Česká mládežnická reprezentantka Adéla Smutná v duelu ME do 18 let s Francií.

Česká mládežnická reprezentantka Adéla Smutná v duelu ME do 18 let s Francií. | foto: FIBA

Basketbalistky skončily na ME do 18 let čtvrté, nestačily na Francii

• 4
České basketbalistky na mistrovství Evropy do 18 let v Šoproni medaili nezískaly. V utkání o třetí místo podlehl tým amerického trenéra Kena Scalabroniho soupeřkám z Francie 48:55.

Češkám se nepovedl závěr úvodní čtvrtiny. Od stavu 10:11 začaly ztrácet, nedařilo se jim střelecky a Francouzky získaly dvouciferné vedení. V druhém období se mladé Češky zlepšily, rozdíl ve skóre stáhly ale vyrovnat se jim nepodařilo a soupeřky znovu utekly.

Další nápor Češek přišel po přestávce, kdy se vedeni tradičními oporami Vitulovou a Voráčkovou přiblížily na rozdíl čtyř bodů a celý tým ožil.

V poslední desetiminutovce důsledkem nervozity na obou stranách čtyři minuty nepadl ani bod, a když trápení na obou stranách protrhla pět minut před koncem Voráčková, byla ztráta Češek jen dva body (43:45). Francouzky ale zareagovaly sedmi body v řadě a závěr zvládly.

Nejlepší českou střelkyní byla Tereza Vitulová, autorka 14 bodů.

Poslední evropskou medailí českých basketbalistek do 18 let tak zůstává bronz z roku 2008, kdy se ME hrálo v Nitře. Výběr ročníku narození 1999 nenavázal na dva roky starý titul z ME do 16 let.

Po divokém finále se z titulu radují mladé Belgičanky. Přemožitelky českého celku ze semifinále uhájily výhru 55:53 nad Srbskem.

ME basketbalistek do 18 let

Šoproň

O 3. místo:
Francie - Česko 55:48 (21:12; 32:23; 43:39)
Body: Sissoková 17, Germondová 16, Pouyeová 6 - Vitulová 14, Voráčková 10, Šotolová a Brabencová po 7, Kopecká 4, Pospíšilová a Smutná po 3. Trestné hody: 15/9 - 13/12. Trojky: 4 - 2. Doskoky: 43 - 45. Zisky: 11 - 5. Ztráty: 17 - 18. Asistence: 16 - 11. Fauly: 17 - 15.