Hvězdám kralovali Machač s Callahanem

19 2005
Praha - Hvězda Davida Machače, nové posily brněnského A Plus, zářila opět naplno. Pětadvacetiletý pivot potvrdil i v duelu s Pardubicemi svou skvělou formu a stal se nejužitečnějším hráčem 2. kola Mattoni NBL. Druhý double-double v sezoně si připsal prostějovský klenot Craig Callahan, naopak daleko za očekáváním zůstala svým výkonem pražská Sparta a znovu propadl i nováček ze Sadské.

Hvězdy 2. kola

1. David Machač (A Plus ŽS Brno)

Kdo ho zastaví v rozletu? Jeho bývalým spoluhráčům z týmu Houserů Brno ani posíleným Pardubicím v čele s Trnkou se to nepodařilo. David Machač na startu nové sezony řádí, ve dvou zápasech nasázel 52 bodů a doskočil 15 míčů. Paradoxně mu možná pomohlo zranění brněnské podkošové stálice Jana Svobody.

Machač díky tomu nastupuje po boku reprezentanta Petra Bendy a spolu s křídelníkem Michalem Křemenem patří k základní ose úspěšného družstva. Své nejzářivější okamžiky ve druhém kole vtěsnal do sedmi minut třetí čtvrtiny. Během nich rozebral obranu Východočechů sedmnácti body a v této části hry sám přestřílel celé družstvo Pardubic v poměru 17:15!

2. Craig Callahan (BK Prostějov)

Většina prostějovských hráčů sice nepředvádí na začátku sezony nijak oslnivé výkony, ale o Craigu Callahanovi to rozhodně neplatí. Při blamáži na Folimance proti USK Praha dokázal jako jeden z mála hostujících basketbalistů odehrát svůj part bez falešných tónů a na velice dobrý výkon navázal i ve druhém kole proti brněnským Houserům.

V první čtvrtině nastřílel během osmdesáti vteřin devět bodů a výrazně se podílel na rozhodujícím trháku svého týmu. A jeho celková statistika? K 26 bodům přidal úctyhodných 17 doskoků, navíc double-double (20 bodů a 18 doskoků, z toho 10 útočných) nasbíral i v prvním kole. Zkrátka Callahan má na startu Mattoni NBL formu jako zvon.

3. ČEZ Basketball Nymburk (celý tým)

Dvojnásobný český šampion obstaral na Letné skvělou podívanou. Proti nesehrané Spartě měl sice značně ulehčenou úlohu, ovšem i přesto si jeho výkon zaslouží uznání. Rychlá, dynamická hra. Právě ta má v letošní sezoně podle slov trenéra Ježdíka zdobit tuzemského basketbalového giganta.

A Nymburk na palubovce Sparty jasně demonstroval, že je toho schopen. Nastřílel 121 bodů, navíc kraloval i na obranné polovině hřiště a velice často "donutil" diváky k hlasitému potlesku. Jen tak dál, a hlavně v pohárově Evropě!

4. William Chavis (Mlékárna Kunín)

Jestliže v prvním kole vzbudil jeho výkon rozpaky, pak o pět dní později si maličký rozehrávač podmanil náročné novojičínské publikum. Zatímco v Ústí nad Labem proměnil jedinou ze sedmi střel z pole a zápas ukončil s podprůměrným koeficientem užitečnosti 1, v Novém Jičíně proti USK ukázal svou lepší tvář. Výborně dirigoval své spoluhráče, několikrát jim lahůdkově předložil míč do "tutových" střeleckých pozic a v neposlední řadě také sám přesně zakončoval.

S vynikající úspěšností 67% proměnil čtyři tříbodové pokusy a koeficient užitečnosti zaokrouhlil na rovných 20! A protože Mlékárna Kunín i díky němu přesvědčivě zvítězila nad pražskými vysokoškoláky, lepší domácí premiéru si snad ani nemohl přát.

5. Pavel Englický (ČEZ Basketball Nymburk)

Právě začíná poslední čtvrtina utkání mezi pražskou Spartou a Nymburkem a hosté na Letné deklasují zaskočeného soupeře o těžko uvěřitelných 42 bodů. Diváci vědí, že je o vítězi rozhodnuto a čekají, jak se obě družstva popasují se závěrečnou desetiminutovkou, která se dohrávala pouze z povinnosti. Trenér Ježdík poprvé v tomto zápase posílá na hřiště "studeného" Pavla Englického, který se však velice rychle zahřívá do provozní teploty.

