
Daniel Gibson nastřílel 17 bodů včetně „pětibodové akce“ v koncovce třetí čtvrtiny a Cavaliers vyhráli překvapivě vyhrocený zápas, v němž byli po potyčce vyloučení Ryan Hollins a detroitský Charlie Villanueva. Oba se do sebe pustili 6 minut před koncem a Villanuevu nakonec musela krotit policie – z šatny Detroitu se totiž rozběhl k šatně Clevelandu a zřejmě si ještě chtěl dodatečně vyřizovat účty.

Philadelphia - Orlando 85:95
Dwight Howard se vrátil na palubovku po disciplinárním trestu a zaznamenal 19 bodů a 13 doskoků, Ryan Anderson přidal 18 bodů a 14 doskoků a Magic přehráli Sixers především díky výbornému doskakování. V jednu chvíli měli dokonce náskok 23 doskočených míčů a ve třetí čtvrtině rozhodli šňůrou 16:2.

Jameer Nelson nastřílel 13 bodů, za domácí Elton Brand 22. Philadelphia zůstává na 41 výhrách a má už jedinou středeční šanci zakončit sezónu poprvé za 6 let kladnou bilancí.

New Orleans - Utah 78:90
C.J. Miles a Devin Harris nastříleli po 18 bodech, Paul Millsap jich přidal 16 a Jazz vyhráli teprve druhý z posledních 12 zápasů. Chris Paul, který o den dříve v Memphisu poprvé v kariéře nenastřílel ani bod, jich tentokrát zaznamenal za domácí 15, Marco Belinelli byl ale ze základní pětky jediným dalším hráčem, který nastřílel dvouciferný počet bodů (13).

Hornets měli úspěšnost střelby z pole jen 37,8% (28/74) a prohráli podruhé za sebou. S bilancí 46/35 mají jisté play-off, ale spadli až na 8.místo, o půl zápasu za Memphis (46/34) a 1 a půl za Portland (46/33).

Milwaukee - Toronto 93:86
Brandon Jennings třemi protiútoky za sebou zajistil Bucks ve čtvrté čtvrtině vedení a domácí přece jen udolali oslabené Toronto. John Salmons nastřílel 24 bodů, Jennings 21 a Bucks se rozloučili s domácími diváky výhrou, i když sezóna pro ně končí zklamáním.

Možná naposledy se v Bradley Center v dresu Bucks představil Michael Redd, který se dává dohromady po těžkých zdravotních problémech – zaznamenal za 14 minut 2 body se střelbou 1/6. Za hosty nastřílel Jerryd Bayless 20 bodů, Raptors měli k dispozici jen 8 hráčů.

New Jersey - Charlotte 103:105
D.J. Augustin trefil střelu z jumpu sekundu před koncem a rozhodl o těsné výhře Bobcats. Domácí střelec Saša Vujačič (autor 19 bodů), předtím vyrovnával trojkou 11 sekund před koncem na 103:103. Augustin zaznamenal 19 bodů a 11 asistencí, za domácí zaznamenal pivot Brook Lopez 31 bodů, ale netrefil zoufalou střelu těsně před závěrečným klaksonem.

Phoenix - Minnesota 135:127 po prodl.
Channing Frye nastřílel 33 bodů a trefil i trojku 2 minuty před koncem prodloužení, která rozjela rozhodující šňůru 8:0. Grant Hill přidal přesnou střelu ze 4 metrů minutu a půl před koncem a Jared Dudley další trojkou 47 sekund před závěrečným klaksonem zvýšil už na 131:124.

Hill měl šanci rozhodnou zápasu už v koncovce 4.čtvrtiny, ale střela ze dvou metrů mu vyklouzla za stavu 121:121 z obroučky. Dudley nastřílel 26 bodů, Hill 21. Michael Beasley nastřílel 16 ze svých 26 bodů ve 4.čtvrtině a prodloužení, Randolph přidal za hosty 24 bodů. Timberwolves vedli v první půli až o 12 bodů.