Ashton Mitchell (vpravo) z Kolína přihrává kolem Josefa Příhonského z Pardubic.

Ashton Mitchell (vpravo) z Kolína přihrává kolem Josefa Příhonského z Pardubic. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Příhonský je přičinlivým studentem, v Pardubicích se učí u Sanderse

  • 0
Plán pardubického basketbalu dávat v lize šanci mladým odchovancům se pod vedením trenéra Dušana Bohunického rozvinul naplno. Jedním z hráčů, kterým se otevřela vrata od nejvyšší soutěže, se stal i Josef Příhonský, hrající nejvyšší soutěž druhým rokem.

Ještě před dvěma lety sázel Josef Příhonský body za Liberec v první lize a po "mattonce" jen pošilhával. Bývalý liberecký trenér Jan Slowiak si před loňskou sezonou nadějného křídelníka přivedl do Pardubic.

Na východ Čech se v tentýž okamžik stěhoval i Dušan Bohunický, který v předchozích letech vedl Příhonského v dresu Kondorů. O rok a půl později je z Bohunického hlavní trenér a z Příhonského stabilní člen sestavy východočeského celku hrající v průměru téměř 20 minut na zápas.

Dušan Bohunický je tak pro českého mládežnického reprezentanta zatím osudovým trenérem. "Hraji pod ním už pátým rokem. Máme spolu výborné vztahy, bez konfliktů," chválí si spolupráci Příhonský.

Právě známý trenér mu usnadnil začátky v pardubickém kádru: "Pomohlo mi, že jsem v týmu někoho znal. Věděl jsem, co ode mě trenér Bohunický chtěl v Liberci. Navíc nás už tehdy učil specifické návyky, které nejsou standardem v ostatních týmech první ligy. To mi dalo určitý náskok."

Debut v Mattoni NBL si Příhonský prožil krátce po 19. narozeninách. "Vždycky když jsem byl malý, sledoval jsem v televizi zápasy ligy. Teď jsem měl proti těm hráčům nastoupit. Z toho jsem měl respekt," vzpomíná si. "Největší rozdíl je v silovosti," popisuje rodák z Turnova největší rozdíl mezi nejvyšší soutěži a první ligou.

Josef Příhonský

189 cm, křídlo

Narodil se 31. srpna 1993. Je odchovancem TJ Turnov, před mládežnický celek BK Česká Lípa se dostal až do Kondorů Liberec, se kterými si zahrál extraligu do 19 let i první ligu mužů.

Do Mattoni NBL rychlonohý křídelník (či příležitostný rozehrávač) poprvé nakoukl v říjnu 2012, místo v kádru JIP Pardubice mu nabídli exliberečtí trenéři Jan Slowiak a Dušan Bohunický.

Debut v mládežnické reprezentaci si Příhonský odbyl v létě 2013 na mistrovství Evropy do 20 let. Českému výběru pomohl k záchraně 6,3 body a 2,2 asistencemi na zápas.

Během prvního ročníku si Příhonský na tempo Mattoni NBL spíše zvykal a jezdil se vyhrát do prvoligového Hradce Králové. Letos už dostává dostatek prostoru, aby svůj talent ukázal naplno. "Hodně šancí máme všichni mladí hráči, nejenom já. Ta iniciativa navíc nevychází pouze od trenéra, ale i od vedení klubu," zamlouvá se mu filosofie východočeského klubu.

Za projevenou důvěru se trenéru Bohunickému odvděčuje. Zatím jeden z nejlepších výkonů v ligové kariéře si schoval na nedělní utkání proti českému suverénovi posledních let z Nymburka.

"Do tohoto zápasu vždy vstupujete se zbytečným respektem navíc. Ze začátku jsem ho měl, pak ale opadl. Ta vysoká validita pramení ze získaných faulů, které jsem v předchozích zápasech moc nesbíral," uvědomuje si Příhonský.

Před sezonou se do pardubického klubu navíc vrátil Levell Sanders. "Je to obrovská osobnost, která nikde jinde v českém klubu není. Je vidět, že má nahráno. Jeho přehled ve hře je neskutečný. Díky němu člověk vidí detaily, kterých si předtím v zápase nevšímal. I v jeho letech je to pořád nejlepší rozehrávač v České republice," vysekl o 18 let starším spoluhráči poklonu.

I přes vysoké věkové rozdíly však v pardubické partě funguje ona pověstná týmová chemie: "Je logické, že starší kluci mají děti, tak mají k hovoru jiná témata než my. Propojení obou skupin ale funguje bez problémů. Po zápasech chodíme na večeře, pořád si máme o čem povídat."

Podle Příhonského Pardubice neslevují ze svých cílů. "Jednoznačně chceme postoupit do play-off. Rádi bychom získali placku. Uhájit loňské umístění by bylo hodně dobré."

O osobních basketbalových cílech zatím mluví jenom skromně: "Nejprve bych se chtěl pořádně prosadit v české lize. Musím na to jít postupně."


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž