Liberec - Pardubice: Maurice Hampton a Levell Sanders

Liberec - Pardubice: Maurice Hampton a Levell Sanders. | foto: Ota Bartovský, MF DNES

Liberečtí basketbalisté sázejí v play-off na odolnost týmu

  • 0
Čtyřicet tisíc domácností v Liberci dostane tento týden do schránky pozvánku: Přijďte fandit Kondorům! Basketbalisté Liberce postoupili po roční odmlce do play-off NBL a chtějí na své domácí zápasy přilákat co nejvíc fanoušků. "Jsme skoro poslední týmový sport v Liberci, který pokračuje v sezoně. I proto bychom chtěli pozvat lidi na naše zápasy," říká sportovní ředitel klubu Jakub Důra.

Soupeřem Kondorů v úvodu vyřazovací části bude Prostějov a první zápas se hraje už dnes! Výhodu domácího prostředí má soupeř, který skončil v základní části čtvrtý, o příčku výš než Liberec. Série hraná na tři vítězné zápasy se do liberecké Tipsport arény přestěhuje v pátek.

Včera dopoledne si Liberečané naposledy zatrénovali v hale Kort v Jeronýmově ulici. Na stěně tu visí seznam prostějovských hráčů, u kterých je červeným fixem anglicky napsaná stručná charakteristika.

Tak třeba: Vrubl – při kontaktu velice často padá.

Nebo: Beechum – nedovolte mu střílet z lehkých pozic.

Trenér Slowiak působí při tréninku mnohem klidnějším dojmem než během zápasů. Udílí pokyny v češtině i angličtině. A po skončení přípravy dlouze rozmlouvá s klíčovým hráčem svého týmu – křídelníkem Mauricem Hamptonem, který byl v základní části nejlepším střelcem celé ligy. "Připravoval jsem ho na to, kdo ho bude bránit a jak na to má reagovat," vysvětloval Jan Slowiak.

"Obrana soupeřů je na něj extrémně koncentrovaná a v hodně zápasech docela nečistá." A trenérův recept na úspěch v play-off? "Strašně důležitá je týmová odolnost. Když se nám podaří nevnímat vnější vlivy, jako že na nás fanoušci řvou a rozhodčím se občas něco nepovede, soupeř může znervóznět a dát nám šanci," uvažuje Slowiak.

"Musíme hrát rychlý basket, snažit se je utavit," nabádá liberecký pivot Martin Marek. "Prostějov má tým založený na čtyřech cizincích a ty je třeba ohlídat." Právě Marek je však největším otazníkem liberecké sestavy. Jeho dnešní start je nejistý, hráč si totiž v minulém utkání proti Opavě obnovil zranění břišního svalu. Pokud dnes nebude moci nastoupit, Liberci už zbudou jen dva pivoti - Landa a Meno.

"Prostějov je jednoznačný favorit série," tvrdí sportovní ředitel Jakub Důra. "V posledních ročnících vždycky získal medaili a do letoška šel s cílem hrát finále."

Kouč Slowiak si narozdíl od hráčů přál pro play-off spíš Děčín. "Vím totiž, že Prostějov ve vyřazovací části už nebude mít takové výpadky a zapne na plný plyn," tvrdí Jan Slowiak.

"Prostějovmá pět Američanů, i když dva mají německý pas, a kvalita jeho týmu je bezesporu velká. Na druhou stranu nemá tak velkou rotaci hráčů a toho musíme využít."

Na Moravu vyráží Liberečtí dnes před polednem, cestou se ještě staví na oběd na Sychrově. Utkání Prostějov - Liberec začíná v 18 hodin.

Černošek: Páté místo je historický úspěch, ale my chceme víc

V Prostějově před časem hrál, teď jde proti němu jako nesmiřitelný soupeř. Kapitán Jiří Černošek povede dnes basketbalisty Liberce do prvního duelu play-off na hřišti soupeře. "Je to pro mě prestižní utkání," říká Černošek. "Pátým místem v základní části jsme udělali historicky nejlepší výsledek libereckého basketbalu a teď chceme ještě víc."


Je  pro vás Prostějov nejpřijatelnějším soupeřem, kterého jste mohli dostat?
Těžko říct. Je to velice silný tým a podle mě bylo už jedno, jestli narazíme na Děčín nebo na Prostějov, který stejně jako my poslední zápasy neodehrál v úplné pohodě. Play-off je ale jiná soutěž a oni mají tak zkušené hráče, že se na to dokážou připravit. Je ale fakt, že Prostějov je asi přijatelnější, líp se nám proti němu hraje, mně osobně taky.

Kudy povede cesta k úspěchu?
Musíme ubránit jejich dlouhé hráče Millera a Hanavana a také střelce z dálky. Bude to velice složité, nemůžeme ustupovat ani od jednoho z nich. Uvidíme, jak to v Prostějově zvládneme, bude záležet i na našem zdravotním stavu.

Můžete jít po výsledcích v základní části do vyřazovací části uvolněně?
Dali jsme si za cíl postoupit do play-off a vedení chtělo, abychom skončili šestí. My jsme byli pátí, takže play-off bereme jako takovou třešničku. Jako odměnu za to, že jsme v základní části hráli docela slušně, i když výpadky taky byly. Loni jsme nepostoupili, a tak se teď obzvlášť těšíme.

Svůj cíl jste už splnili. Máte v sobě vůbec ještě touhu dokázat víc?
Určitě, to je jasné. Pátým místem už jsme udělali nejlepší výsledek v historii, ale my chceme jít dál. Ne že jsme se dostali do play-off, teď to zabalíme, vyklidíme šatnu a půjdeme domů. To ne. Chceme postoupit!

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)