Mattoni NBL prošla rekonstrukcí

9 2006
Praha - Nadcházející ročník Mattoni Národní basketbalové ligy přináší fanouškům několik novinek. Tou největší je jednoznačně změna herního systému soutěže. Po půlroční diskusi mezi všemi kluby bylo přijato rozhodnutí o rozšíření počtu zápasů v základní části a odbourání nadstavby. Změny se dotkly rovněž play off, čtvrtfinále se bude hrát pouze na dva vítězné zápasy.

Na výroční tiskové konferenci právě k zahájení nového ročníku to uvedli zástupci Asociace ligových klubů. Základní část se bude hrát čtyřkolově každý s každým, což jsou dohromady čtyřicet čtyři zápasy pro každý tým. Do vyřazovací části postoupí osm nejlepších týmů. Čtvrtfinále se bude hrát pouze na dva vítězné zápasy, od semifinále se hraje stejně jako vloni na tři vítězné zápasy.

Předseda ALK Zdeněk Bříza vysvětlil důvody tohoto rozhodnutí: "Důvodů je několik. Především jsme chtěli basketbal ještě více přiblížit fanouškům. Některým klubům skončila sezóna začátkem dubna a do poloviny října byli bez basketbalu. Nyní bude soutěž končit až začátkem května, finále se bude hrát do poloviny června." Dalšími argumenty jsou například stejný počet zápasů všech klubů nebo lepší orientace ve statistikách hráčů. Statistiky nebudou zkresleny různou úrovní soupeřů ve dvou kvalitativně rozdílných nadstavbových skupinách.

Kromě změny herního systému zaznamenala Mattoni NBL i jeden historický moment. Po mnoha letech zmizela z basketbalového adresáře pražská Sparta. Po finančních problémech oddíl ukončil svoji činnost. Díky tomu zachránil na poslední chvíli svoji ligovou příslušnost BK Sadská.

"Změnou je rovněž systém řízení soutěže," připomíná Zdeněk Ringsmuth, který se stal nově jmenovaným sportovním ředitelem NBL. "Po téměř dvouletých debatách mezi funkcionáři došlo ke zrušení komisí, které řídily soutěž. Místo nich byli jmenováni sportovní ředitel NBL, který se bude zabývat řízením soutěže, disciplinární ředitel a vrchní ředitel soutěže." Účelem této změny je zjednodušení operativního systému řízení NBL. Disciplinárním ředitelem se stal Pavel Hlaváček, případná odvolání proti verdiktům disciplinárky bude řešit vrchní ředitel, kterým se stal Miloš Pražák.

Stejná pravidla jako vloni platí pro start cizinců v NBL. To znamená, že počet zahraničních hráčů ze zemí EU není omezen. V každém utkání mohou nastoupit další tři hráči ze zemí mimo EU, z toho však pouze dva z mimoevropské zóny. Podle oficiálních podkladů má nejvíce cizinců na soupisce Mlékárna Kunín - devět.

"To není tak docela pravda," polemizuje sekretář klubu Milan Dvořák. "U nás nyní trénuje čtrnáct zahraničních hráčů. Je ale pravdou, že do začátku ligy dojde k zúžení sestavy a ne v neprospěch českých hráčů." Cizinecké legie připomínají také ČEZ Basketball Nymburk a BK Prostějov. Na jejich soupiskách najdeme po šesti cizincích. Alespoň jednoho zahraničního hráče má v kádru každý z dvanácti účastníků NBL.

Největší favority basketbalové ligy musíme opět hledat mezi loňskými medailisty. Frontální útok vyhlásil nový tiskový mluvčí BK Nymburk Jiří Zídek. "My máme jen ty nejvyšší cíle. Jednoznačně chceme obhájit titul a postoupit ze základní skupiny v evropském poháru. A uděláme všechno proto, abychom získali opět i český pohár, což se nám vloni nepodařilo."

Podobné hlasy zní i z tábora největších rivalů. Především po postupu ze základních skupin evropských pohárů touží také v Novém Jičíně a Prostějově. "Kromě toho chceme postoupit do finále NBL, to je náš nejvyšší cíl," přiznal Tomáš Rak, generální manažer BK Prostějov.

Autor:

Nejčtenější

Život po životě. Proč se tenisté obávají konce kariéry? A nač se těší?

První vystoupení svého přítele Tomáše Plekance po návratu z NHL v dresu Kladna...

Nastávající maminka Andrea Sestini Hlaváčková si o víkendu navlékla plesovou róbu. Radek Štěpánek...

Kvitová dál vítězí, Karolína Plíšková čtvrtfinále v Dubaji ztratila

Karolína Plíšková ve čtvrtfinále turnaje v Dubaji.

VIDEO Petra Kvitová se na tenisovém turnaji v Dubaji prostřílela do semifinále, duel s mladou Slovenkou...

Nike má problém. Zranění hvězdy v zápase roku způsobila roztržená bota

Zionu Williamsonovi z Duke se po pár sekundách zápasu s North Carolinou...

VIDEO Vycházející hvězda světového basketbalu a očekávaná jednička blížícího se draftu NBA utrpěla...

Záhřeb - Plzeň 3:0, pasivita, chyby, český mistr v Evropské lize končí

Smutní plzeňští fotbalisté během utkání Evropské ligy na hřišti Dinama Záhřeb....

Záhřeb (Od našeho zpravodaje) Pohárová cesta pro fotbalisty Viktorie Plzeň končí v prvním vyřazovacím kole Evropské ligy. V...

Kvitová si zahraje finále v Dubaji, Vondroušová semifinále v Budapešti

Petra Kvitová bojuje v semifinále turnaje v Dubaji.

Petra Kvitová si v Dubaji potřetí v sezoně zahraje o tenisový titul. V semifinále porazila po více...

Další z rubriky

Ve stopách Satoranského: talent věří, že ze Španělska vede cesta do NBA

Vít Krejčí před premiérou v českém áčku proti Bosně

Slušně zaplněné tribuny hokejové arény v Pardubicích. Servis okolo týmu, zájem novinářů, spuštěné...

Kia mi rozbíjela pusu, vzpomíná Hanušová. Vaughnovou touží vyřadit

Alena Hanušová (vpravo) z USK Praha se snaží prosadit přes bránící Evu...

Znají se dokonale, jedna druhou nepřekvapí. Hrávaly spolu za pražský USK, sešly se i v české...

Satoranský, nejlepší Čech v NBA? Welsch přichází o svoje rekordy

Český rozehrávač Tomáš Satoranský (vlevo) se raduje s bývalým reprezentačním...

VIDEO Tomáš Satoranský, nejlepší Čech v historii NBA? Na trůnu ještě nesedí, ale hru o něj má dobře...

Najdete na iDNES.cz