Kostas Slukas (vpravo) z Fenerbahce uniká Ádámu Hangovi z Barcelony.

Kostas Slukas (vpravo) z Fenerbahce uniká Ádámu Hangovi z Barcelony. | foto: Euroleague.net

Fenerbahce má triumf z Barcelony, Olympiakos přehrál Real v prodloužení

• 0
Fenerbahce Istanbul opanovalo souboj na palubovce FC Barcelona 83:68 a po 11. kole basketbalové Euroligy slaví osmou výhru. Olympiakos Pireus se udržel na čele soutěže, když doma přehrál Real Madrid 92:83 po prodloužení a s devíti vítězstvími se vyrovnal CSKA Moskva.

Jan Veselý patřil ke klíčovým hráčům tureckého obhájce také v Barceloně, když nastřádal 13 bodů, tři doskoky, dvě asistence, zisk a blok. Podeváté v sezoně nastřílel dvouciferný počet bodů.

Jeho Fenerbahce sice nevstoupilo do utkání nejlépe, ale 28 bodů inkasovaných za úvodních deset minut napravilo: v dalších čtvrtinách dovolilo domácím jen 10, 13 a 17 bodů. A právě zásluhou defenzivního snažení mohlo zápas kontrolovat.

V útoku vedli hosty hlavně Kostas Slukas (17 bodů a pět asistencí), Brad Wanamaker (16 bodů) a James Nunnally (14 bodů). Barceloně nepomohlo 15 bodů Ádáma Hangy nebo 12 bodů plus devět doskoků Kévina Seraphina.

Real Madrid se s Olympiakosem odmítl vzdát v základní hrací době, ale v nervózní přidané pětiminutovce dostal 20 bodů. Prohrál pošesté z posledních sedmi zápasů.

Řecký klub se za pomoci uzdraveného kapitána Vassilise Spanulise pustil do hostů z Realu Madrid srdnatě a v první čtvrtině jim dovolil jenom osm bodů. Vedl takřka po celých 40 minut, těsně před koncem měl k dispozici náskok pěti bodů.

Hosté však za pomoci Luky Dončiče (nový osobní rekord 33 bodů plus šest doskoků a čtyři asistence) a Jayceeho Carrolla (24 bodů a čtyři zisky) dokázali vyrovnat na 72:72.

Sestřih ze zápasu Barcelona - Fenerbahce:

Domácí pivotmanská legenda Jorgos Printezis ještě mohla rozhodnout před vypršením 40. minuty, ale oba trestné hody zahodila. V prodloužení začal lépe Real, ovšem Janis Strelnieks  společně s Printezisem nedopustili, aby Olympiakos doma ztratil.

Strelnieks zvládl v prodloužení nastřílet šest ze svých 15 bodů, Printezis odčinil selhání z koncovky základní hrací doby dokonce devíti ze svých 21 bodů. Kostas Papanikolau připojil 14 bodů a osm doskoků, Spanulis se vrátil sedmi body a čtyřmi asistencemi.

Sestřih ze zápasu Olympiakos - Real Madrid:

Real doplatil na absenci třetího střelce vedle Dončiče a Carrolla. Edy Tavares dodal osm bodů a sedm doskoků, Trey Thompkins šest bodů a deset doskoků.

Crvena zvezda Bělehrad se nastartovala výhrou v předchozím kole na palubovce Realu a nyní doma rozstřílela Anadolu Efes Istanbul 100:81. Pokračovala její vynikající střelba za tři body - z 28 pokusů jich do koše spadla rovná polovina.

Mužem zápasu byl James Feldeine, který kanonádu srbského celku vedl s 29 body. Anadolu nepomohlo 16 bodů Bryanta Dunstona či 14 bodů Zorana Dragiče. Vladimir Štimac, bývalý pivot CZ, zaznamenal 12 bodů a osm doskoků.

Euroliga basketbalistů - 11. kolo

FC Barcelona - Fenerbahce Istanbul 68:83 (za hosty Veselý 13 bodů, 3 doskoky, 2 asistence)
Crvena zvezda Bělehrad - Anadolu Efes Istanbul 100:81
Olympiakos Pireus - Real Madrid 92:83 po prodl.