Will Clyburn z Darüssafaky Istanbul při smeči

Will Clyburn z Darüssafaky Istanbul při smeči | foto: Archiv Eurohoops

O Final Four v Istanbulu usilují tři tamní týmy, Crvena zvezda vyhasla

• 0
O postup na Final Four basketbalové Euroligy v Istanbulu budou ve čtvrtfinále usilovat tři tamní kluby. K Fenerbahce a Anadolu Efes se připojila také Darüssafaka, která v přímém souboji o poslední místo v play-off doma přehrála Crvenou zvezdu Bělehrad 78:62.

Srbští mistři a zároveň vítězové Jadranské ligy se po 20. ze 30 euroligových kol tlačili do horní čtyřky, nakonec si nezahrají ani čtvrtfinále a skončí devátí. Zhasil je bídný březen, z posledních šesti utkání čtyřikrát prohráli.

V hale Darüssafaky čekal Crvenou zvezdu přímý souboj o postup, ale s venkovním prostředím a především s vynikající formou Brada Wanamakera si poradit nedokázala. Americký rozehrávač má za sebou další skvělé představení, tentokrát zvládl 22 bodů a pět asistencí.

Čtvrtfinále Euroligy

hraje se od 18. dubna na tři výhry

Real Madrid - Darüssafaka Istanbul

CSKA Moskva - Baskonia Vitoria

Olympiakos Pireus - Anadolu Efes Istanbul

Panathinaikos Atény - Fenerbahce Istanbul

Wanamakerovi významně pomohli Scottie Wilbekin (16 bodů, šest asistencí, pět doskoků a čtyři zisky) s Antem Žižičem (11 bodů a osm doskoků).

Crvenou zvezdu vedli dva bývalí hráči Golden State Warriors - pivotman Ognjen Kuzmič s 14 body a šesti doskoky a rozehrávač Charles Jenkins s 12 body. Marko Simonovič připojil 10 bodů. Výrazně chyběl rozehrávač Stefan Jovič.

Střetnutí od začátku patřilo domácím, kteří úvodní část opanovali 25:14. Crvena zvezda se sice probrala a ve třetí části se přiblížila na 49:52, jenom tím však vybudila Darüssafaku k rozhodujícímu náporu.

Sestřih ze zápasu Darüssafaka - Crvena zvezda

V souboji druhého se třetím se CSKA Moskva nijak nešetřilo, o výhře nad Olympiakosem Pireus v poměru 90:86 tak rozhodovali obvyklí tanhouni Nando De Colo s Miloš Teodosič. Oba nasázeli 23 bodů. Francouz De Colo přidal i šest asistencí, Srb Teodosič „jen“ čtyři, zato osm míčů ztratil.

A nešetřili se ani hosté. Kapitán Vassilis Spanulis zaznamenal 16 bodů a sedm asistencí, Jannis Papapetru nastřílel rovněž 16 bodů, Kostas Papanikolau je doplnil 13 body.

Již jistý vítěz základní části Real Madrid dal prostor celé dvanáctce hráčů, přesto po fenomenální závěrečné čtvrtině doma přehrál Anadolu Efes Istanbul 97:80. Ještě ve 33. minutě španělský mistr prohrával 70:72, pak přišla smršť.

Jaycee Carroll přispěl Realu 29 body (trojky 7/8), z toho rovných 20 vysázel v poslední čtvrtině, přitom odehrál jen 22 minut. Dontaye Draper vypomohl 16 body a osmnáctiletý Luka Dončič nastřádal osm bodů, 11 asistencí a šest doskoků, ale i pět ztrát.

Hosty táhl pivot Bryant Dunston s 15 body a 10 doskoky, Derrick Brown připojil 14 bodů a osm doskoků, stejně jako Dončič měl i on pět ztrát. Thomas Heurtel je doplnil 13 body a šesti asistencemi.

Euroliga mužů, ročník 2016/17 - pavouk play-off

Olimpia Milán a Unics Kazaň se v Itálii utkaly pouze o čest a předposlední pozici v tabulce. Víc morálních sil vydolovali hosté, kteří si vezou jasnou výhru 91:68. Ještě na začátku druhého poločasu bylo skóre vyrovnané, pak se však Kazaň střelecky rozjela.

Latavious Williams se v dresu ruského celku zaskvěl 20 body a 12 doskoky, Keith Langford přidal 13 bodů a pět asistencí a Quino Colom zaznamenal 12 bodů, šest asistencí a pět bodů. V dresu Milána předvedl jednu ze svých střeleckých explozí Davide Pascolo, autor 18 bodů. Rakim Sanders připojil 14 bodů.