CSKA poslal Fenerbahce do play-off, Schilb se vrátil z „vyhnanství“

• 0
Fenerbahce Istanbul s Janem Veselým má od nynějška účast v euroligovém play-off jistou. Do další fáze ho posílá domácí výhra basketbalistů CSKA Moskva nad Darüssafakou Istanbul 95:85. Blake Schilb je už zase členem kádru Galatasaray Istanbul, k vítězství nad Kazaní 75:67 pomohl devíti body, sedmi doskoky a šesti asistencemi.

Vítězství CSKA nad Darüssafakou 95:85 uklidnilo hned trojici týmů. Kromě Fenerbahce, které si mohlo zajistit postup samo už v úterý, ale svou šanci proti Maccabi zahodilo, mají teď jistotu čtvrtfinále také Baskonia a Panathinaikos Atény. Již v minulých kolech si pozici v lepší osmičce zajistily právě CSKA, Real Madrid a Olympiakos Pireus.

Ruští obhájci titulu bojují o prvenství po základní části, proti jednomu z istanbulských týmů je vedli Miloš Teodosič (20 bodů a 10 asistencí), Nando De Colo (17 bodů a devět asistencí) a Kyle Hines (17 bodů a osm doskoků).

Darüssaface nepomohl ani osobní euroligový rekord zvažované posily rumunského národního týmu Scottieho Wilbekina - k 26 bodům si pomohl osmi trojkami. Will Clyburn ho podpořil 13 body, Brad Wanamaker zaznamenal 10 bodů a šest asistencí.

Wilbekin a jeho osm trojek proti CSKA

Český reprezentant Blake Schilb se vrátil do sestavy Galatasaray, tři předchozí euroligové zápasy musel vynechat, protože byl pro slabý výkon ve finále Tureckého poháru vyřazen z týmu. V souboji dvou zklamaných proti Unics Kazaň si nevedl vůbec zle. K výhře 75:67 přispěl coby druhý nejužitečnější hráč, předčil ho jen Jon Diebler, autor 17 bodů.

Rozdíl ve skóre mohl být ještě výraznější, vždyť v polovině čtvrté čtvrtiny to bylo 66:47 a dvě minuty před koncem 71:55.

Americký tahoun ruského celku Keith Langford posílil 24 body pozici nejlepšího střelce Euroligy (trefil však jen šest z 19 střel) a připojil šest doskoků.

Tradiční El Clásico mezi Realem Madrid a FC Barcelona zvládl lépe první z jmenovaných týmů, doma zvítězil 85:69 a dál zápolí o první příčku s CSKA. Zato Barcelona se po 11 letech do play-off nepodívá.

Zápas jen zvýšil frustraci Katalánců z nepovedené sezony. Jejich trenér Jorgos Bartzokas se nechal během prvního poločasu vyloučit, úvodní dvacetiminutovka navíc skončila dalším „náhoďákem“ tradičního kata Sergia Llulla.

Llullova šťastná trefa z dálky

Llull byl zároveň nejlepším hráčem celého zápasu, k 21 bodům přidal šest asistencí. Gustavo Ayón vypomohl Realu 14 body, Anthony Randolph zaznamenal 13 bodů. Barcelonský Ante Tomič má double-double za 12 bodů a 10 doskoků, na 12 bodů se dostal i Tyrese Rice.

Duel dvou červeno-bílých týmů - Crvené zvezdy Bělehrad a Olympiakosu Pireus - nenabídl mnoho krásy, svou dramatičností to však více než 18 000 divákům vynahradil. Hosté si nakonec odvážejí výhru 66:64 po prodloužení.

Srbský celek začal bídným představením v útoku, první poločas ztratil 17:30, do toho druhého však vstoupil úsekem 11:2 a přetahovaná mohla začít. Po 34 minutách domácí vedli 50:42, Dimitris Agravanis však táhl hosty za vyrovnáním.

Rozhodnutí přišlo až čtyři sekundy před koncem prodloužení a zařídil ho Jorgos Printezis, autor 15 bodů.

Printezis rozhodl o výhře nad Crvenou zvezdou

Nejproduktivnějším hráčem Olympiakosu byl Kostas Papanikolau se 17 body a devíti doskoky, Agravanis si střelecký osobák vylepšil na 16 bodů. Zvezdu vedli Marko Gudurič (14 bodů) a Charles Jenkins (13 bodů).

Euroliga basketbalistů - 27. kolo

CSKA Moskva - Darüssafaka Istanbul 95:85
Crvena zvezda Bělehrad - Olympiakos Pireus 64:66 po prodl.
Galatasaray Istanbul - Unics Kazaň 75:67 (domácí Schilb 9 bodů, 7 doskoků a 6 asistencí)
Real Madrid - FC Barcelona 85:69