Svůj ojedinělý koncert zahajuje po devadesáti vteřinách přesnou střelou z perimetru. A pak už to jde v každém nymburském útoku jako přes kopírák: dva trestné hody - Englický, smeč - Englický, další zaražení míče do koše - Englický, přesná střela z tříbodového území - Englický. To vše za pouhé tři minuty!!! Pouze Adam Hess vtěsnal mezi dvanáctibodový příspěvek 209 cm vysokého basketbalisty úspěšnou trojku. Po šesti minutách svého pobytu na palubovce Englický za bouřlivého potlesku střídá a znovu se posadí na střídačku. "To byla pasáž jak z NBA," prohlásil kouč Ježdík pro webové stránky Nymburku. Nezbývá než souhlasit.

Zklamání 2. kola

1. Sparta Praha (celý tým)

Nově složený tým potřebuje čas. To se dá pochopit. Ne už však podobně odevzdaný výkon, jaký Pražané předvedli v duelu s Nymburkem. V prvním kole podlehli brněnští Houseři na své palubovce A Plus Brnu o 38 bodů, ale basketbalisté Sparty dopadli ještě hůře. Mezi nimi a obhájci titulu zela na konci zápasu čtyřiačtyřicetibodová propast! Ze statistik lze vybrat například 25 ztracených míčů či pouhých osmnáct doskoků. Trenér Jaromír Geršl si navíc posteskl, že jeho svěřenci nedohráli nepříznivě se vyvíjející střetnutí s hlavou vzhůru.

"Od druhé čtvrtiny někteří hráči sklopili hlavu. To je pro mě největší zklamání." Hráči jsou spolu velice krátkou dobu, teprve se na palubovce hledají. Co s tím? Geršl má nyní velice těžkou úlohu. Na jedné straně není možné zvládnout během několika společných tréninků to, k čemu jiní potřebují týdny a měsíce, ale zároveň velmi dobře ví, že každé další zaváhání může Spartu na konci sezony mrzet. V nejbližších dvou kolech Pražané změří své síly s Děčínem a Ostravou, což jsou týmy, s nimiž by měli bojovat o místo v elitní šestce. Zvládnou je, nebo se jejich ztráta prohloubí?

2. BK Sadská (celý tým)

To máte v posádce takovou demokracii, že si každý střílí jak se mu zachce? Vtipná glosa populárního českého herce Miroslava Donutila z oblíbené české komedie Tankový prapor naprosto přesně pasuje na způsob hry, kterým se na začátku sezony prezentuje nováček ze Sadské. "Hra není řízená, kdo má míč, ten si vystřelí," kroutil hlavou bývalý reprezentant Jaroslav Kovář, který Sadskou viděl na vlastní oči. 

Nováčka Mattoni NBL trápí především žalostná střelba z dálky. Přitom hráče schopné dát trojku ve svém středu má. Jenže Šebek a spol. se při svém návratu do nejvyšší soutěže nepotkali zrovna s optimální formou. Po prvních dvou zápasech nové sezony má Sadská nelichotivou úspěšnost tříbodové střelby jen 17%, nejhorší ze všech dvanácti týmů! Také proto svěřenci trenéra Kantůrka vyhořeli v Ústí n. L. 

3. Jiří Šebek (BK Sadská)

V kádru nováčka Mattoni NBL patří mezi nejzkušenější hráče a měl by nést střelecký prapor svého týmu. Zatím však jeho výkony zůstávají daleko za očekáváním. Sadská se trápí při střelbě z dálky a Šebek je toho názorným příkladem. Na severu Čech přesně zamířil v jediném z jedenácti případů (úspěšnost 11%) a ještě tak o něco "vylepšil" svůj střelecký kolaps z prvního kola v Ostravě (1/7).

Přitom v sezoně 2003/04 dokázal střílet z perimetru s vynikající úspěšností 40,5% a o dva roky dříve nasázel v lize 64 trojek. Chce-li Sadská pomýšlet na zlepšení svého dosud chaotického herního projevu a potažmo výsledků, bude k tomu nutně potřebovat, aby si Šebek jakožto její klíčový hráč co nejrychleji seřídil mířidla.

