Dobře zaplacená generace. Bryant, Duncan, Garnett a šeky na 900 milionů

  18:46
Kdyby nebyl rok 2020 nejsmutnějším (nejen) basketbalovým časem za dlouhé dekády, v americkém Springfieldu by vládlo krásné jaro. Rodiště basketbalu mohlo oslavovat Kobeho Bryanta, Tima Duncana, Kevina Garnetta, Rudyho Tomjanoviche, Tamiku Catchingsovou, Kim Mulkeyovou... Do Síně slávy dostaly vstupenky výjimečné osobnosti. Bryantova smrt a koronavirus všude kolem však hodně radosti sebraly.
Rok 2012 - Kobe Bryant z Los Angeles Lakers v zápase proti Boston Celtics

Rok 2012 - Kobe Bryant z Los Angeles Lakers v zápase proti Boston Celtics | foto: David Butler II-USA TODAY Sports/File PhotoReuters

„Ještě nikdy v historii nebyla nominace tak silná,“ konstatoval při únorovém zveřejnění kandidátů Jerry Colangelo, předseda springfieldské Síně slávy. A měl pravdu.

Vždyť se nakonec nedostalo třeba na Chrise Boshe, dvojnásobného šampiona NBA s Miami, který před dvěma lety nedobrovolně skončil s basketbalem. Ze svého čekání byl mrzutý, ale za rok by mu to v Síni slávy také mělo slušet.

Pandemie snad do konce léta ustoupí, a tak se do amerického státu Massachusetts budou moci 29. srpna sjet mnohé persony basketbalu, aby letošní oslavence uctili. 

Tim Duncan i Kevin Garnett dorazí - doufejme - osobně, Kobe Bryant bude navždy scházet.

Ti tři jsou, byli, nejen legendami, které změnily basketbal, ale také velcí boháči. Dohromady pobrali jen od zaměstnavatelů z basketbalové NBA šeky na 918 milionů dolarů; Duncan nyní pobírá gáži trenérského asistenta v San Antoniu, takže tato suma ještě narůstá. 

Přepočítávat odkaz Bryanta, Duncana a Garnetta na peníze je přízemní. Bylo tomu tak už před letošním 26. lednem, po tragickém skonu Kobeho Bryanta to platí dvojnásob. Jenže dolary jsou zároveň tím nejjednoznačnějším měřítkem jejich vlivu na NBA i celou sportovní scénu.

Tabulka nejlépe placených basketbalistů v dějinách NBA hovoří jasně. Garnett s Bryantem dominují, Duncan byl během své kariéry ochoten San Antoniu finančně ulevit, 246 milionů dolarů však není na rodáka z Amerických Panenských ostrovů, který basketbal objevil až ve 13 letech, vůbec špatným počinem.  

1. Kevin Garnett - 343,9 milionu dolarů
2. Kobe Bryant - 328,2 milionu dolarů
3. Shaquille O’Neal - 292,2 milionu dolarů 
4. LeBron James - 272,7 milionů dolarů 
5. Dirk Nowitzki - 255,4 milionu dolarů
6. Tim Duncan - 246 milionů dolarů 
7. 
Chris Bosh - 242,1 milionu dolarů
8Dwight Howard - 238,1 milionu dolarů
9. Carmelo Anthony - 233,5 milionu dolarů
10. Chris Paul - 220,3 milionu dolarů

Zdroj: USA Today/Hoopshype

Pozn.: kurzívou jsou uvedeni hráči, kteří ještě neuzavřeli svou kariéru

Tahle čísla platila na konci sezony 2018/19. Nutno dodat, že v dalších letech se tabulka výrazně promění. Koronavirus teprve rozhodne, jak bude pořadí vypadat letos v létě. V případě příznivé varianty, kdy hráči obdrží veškeré nasmlouvané peníze, bude pořadí vypadat následovně:

1. Kevin Garnett - 343,9 milionu dolarů
2. Kobe Bryant - 328,2 milionu dolarů
3. LeBron James - 310,1 milionu dolarů
4. Shaquille O’Neal - 292,2 milionu dolarů 
5. Chris Paul - 258,8 milionu dolarů
6. Dirk Nowitzki - 255,4 milionu dolarů
7. Tim Duncan - 246 milionů dolarů
8. Dwight Howard - 243,7 milionu dolarů
9. Chris Bosh - 242,1 milionu dolarů
10. Carmelo Anthony - 235,7 milionů dolarů
11. Kevin Durant - 232 milionů dolarů

LeBron James se měl dovršením současného kontraktu v LA Lakers dostat na hranici 400 milionů. Kromě Paula a Duranta míří přes 300 milionů nejen James Harden a Stephen Curry, ale také Russell Westbrook a Blake Griffin. Ala Horforda i Kevina Lovea dostanou aktuální smlouvy těsně pod tuto hranici. 

Ovšem pokud započítáme inflaci, pak bude tabulka vypadat zase úplně jinak, pro Garnetta, Bryanta a Duncana mnohem příznivěji. V létě 2019 platilo: 

1. Kevin Garnett - 445,8 milionu dolarů
2. Shaquille O’Neal - 409,4 milionu dolarů
3. Kobe Bryant - 400,2 milionu dolarů
4. Tim Duncan - 307,7 milionu dolarů
5. Dirk Nowitzki - 304,2 milionu dolarů
6. LeBron James - 303 milionů dolarů
7. Chris Bosh - 269,6 milionu dolarů
8. Dwight Howard - 264,6 milionu dolarů
9. Carmelo Anthony - 262,8 milionu dolarů
10. Pau Gasol - 253,3 milionu dolarů

Za své velké výdělky trio nových členů Síně slávy vděčí i basketbalové dlouhověkosti. Duncan strávil v NBA 19 sezon, Bryant rovných 20 a Garnett dokonce 21.

Kde se v tabulkách nachází Michael Jordan? Daleko za top 50. Během působení v NBA inkasoval jen 93 milionu dolarů. (Vše mu vynahrazuje smlouva s Nike, ze značky Air Jordan mu každým rokem plyne kolem 100 milionů dolarů.) Kde jsou Hakeem Olajuwon anebo Karl Malone? Hodně vzadu. O Magicu Johnsonovi a Larrym Birdovi nebo předchozích generacích ani nemluvě.

Někdejší losangeleská superdvojka Shaquille O’Neal a Kobe Bryant posunula odměňování v NBA na zcela nový level. A spolu s nimi brali v prvních letech 21. století obří peníze i další dnešní čtyřicátníci - Kevin Garnett, Tim Duncan a Dirk Nowitzki. 

Kevin Garnett

Z jejich popularity tyjí následující ročníky, od LeBrona Jamese s Chrisem Paulem až třeba po devatenáctiletého Ziona Williamsona, jenž má coby jednička loňského draftu od New Orleans získat bezmála 9,8 milionu dolarů. Znovu ovšem platí, že to koronavirus může změnit.

Čím se Bryant, Duncan a Garnett zapsali?

Bryant si získával davy fanoušků na všech kontinentech coby ta nejlepší kopie Michaela Jordana. Stal se synonymem pro sebevědomí a odhodlání. Za Black Mambou zůstala řada poražených protivníků, showtime po boku O’Neala přinesl LA Lakers tři tituly z NBA, spolupráce s Pauem Gasolem pak další dva. 

Duncan se stal Bryantovým protipólem, etalonem spolehlivosti. Však i jeho přezdívka působí nudně. Big Fundamental se mu říká pro precizní zvládnutí pivotmanských činností. Tichá hvězda byla spjata s Texasem, pro San Antonio Spurs získala celkem pět triumfů v NBA. Dlouho před svým odchodem na odpočinek byl Duncan mnohými považován za nejlepšího power forwarda v historii.

Tim Duncan a za ním pět trofejí pro vítěze NBA, které získal pro San Antonio.

Pokud by však Duncanovi mohl v souboji o nejlepší „čtyřku“ někdo konkurovat, byl by to Kevin Garnett. Vlastně se stal velkým poraženým první dekády 21. století, s Minnesotou se přes Bryantovi Lakers a Duncanovi Spurs k výraznému úspěchu nedostal. Titul slavil až v roce 2008 po přestupu do Bostonu.

Duncana s Bryantem převýšil Garnett v umění vydělat si basketbalem maximum možného. V už jedenadvaceti letech podepsal šestiletý kontrakt na 126 milionů dolarů, po němž NBA zastropovala délku i výši hráčských smluv. Od těch časů se mu přezdívá Big Ticket.

Autor:

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 26. července do neděle 11. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Program a výsledky Eura 2024: Španělé mistry Evropy, ve finále zdolali Anglii

Španělští fotbalisté porazili ve finále mistrovství Evropy hráče Anglie 2:1. Turnaj ovládli po dvanácti letech a ziskem rekordního čtvrtého triumfu se odpoutali v čele statistik od Německa. Naopak...

10. června 2024  16:31,  aktualizováno  14.7 23:33

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora Krejčíková po protrápené jarní části sezony dobyla Londýn, italskou oponentku Jasmine Paoliniovou ve finále...

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Obrovské vzepětí Krejčíkové. Porazila Rybakinovou a je ve finále Wimbledonu

Po roce má Česko opět zástupkyni ve finále tenisového Wimbledonu. Postup do souboje o titul vydřela Barbora Krejčíková, která přehrála světovou čtyřku Jelenu Rybakinovou z Kazachstánu 3:6, 6:3 a 6:4....

11. července 2024  17:46,  aktualizováno  20:59

Triumfální česká sobota. Siniaková ve Wimbledonu ovládla čtyřhru

Dvakrát Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková vyhrály Wimbledon spolu, nyní se jim to podařilo několik hodin po sobě. Siniaková s americkou parťačkou Taylor Townsendovou porazila ve finále čtyřhry...

13. července 2024  21:10,  aktualizováno  14.7

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Španělsko - Anglie 2:1, čtvrtý titul v historii trefil v závěru Oyarzabal

Fotbalové mistrovství Evropy vyhrálo Španělsko. Na rekordní čtvrtý titul v historii dosáhlo na Olympijském stadionu v Berlíně, ve finále porazilo Anglii 2:1. Čtyři minuty před koncem rozhodl...

14. července 2024  19:54,  aktualizováno  22:58

Jedinečné vzkříšení Pirátů. O obrodě chomutovského hokeje a bezesných nocích

Extraligové pozlátko, potom finanční kamikaze, krach, pád na dno. Po založení nového klubu povstání z kraje, po čtyřech letech zase první liga. Hokejový Chomutov napsal fascinující příběh. A...

16. července 2024  9:18

Litoměřický kouč Nedvěd: Spartě poskytneme hráčský servis

Přichází po historické, bronzové sezoně v první lize, jenže nový kouč litoměřických hokejistů Jaroslav Nedvěd se tím nestresuje. „Hlavní cíl je rozvíjet a vychovávat hráče,“ řekl nástupce úspěšného...

16. července 2024

Ideální sestava Eura podle iDNES.cz: Španělé, žádný Angličan a jeden Slovák

Poskládat ideální jedenáctku turnaje, který jednoznačně ovládl jeden tým, svádí k trochu kacířské myšlence. Co takhle sestavit tým snů fotbalového Eura jen ze zlatých Španělů? Byla by to až příliš...

16. července 2024  8:57

Musíme přijít na to, kde děláme chybu, drbe si hlavu jihlavský matador Lacko

Pět sezon – všechny ve druhé fotbalové lize – zatím strávil v dresu FC Vysočina slovenský záložník Matúš Lacko. Sedmatřicetiletý odchovanec ŠK Malacky, který v barvách Znojma a Brna za tři ročníky v...

16. července 2024  8:49

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...