Andre Iguodala (vlevo) a Stephen Curry oslavují akci Golden State. | foto: AP

Nej, nej, nej. Smršť talentu zametá s konkurencí i pověstí prokletých

  • 0
Jsou prvním týmem v historii NBA, který ve třech sezonách po sobě získal v základní části alespoň 65 výher. Těžko věřit, že ještě nedávno basketbalisté Golden State Warriors bojovali s pověstí klubu, na který se lepí smůla.

V roce 1975 vyhráli titul - a pak už jejich fanoušci sledovali zmatky, průšvihy a beznaděj. Před třemi lety se ale nezdary klubu z kalifornského Oaklandu zlomily, přešly v ohromující seriál úspěchů.

Na čtyřicáté výročí předchozího triumfu v NBA se Warriors radovali z titulu znovu. Loni je v bitvě do poslední finálové minuty heroicky trumfli hráči Clevelandu Cavaliers se svou vlastní kletbou.

Ale ještě úchvatnější je dominance Golden State v dlouhodobé části. Po Philadelphii a Bostonu jsou teprve třetím celkem, který se stal ve třech sezonách po sobě vítězem seriálu 82 zápasů.

Od dominance Bostonu vedeného Larry Birdem v letech 1983 až 1986 neměla NBA tak suverénní tým.

Golden State bylo nejlepší v sezoně 2014/15 s bilancí 67-15. V minulém ročníku dokonce vytvořilo nový rekord bilancí 73-9, když o jednu výhru překonalo zápis Chicaga Bulls z roku 1996. A v tomto ročníku má po středečním vítězství nad Phoenixem bilanci 65-14 a ještě ho čekají tři zápasy.

„Je to působivé, co?“ pronesl trenér Steve Kerr, jenž byl jako hráč u toho, když v 90. letech dominovalo právě Chicago s Michaelem Jordanem a Scottiem Pippenem. Ani to ale nedokázalo vyhrát během tří sezon v základní části 205 zápasů. Jako prvnímu se to nyní povedlo Golden State.

Fotogalerie

„Být v této pozici se nám samozřejmě líbí. Uvědomujeme si, že teď prožíváme mimořádnou éru, která nepotrvá věčně. Sešla se nám tu speciální skupina talentovaných hráčů, a tak si to užíváme, dokud to jde,“ dodal Kerr.

Ona éra začala právě ve chvíli, kdy tým po Marku Jacksonovi převzal trenérský nováček Kerr. A tak se i on stal novým rekordmanem. Nejrychleji docílil 200 trenérských výher nejen v rámci NBA, ale i v součtu s NFL, MLB a NHL. Potřeboval k tomu jen 238 utkání - o 32 méně než Phil Jackson (i když v úvodu minulé sezony ho trápila záda a tým fakticky vedl asistent LukeWalton).

Jestliže měli v Golden State v posledních letech štěstí na trenéra, pak o klíčových hráčích to platí nejméně dvojnásob.

Symbolem dominance Golden State je rozehrávač Stephen Curry, který byl v předchozích dvou sezonách vyhlášen nejužitečnějším hráčem NBA. V tomto ročníku se sice nejvyšší pocty zřejmě nedočká, ale i tak je s 25 body a 6,6 asistencemi lídrem týmu.

Výrazně mu sekundují další výtečný střelec Klay Thompson a univerzál Draymond Green.

Všechny tři tahouny získalo Golden State coby své volby v draftu. Ani jednoho z nich však nebralo v popředí pořadí. Stephen Curry byl v roce 2009 sedmičkou, Klay Thompson o dva roky později jedenáctkou a Draymond Green další rok poté draftovou pětatřicítkou.

Stephen Curry (vpravo) a jeho trenér Steve Kerr. oba z Golden State

Stephen Curry (vpravo) a jeho trenér Steve Kerr. oba z Golden State

Tým pro tuto sezonu posílil elitní křídelník Kevin Durant, ovšem Warriors v poslední době dokazují, že jsou schopní vyhrávat i bez něj. Kvůli zranění nehraje, i tak Golden State uspělo v posledních 13 zápasech. Navíc se má Durant ještě před play-off vrátit.

„Vyhrát základní část bylo naším cílem, abychom měli výhodu domácího prostředí. To jsme nyní splnili, ale nemůžeme ani pro zbytek základní části polevit. Musíme se udržet ve správném rytmu, abychom byli dobře připraveni na play-off,“ prohlásil Curry.

Golden State tak všechny série play-off začne v domácím prostředí, ale výraznou nevýhodou by pro něj nebyla ani venkovní palubovka. Vždyť je rovněž prvním týmem v historii, který si ve dvou sezonách po sobě odvezl ze hřišť soupeřů alespoň 31 výher.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
13. - 23. 2. 2020 (Anterselva)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)