Vasilije Micič (v zeleném) ze Žalgirisu proniká kolem Jana Veselého z...

Vasilije Micič (v zeleném) ze Žalgirisu proniká kolem Jana Veselého z Fenerbahce. | foto: Euroleague.net

Veselého koš otočil skóre a Fenerbahce slaví postup do play off

• 0
Jan Veselý byl s 13 body třetím nejlepším střelcem basketbalistů Fenerbahce Istanbul při euroligovém vítězství 85:78 na půdě Žalgirisu Kaunas. Turecký tým si po úspěšném obratu a čtvrté výhře za sebou udržel druhou příčku v tabulce za CSKA Moskva a zároveň definitivně zpečetili postup do play off.

Hostující Fenerbahce v hale Žalgirisu v prvním poločase prohrávalo až o dvanáct bodů, ale v poslední čtvrtině zlikvidovali osmibodovou ztrátu (52:60). V závěrečné části totiž nastříleli 33 bodů.

Veselý byl pět minut před koncem zápasu autorem smeče na 66:65, parádním způsobem mu na ni nahrál Nikola Kalinič. Fenerbahce se v tu chvíli poprvé od třetí minuty ujalo vedení a už ho nepustilo.

V zápase se Veselý blýskl stoprocentní úspěšností z trestných hodů, kterých proměnil sedm.

Ze hry se český pivot prosadil ve třech z pěti případů, doskočil čtyři míče. Na hřišti strávil kvůli potížím s fauly jen 23 minut a 23 sekund.

Střelcem zápasu byl Gigi Datome s 16 body, Kostas Slukas přidal 15 bodů (trestné hody 7/7) a pět asistencí. Nikola Kalinič obstaral 12 bodů a šest asistencí.

Žalgiris vedl litevský matador Paulius Jankunas s 15 body, Kevin Pangos se dostal na 14 bodů, Vasilije Micič má na kontě 11 bodů, všechny si zapsal už do poločasu, a pět asistencí.

Vedoucí CSKA Moskva zvyšuje obrátky, proti Málaze si zastřílel 101:76, když za deset minut stihl 30 bodů a do poločasu 57. Nando De Colo vysázel 23 minut za necelých 18 minut na ploše, Will Clyburn přidal 13 bodů a šest asistencí, Sergio Rodriguez 11 bodů a sedm asistencí.

Hosty z Andalusie vedl rozehrávač Nemanja Nedovič s 15 body a pěti asistencemi, James Augustine proti bývalým spoluhráčům předvedl 12 bodů a sedm doskoků.

Totožnou bilanci jako druhé Fenerbahce má i třetí Olympiakos Pireus, doma si poradil s Bambergem 87:79. Řecký vicemistr ovládl první a třetí čtvrtinu shodně 27:19 a učinil tím hlavní kroky k vítězství.

Vassilis Spanulis vedl Olympiakos 17 body a osmi asistencemi, Nikola Milutinov přidal 16 bodů, když ani jednou neminul, a šest doskoků; hodně byl vidět hlavně ve třetí čtvrtině. Jamel McLean a Jorgos Printezis se rovněž zasloužili o 16 bodů.

Italský trenér Luca Banchi si úspěšnou euroligovou premiéru na lavičce Bambergu vychutnat nemohl. Dorell Wright o ni přitom bojoval 23 body, Maodo Lo 16 body a Daniel Hackett 14 body.

Barcelona se snaží zachránit dojem ze sezony a přerušila pětizápasovou šňůru nezdarů. Doma rozebrala Crvenou zvezdu Bělehrad 88:54. K debaklu však zápas zamířil až v poslední desetiminutovce, kterou Katalánci opanovali 26:5.

Symbolickou ránu hostům ze Srbska uštědřil chorvatský pivot Ante Tomič, když doslova zničil jejich koš

Ante Tomič z Barcelony rozbil desku koše CZ Bělehrad:

Barcelonský Pau Ribas zazářil 18 body a šesti asistencemi. Tomič dodal 16 bodů, šesti doskoků a čtyři asistence, Petteri Koponen 16 bodů a Thomas Heurtel 13 bodů a pět asistencí.

Taylor Rochestie byl nejlepším hráčem Zvezdy se 13 body. Ognjen Dobrič zaznamenal 10 bodů. Jejich mladý trenér Dušan Alimpijevič ale nedostal ke 32. narozeninám dobrý dárek.

Euroliga basketbalistů - 25. kolo

CSKA Moskva - Unicaja Málaga 101:76
Žalgiris Kaunas - Fenerbahce Istanbul 78:85 (za hosty Veselý 13 bodů, 4 doskoky, 1 asistence)
Olympiakos Pireus - Bamberg 87:79
FC Barcelona - Crvena zvezda Bělehrad 88:54