Pavel Bosák (u míče) z Ústí přímo před zraky svého trenéra Antonína Pištěckého...

Pavel Bosák (u míče) z Ústí přímo před zraky svého trenéra Antonína Pištěckého uniká Mariánu Hrabovskému z Brna. Vlevo cloní Ladislav Pecka. | foto: Karel Dvořáček

Svitavy vládnou, Ústí se vrací před Ostravu, Prostějov je dál poslední

• 0
Basketbalové Svitavy v NBL kralují nadstavbové skupině A2. V devátém kole doma přehrály Ostravu 86:76 a ve čtvrtfinále se utkají s Pardubicemi, na pozice pro play-off tím zároveň pomohli Ústí. Severočeši si doma poradili s Brnem 77:60 a o bod přeskočili Novou huť. Další prohru utrpěl Prostějov, doma nestačil na Jindřichův Hradec 81:90, a zůstává poslední.

Svitavy si pojistily sedmou příčku po nadstavbě. To Ostrava si porážkou zkomplikovala cestu do play-off a bude muset v posledním kole zvítězit a doufat v prohru Ústí.

V divokém zápase nejprve kralovali domácí Svitavy, kteří si vytvořili dvouciferný náskok hned v úvodní čtvrtině, ale ve druhé o něj rychle přišli. Rozhodovalo se až v závěru, kdy domácí osm minut před koncem zapnuli v obraně a dovolili Ostravě za čtyři minuty jen dva body, sami jich v tomto úseku dali 16.

Svitavy táhl dvacetibodový Pavel Slezák a univerzální výkon Romana Marka, jenž ke 14 bodům přidal po sedmi doskocích a asistencích. Petr Bohačík byl střeleckým lídrem Ostravy s 21 body.

Přehrát Brno bylo pro Ústí jedním z předpokladů postupu do play-off. Zatím mají hráči Slunety splněno. Ve druhé desetiminutovce se rozehráli na obou stranách palubovky a v poločase vedli 43:26.

Po návratu ze šatny vyšplhal náskok domácích dokonce k pětadvacetibodové hranici a Brňané se ve zbývajícím čase nezmohli na větší nápor. V posledním, úterním, kole stačí Ústí uspět v Jindřichově Hradci a v play-off bude moci vyzvat mistrovský Nymburk.

Nová huť nastoupí doma proti poslednímu Prostějovu.

Ústecký trenér Antonín Pištěcký byl o poznání spokojenější než po úterní vysoké prohře s Ostravou: „Nám se do sestavy vrátil Filip Šmíd, což se ukázalo jako velice důležité, hlavně z pohledu obrany,“ radoval se z uzdravení svého svěřence, jenž je shodou okolností brněnským odchovancem.

Jindřichův Hradec uťal sérii sedmi proher na hřištích soupeře, když zdolal poslední tým tabulky Prostějov. Jihočeši ovládli první půli a vedli v poločase dvacetibodovým rozdílem, po přestávce ale přestali bránit a dovolili soupeři přiblížit se až na šest bodů. Pak ale zareagoval dvěma koši TerrellLipkins a závěr si hosté pohlídali.

Právě Lipkins byl s 24 body nejlepším střelcem zápasu, sekundoval mu Jiří Šoula s 20 body. Domácím nestačilo 17 bodů Ethana Jacobse.