4. Nebojša Savič (Sparta Praha)

Nový dirigent Sparty svou roli ve druhém utkání sezony absolutně nezvládl. Srbský rozehrávač se na rozdíl od zápasu v Pardubicích příliš nedostal ke střelbě a zaznamenal jen pět bodů. Co však bylo horší, v prvních šesti minutách ztratil šest míčů a Nymburk i díky tomu rychle vedl dvouciferným rozdílem.

Trenér Geršl vzápětí raději poslal na palubovku mladého Vukotiče a Saviče posadil na střídačku. Konečná bilance nezní pro Saviče příliš lichotivě: za 18,5 minuty nastřílel 5 bodů, připsal si jedinou asistenci, získal jeden míč oproti sedmi ztraceným a koeficient užitečnosti se propadl na hodnotu -3!

5. Houseři Brno (celý tým)

Ani druhé letošní střetnutí na domácí palubovce brněnští Houseři nezvládli. A znovu, stejně jako v premiéře proti městskému rivalovi A Plus ŽS, mohou litovat především úvodu zápasu, který trestuhodně zaspali. Propadali zejména v obraně a již po deseti minutách hry ztráceli na Prostějov propastných devatenáct bodů (11:30!). To se pak hraje velice těžko!

Domácím už nebylo nic platné, že v dalším průběhu zápasu drželi s jedním z favoritů Mattoni NBL krok. Karty byly totiž jasně rozdány. V příštím kole přijede do Brna další tuzemský velkoklub, Mlékárna Kunín. Vzkaz pro Housery? Nedělní zápas začíná již v 16.30... 

Zápas 2. kola

Jednoznačně duel mezi Děčínem a Ostravou. Nejen proto, že šlo o jediný zápas víkendového programu, v němž se o výsledku rozhodovalo až v posledních vteřinách. Oba týmy chtěly udělat vše pro vítězství a podle toho také k celému utkání přistoupily. A ta koncovka! Na své si přišli nejen fanoušci, ale také basketbaloví odborníci.

Jak domácí trenér Budínský, tak i jeho ostravský protějšek Rón hojně využívali nedávných změn v pravidlech. Nejen při střídání, ale také v pečlivém výběru oddychových časů, po nichž se v závěrečných dvou minutách přesouvala hra od koncové čáry až na polovinu hřiště! Taktické šachy nakonec zvládli lépe domácí hráči, ale ani basketbalisté Nové huti rozhodně neopouštěli palubovku se svěšenými hlavami.

Moment 2. kola

Marek Balík (BK Děčín)

Dvaadvacetiletý děčínský rozehrávač odehrál jeden ze svých nejvydařenějších zápasů v nejvyšší soutěži. Celkem nastřílel 22 bodů, čímž o jeden bod překonal své dosavadní střelecké maximum ze 7. ledna loňského roku proti USK Praha. Své excelentní okamžiky v duelu s Ostravou si schoval do úseku mezi 23. a 24. minutou. V té době Severočeši prohrávali o pět bodů, ovšem Balík během devadesáti vteřin trefil tři trojky a kromě vedení vrátil svému týmu i psychickou pohodu.

Statistiky 2. kola Mattoni NBL

Nejužitečnější hráči:
1. David Machač (A Plus) 41, 2. Marek Stuchlý (Prostějov) 38, Craig Callahan (Prostějov) 36, 4. Pavel Houška (Ústí) 29, 5. Zbyněk Pospíšil (Ostrava) 28, 6.-7. Fred Warrick (Mlékárna Kunín) a Daniel Gajdošík (A Plus) 26, 8.-9. Charles Mandič a Radoslav Rančík (oba Nymburk) 24, 10. Tomáš Holešovský (Ústí) 23

Nejlepší střelci:
1. Marek Stuchlý 32, 2. David Machač 28, 3. Craig Callahan 26, 4.-6. Charles Mandič, Marek Balík (Děčín) a Věroslav Sucharda (Houseři) 22, 7.-9. Fred Warrick, Radoslav Rančík a Michal Křemen (A Plus) 20, 10. Pavel Houška 18

Nejvíce doskoků:
1. Craig Callahan 17, 2. Zbyněk Pospíšil 11, 3. David Špička (Pardubice) 10, 4.-9. Pavel Houška, David Machač, Ondrej Šoška (Mlékárna Kunín), Aleš Chán (Nymburk), Jiří Trnka (Pardubice) a Karel Formánek (Sadská) 8, 10. Miroslav Soukup (Děčín) 7

Tříbodové pokusy:
1. William Chavis (Mlékárna Kunín) 4/6, 2. Charles Mandič 4/8, 3. Marek Balík 4/10, 4. Igor Majoroš (Sparta) 3/5, 5. David Špička 3/6, 6. Juraj Gavlák (Ostrava) 3/8, 7. Michal Křemen 3/9, 8. Ladislav Sokolovský (Nymburk) 2/2, 9.-10. Tomáš Holešovský a Luboš Pohánka (Ústí) 2/3

Asistence:
1.-3. Tomáš Holešovský, Maurice Whitfield (Nymburk) a Štěpán Vrubl (Houseři) 10, 4. Daniel Gajdošík (A Plus) 7, 5.-7. Fred Warrick, William Chavis a Levell Sanders (Děčín) 6, 8.-10. Vid Žarkovič (A Plus), Jeronimo Šarin (Prostějov) a Denis Mujagič (Pardubice) 5

Autor:

Program ME basketbalistek 2019 v Lotyšsku a Srbsku

O kontinentální medaile i šanci na postup na olympijské hry v Tokiu 2020 se hraje na evropském šampionátu basketbalistek, který od 27. června do 7. července hostí Srbsko a Lotyšsko.

Štefan SvitekKateřina Elhotová, Romana HejdováVeronika Voráčková, Renáta Březinová, Karolína Elhotová, Klára Vojtíková

Nejčtenější

Velká snaha i nedostatky. Jílek poprvé vedl Spartu, Radakovič se zranil

Nový trenér fotbalistů Sparty Václav Jílek na tiskové konferenci na Letné.

Neustále svým svěřencům naznačoval, kam mají nahrávat. Ponoukal je k náběhům, po ztrátě balonu...

Jedničkou draftu NHL je Hughes, Češi se do prvního kola nedostali

Tři nejvýše postavení hokejisté draftu NHL 2019: (zleva) dvojka Kaapo Kakko,...

VIDEO Nedávné mistrovství světa na Slovensku mohlo zamíchat kartami před vstupním draftem NHL 2019, který...

Kamerunky, ostuda fotbalu. Sudí chtěla, aby vyhrály Angličanky, stěžují si

Kamerunská fotbalistka Ajara Nchoutová (vlevo) se rozčiluje, reprezentační...

Neurvalé chování, hrubé fauly a ještě stížnosti. Kamerunské fotbalistky jsou po osmifinálovém...

Bartyová je světovou jedničkou, Strýcová vyhrála v Birminghamu debl

Australská tenistka Ashleigh Bartyová pózuje s trofejí pro vítězku turnaje v...

Australská tenistka Ashleigh Bartyová slaví po výhře 6:3, 7:5 nad Němkou Julií Görgesovou nejen...

Brankářova osudová volba. Smrt, či odvykačka? Teď v NHL sbírá ceny

David Pastrňák (88) z Bostonu zkouší prostřelit Robina Lehnera z New York...

Skoro dvoumetrový a víc než stokilový chlap se snažil vypadat nenápadně. O samotě seděl na...

Další z rubriky

Bartoň a Welsch se rozloučili v „Posledním souboji“ remízou

Exhibiční basketbalové utkání "Poslední souboj" se hrálo  jako rozlučka Luboše...

Dvě osobnosti českého basketbalu Luboš Bartoň a Jiří Welsch se v exhibičním utkání „Poslední...

Podle očekávání: jedničkou draftu NBA je opěvovaný Zion Williamson

Fanoušci New Orleans Pelicans oslavují zisk Ziona Williamsona v draftu NBA.

Draft basketbalové NBA se obešel bez výraznějšího překvapení. New Orleans Pelicans zvolili v prvním...

Nechte Leonarda žít v klidu, žádá starosta Toronta fanoušky

Kawhi Leonard (vlevo) s cenou pro nejužitečnějšího hráče ve společnosti rapera...

I starosta Toronta John Tory by chtěl ve svém městě udržet Kawhiho Leonarda, který tolik pomohl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz