Výtečný výkon Veselého nestačil, Fenerbahce prohrálo s Realem Madrid

• 0
Basketbalové Fenerbahce Istanbul neuspělo ve 29. kole Euroligy na palubovce Realu Madrid 56:61. Nepomohl vynikající výkon Jana Veselého, který k 11 bodům, sedmi doskokům a dvěma asistencím přidal účinnou defenzivu. Galatasaray se vzpamatovává z domácího výprasku 80:103 od Baskonie, Blake Schilb za poražené nastoupil na 19 minut, připsal si šest bodů, dva doskoky a asistenci.

Fenerbahce nenahrály ostatní výsledky a je před závěrečným kolem šesté. Kromě Baskonie se před něj dostal Panathinaikos Atény, který doma zdolal obhájce CSKA Moskva 85:80 po prodloužení. Ruský klub je druhý, ztrácí jeden bod na Real.

Veselý odehrál za Fenerbahce bezmála 30 minut a s užitečností 18 celému utkání jasně vévodil. Tenhle údaj může někdy klamat, ale tentokrát podal český pivotman skutečně špičkový výkon. Mrzet ho může, že zahodil tři ze čtyř trestných hodů, jinak držel svůj celek proti nejlepšímu týmu soutěže ve hře až do samotné koncovky.

Ve druhé části se český reprezentant zasloužil o vedení 39:32, ale domácí Real se do poločasu přiblížil a po přestávce měl mírně navrch, krátce před koncem si získal až devítibodový náskok.

Kromě Veselého stála hra Fenerbahce na Bogdanu Bogdanovičovi, který se při absenci Kostase Slukase věnuje rozehrávce. Srbský talent se dostal na 15 bodů, jenže proměnil jen pět ze svých 16 střel (trojky 3/10).

Sergio Llull, kapitán Realu, měl velký problém ve chvílích, kdy ho bránil o poznání vyšší Veselý. Svou výjimečnost však projevil jindy a přece jen se zasloužil o obrat ve skóre v klíčové třetí čtvrtině, když si připsal šest rychlých bodů za sebou. Celkově se dostal na 16 bodů, ovšem pětkrát ztratil míč.

Rudy Fernández pomohl Realu 11 body, když trefil všechny tři trojkové pokusy - a bez výjimky to byly hodně důležité střely. Osmnáctiletý Luka Dončič má sice „jen“ pět bodů a pět doskoků, zato předvedl klíčový zisk v závěru, když vystihl přihrávku Bogdanoviče na Veselého.

Dončič doskočil a zasmečoval proti Fenerbahce

Baskové předvedli proti Galatasarayi na euroligové poměry ofenzivní orgie, už o poločasové pauze se mohli těšit z výsledku 60:44. Po výhře mohou dál myslet na čtvrtou pozici po základní části.

Hráči Galatasaraye měli zásadní problém s podkošovou sestavou hostujícího celku. Francouzský pivot Kim Tillie se blýskl 20 body za 24 minut, mladý španělský reprezentant se senegalskými kořeny Ilimane Diop zazářil 18 body za 26 minut a německý obr Johannes Voigtmann stihl 15 bodů za 14 minut. A to hostům ještě chyběla zraněná italská jednička draftu NBA Andrea Bargnani.

Rozehrávač Shane Larkin a křídelník Ádám Hanga vítězům dodali shodně 11 bodů a sedm asistencí.

Sestřih ze zápasu Galatasaray - Baskonia

Nejviditelnější postavou Galatasaraye byl tentokrát trenér Ergin Ataman - na urážlivé skandování fanoušků reagoval svým odchodem do šatny. Ještě během utkání se však vrátil plnit své povinnosti.

Alex Tyus se pokoušel tureckému celku pomoci 14 body a osmi doskoky, Jon Diebler nastřílel rovněž 14 bodů. Sinan Güler je doplnil 12 body a devíti asistencemi.

Tornike Šengelija (v bílém) z Baskonie přihrává kolem Tibora Pleisse (vpravo) a Austina Dayeho z Galatasaray Istanbul.

Panathinaikos Atény se v klíčové fázi sezony dostává do formy, před bezmála 18 a půl tisíci řeckými diváky si poradil s CSKA Moskva 85:80 v prodloužení. Domácí skoro celý zápas vedli, jenže 36 sekund před koncem to byl lídr ruského celku Miloš Teodosič, kdo poslal svůj tým do vedení 73:71. Rozhodnuto ale nebylo - Nick Calathes na druhé straně poslal utkání do prodloužení.

V něm měli domácí znovu navrch. K. C. Rivers trefil důležitou trojku na 82:78, James Gist vzápětí posunul skóre na 85:78 a bylo hotovo.

Rivers táhl Panathinaikos 17 body, Mike James s Chrisem Singletonem dodali 13 bodů, Calathes se dostal na 12 bodů a šest asistencí. Teodosič byl spolu s Nandem De Colem nejlepším střelcem CSKA (15 bodů), James Augustine a Andrej Voroncevič je doplnili 14 body.

Sestřih zápasu Panathinaikos - CSKA

Crvena zvezda Bělehrad splnila povinnost a doma přehrála vyřazenou Kazaň 83:65. O její účasti v play-off však rozhodne až přímý souboj na hřišti deváté Darüssafaky Istanbul.

Srbský celek v první čtvrtině nastřílel jen deset bodů, ve druhé se ale probral a třicetibodovou explozí se posunul do jasného vedení. To ještě navýšil, když poslední desetiminutovku začal úsekem 9:0. Vítěze vedli Milko Bjelica (19 bodů) a Marko Gudurič (18 bodů), ruský celek spoléhal znovu hlavně na Keitha Langforda (16 bodů).

Duely o čest zvládá nejlépe Milán, v Kaunasu vyhrál nad tamním Žalgirisem 88:84. Rozhodující trojku na 80:77 trefil hostující Andrea Cinciarini, jenž byl zároveň nejlepším střelcem utkání se 17 body. Jeho výkon vyrovnal Jamel McLean, Ricky Hickman se dostal na 16 bodů - stejně jako Kevin Pangos ze Žalgirisu.

Euroliga mužů - 29. kolo

Real Madrid - Fenerbahce Istanbul 61:56 (za hosty Veselý 11 bodů, 7 doskoků, 2 asistence)
Crvena zvezda Bělehrad - Unics Kazaň 83:65
Galatasaray Istanbul - Baskonia Vitoria 80:103 (za domácí Schilb 6 bodů, 2 doskoky, 1 asistence)
Žalgiris Kaunas - Olimpia Milán 84:88
Panathinaikos Atény - CSKA Moskva 85:80 po prodl.